Kauza pětice Čechů: Vojenská tajná služba nemá s únikem údajů nic společného, říká šéf komise

Praha – Předseda sněmovní komise komise pro pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství Bohuslav Chalupa (ANO) uvedl, že tato organizace nemá prakticky nic společného s v únikem informací v případu pětice Čechů zadržovaných v Libanonu. Problém podle něj musí být jinde.

Vojenské zpravodajství podle něj nemá s únikem nic téměř nic společného. Chalupa to uvedl po dnešním jednání komise. Přesto je podle něho nutné diskutovat o zlepšení koordinace tajných služeb, v níž existuje problém. Většina informací, o nichž členové komise debatovali, je neveřejná.

Komise zasedala mimořádně v souvislosti se zvláštní schůzí, kterou vyvolala část opozice kvůli údajnému úniku informací z Bezpečnostní rady státu. Koalice odkazovala na to, že záležitost by měly probrat sněmovní komise a výbory. „S únikem informací nemá Vojenské zpravodajství v podstatě nic společného. To je problém někde jinde," uvedl dnes Chalupa.

Vojenské zpravodajství je podle něho akceschopné a plní své úkoly. Stále platí dřívější usnesení, podle kterého má tato tajná služba a její vedení důvěru členů komise, dodal.

Mezi Čechy, kteří byli v Libanonu zadržováni, figuroval příslušník armádní tajné služby Martin Psík. Chalupa nechtěl sdělit, zda byl do Libanonu vyslán, nebo ne, uvedl jen, že tam nebyl jako utajený agent.

Chalupa tvrdí, že tajné služby spolu spolupracují, problém je podle něho spíš v koordinaci. Možná se kvůli tomu zpracují návrhy legislativních změn, jimiž by se zabývala Bezpečnostní rada státu. Měly by vyřešit to, že, jak uvedl předseda komise, „někdy někde" vázne přenos informací.

V otázce úniku informací předseda komise zmínil zprávy z loňského léta, které naznačovaly, že Vojenské zpravodajství neřeší případ úplně nejlépe. Apeloval na média, aby zvažovala, zda je vhodné takové informace zveřejňovat. „Některé zasahují velice těžce do problematiky základních bezpečnostních věcí státu," uvedl.

Související

Pětice Čechů, kteří zmizeli v libanonském údolí Bikáa

Češi unesení v Libanonu nedostanou od státu odškodné

Stát nemusí platit odškodné 40 milionů korun čtveřici Čechů, které v roce 2015 unesla skupina ozbrojených mužů v Libanonu. Pravomocně o tom dnes rozhodl odvolací pražský městský soud. Neuznal tak žalobu, ve které muži tvrdili, že české instituce pochybily a mohly únosu zabránit. Podle předsedkyně senátu Jany Knotkové za způsobenou újmu mohli únosci. Žalobci s rozhodnutím nesouhlasí a zváží dovolání k Nejvyššímu soudu.

Více souvisejících

Zmizení pěti Čechů v Libanonu Vojenské zpravodajství Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy