Oborové organizace odmítají případné zvýšení DPH u ubytování a stravování

Oborové organizace odmítají návrhy ministerstva financí na zvýšení DPH u ubytování a stravování. Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) pro ČTK uvedla, že po covidu-19 a růstu nákladů by snaha o zvýšení příjmů do státního rozpočtu mohla být kontraproduktivní, protože by to mohlo ohrozit existenci mnoha podniků. 

Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) možné zvýšení sazeb v gastronomii označila za neefektivní. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes uvedl, že konečné návrhy na snížení schodku státního rozpočtu sdělí zhruba za měsíc a do té doby nelze žádné pracovní materiály pokládat za relevantní.

Česká televize (ČT) v pondělí informovala, že v návrhu ministerstva financí (MF) je zavést dvě sazby daně z přidané hodnoty (DPH) místo nynějších tří. Základní by měla být ve stejné výši 21 procent a jedna snížená 14 procent. U ubytovacích služeb se podle ČT navrhuje přesun z deseti procent na 21 procenta a u stravovacích služeb chce stát zvýšit DPH z deseti na 14 procent.

Asociace hotelů a restaurací ČR s úvahami o přesunutí ubytovacích služeb do základní sazby nesouhlasí, protože by podle ní Česko bylo jedinou zemí v EU, která na ubytovací služby tuto sazbu aplikuje, a to s výjimkou Dánska, kde je jedna sazba. AHR uvedla, že obor čelil dvěma letům omezování podnikání v souvislosti s pandemií a následně výraznému růstu nákladů. "A dodnes se nedostal ani na výkony roku 2019," řekl Václav Stárek, prezident AHR.

Ustát možné zvýšení DPH by podle AHR mohlo mít problém asi 40 procent podniků. Změna by podle asociace také měla přímý dopad na ceny ubytování a snížení konkurenceschopnosti na evropském trhu. "U stravovacích služeb pouze šest zemí EU aplikuje základní sazbu DPH. Také zde je všeobecná snaha EU podporovat stravování za dostupné ceny," podotkl Stárek. Dodal, že úvahy o přechodu na dvě sazby DPH považuje AHR za legitimní, ale žádá větší diskusi.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků v prohlášení uvedla, že zvýšení sazeb DPH v gastronomii nepřinese státu žádoucí efekt. Asociace zdůraznila, že podobně jako u ubytování se obor potýkal s problémy kvůli pandemii. "V době, kdy ostatní státy jako třeba Slovensko nebo Velká Británie snižují sazby, aby podpořily covidovou pandemií zasažené obory, česká vláda se jim snaží tímto krokem podkopnout nohy. Ministr financí nekomunikuje a neřeší návrhy se zástupci oboru a ani nesdílí analýzy, na základě kterých s těmito návrhy přichází," tvrdí AMSP.

Zvýšení DPH povede podle AMPS ke zdražení a k poklesu poptávky. Pokles ziskovosti v oboru odhaduje o více než 30 procent a zejména na vesnicích a v menších městech by podle asociace přestalo podnikání v gastronomii dávat smysl. "Ceny potravin a energií zvýšily restauracím náklady, neúčelový stravenkový paušál snížil počet zákazníků v době obědů," dodává AMSP.

Už dnes podle AMPS lidé přestávají chodit do restaurace a pivo nakupují v řetězcích zahraničních vlastníků. Zvýšením DPH dál ubyde hostů a může se ještě víc podpořit takzvaná šedá ekonomika, míní asociace. Stát nevybere víc peněz a změna povede k poškození podnikatelského prostředí a pivní kultury, kterou je obor historicky významný, uvedla AMSP.

Související

Marek Výborný na sjezdu KDU-ČSL (25.1.2020)

Obchody slíbily, že snížení DPH se promítne do cen potravin, tvrdí ministři

Zástupci osmi významných obchodních řetězců se během dnešního jednání na ministerstvu zemědělství setkali s premiérem Petrem Fialou z ODS. Během schůzky ujistili představitele vlády, že plánované snížení daně z přidané hodnoty (DPH) bude mít vliv na pokles cen potravin a že budou klást ještě větší důraz na kvalitu potravin. 

Více souvisejících

DPH Hotely Restaurace

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 2 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 16 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

Erdogan v květnu do Bílého domu nedorazí, potvrdili Turci

Květnové setkání tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým protějškem Joem Bidenem v Bílém domě se neuskuteční. Nejmenovaný turecký činitel to v pátek potvrdil agentuře AFP.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy