Paroubek udeřil: Snad už přestanou hloupé a pitomé řeči. Kdyby bylo vedení ČSSD soudné, tak mě povolá ke spolupráci

ROZHOVOR - Výsledek sociální demokracie je nejhorší v historii, je to naprostý debakl, říká někdejší šéf ČSSD Jiří Paroubek. Ten sice ze strany odešel, teď ale v rozhovoru pro EuroZprávy.cz říká, že kdyby bylo vedení ČSSD soudné, povolá ho ke spolupráci.

Jak obecně hodnotíte výsledky jednotlivých stran? Očekával jste podobná čísla?

Čekal jsem , že hnutí ANO zvítězí, ale s horším výsledkem někde kolem 25 procent. Pokud jde o ČSSD, tam jsem očekával výsledek kolem 10 až 12 procent. Moc jsem nečekal, ale tohle byl debakl, který za 140 let existence strany nemá obdoby. Komunistická strana také vyla velmi oslabena, takže se to dá označit za porážku politické levice. Když vezmu tradiční českou pravici, ke které počítám i lidovce, tak to není žádná sláva. ODS teď sice jásá, že je na stříbrné pozici, ale moc velký důvod k oslavám to určitě není. Možná se dostala z nejhoršího, ale nedostala se nikam dál. TOP 09 oslabila, Starostové oslabili – respektive ti získali, ale v souhrnu s TOP 09 je to pořád slabší výsledek než před čtyřmi lety. Slabší jsou i lidovci, což je poměrně nečekané a souvisí to s tím, že neměli zájem více expandovat do politického prostoru, omezili svůj vliv pouze na své tradiční katolické voliče.

A co nové strany?

Velký překvapením voleb, i když pro mě to tak velké překvapení není, je Okamurovo hnutí a Piráti. To jsou zejména v případě Okamury spíš protestní hlasy, ale do značné míry se to týká také právě Pirátů, i když se zabarvení protestu u těchto stran liší. Piráti vsadili na některá témata modernizační, která je pasovala do role moderní strany a čerstvého vánku české politiky. To podle mého ovlivnilo velký nárůst jejich politické přízně. Okamura pak přišel s demagogií, populismem a myslím si, že dokázal, to, co by asi nikdo jiný nedokázal. Ukradli mu jeho stranu, mám teď na mysli Úsvit, a on stačil vybudovat druhou a s trošku jinými hesly a působením na stejný typ voliče jako před čtyřmi lety, se znovu dostal do Poslanecké sněmovny.

S ohledem na to vše, co jste teď říkal, vidíte prosto pro vznik nějaké koaliční většinové vlády?

Záleží samozřejmě na postoji politických stran, zatím jsou tyto postoje zabetonované. Například ODS, která by nepochybně s lidovci mohla jít spolu s hnutím ANO do koalice, která by měla pohodlnou většinu ve Sněmovně, se tváří, že s Andrejem Babišem nikdy a s ANO bez Babiše také nikdy. Tak uvidíme, jestli ji tento postoj nepřejde.

Druhá možnost v rámci standardního uspořádání je ČSSD a lidovci s hnutím ANO. Ale upřimně, sociální demokracie musí tyto věci řešit s ohledem na to, aby nedošlo během příštích čtyř let k jejímu dalšímu oslabení. Spolupráce s Andrejem Babišem na stejném půdorysu koalice a stejným způsobem, kdy si Babiš přivlastňoval úspěchy koalice, by mohla znamenat její zlomení do té míry, že by ji voliči při příštích volbách nemuseli pustit přes pět procent. V tomto musí být ČSSD velmi obezřetná. To lidovci budou ochotni jít do jakékoliv koalice, protože to je strana, která je postavena na tom být u toho.. jak říkal její zakladatel monsignore Jan Šrámek.

Je tu také možnost takového politického uspořádáni, jako je menšinová vláda Andreje Babiše s nepřímou podporou některých politických stran, v první řadě právě s Okamurou, Piráty i dalšími. Strany by si určitě kladly svoje podmínky, takže je otázka, zda k tomu může dojít. Je to také možnost. S ohledem na 78 mandátů ANO je to, abych pravdu řekl, řešení nejčistší, a z hlediska ústavního pořádku země nejbezpečnější, protože Andrej Babiš si bude muset pro hlasování o zákonech ve Sněmovně hledat podporu ad hoc napříč spektrem. A pokud má záměry změnit ústavní pořádek a politický systém, zejména systém voleb, tak by ho to omezovalo víc, než vláda koaliční.

Propad ČSSD je opravdu velký. Mluví se o tom, že by mělo být vyměněno vedení. Bude to ale stačit? Není třeba provést hlubší změny?

Bez výměny vedení ke změně nedojde. Ale nejde jen o vedení strany. Ti noví lidé, kteří se budou ucházet o vedení sociální demokracie, musí říct, co by vlastně udělali. A neměla by to být pouze líbivá slova, měla by za nimi být vidět nějaká práce, to, co už ve svém politickém životě vykonali. Chce to ale změny i v programové oblasti, marketingu, organizaci strany, oprášit a znovu zahájit projekt modernizace sociální demokracie. Musí velmi tvrdě pracovat, aby za čtyři roky strana do voleb šla v lepší kondici.

Sociální demokraté v Cerhenicích v souvislosti s volební prohrou ČSSD oprášili požadavek na váš vstup do strany. Umíte si představit, že byste se na této obměně podílel? Měl byste ambice vrátit se do jejího vedení?

Kdyby bylo vedení strany soudné, tak mě povolá ke spolupráci. V tuto chvíli mi nejde o nějaké funkce, ale umím si představit, že bych pomohl v rekonstrukci programu organizace, ale i v záležitostech jako je kauza advokáta Altnera. Jsem člověk, který má za sebou nějaké zkušenosti, vývoj i výsledky. Doufám, že už přestanou ty hloupé a pitomé řeči, které jsem slyšel od Dolínků a jiný propadlíků ve volbách ještě před nějakou dobou, že nemám straně co nabídnout, že nemám budoucnost a podobně. Teď ukázali oni, jakou mají budoucnost.

Děkujeme za rozhovor. 

Související

Miloš Zeman

Zeman na protivládní demonstraci v Praze. Zmínil ho i Paroubek

Tisíce lidí dorazily na sobotní protivládní demonstraci na Václavském náměstí v Praze a vyslechly si i exprezidenta Miloše Zemana. Jeho hlas zazněl, ačkoliv bývalý prezident je momentálně hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Motol. Zemana zmínil i jeden z řečníků, konkrétně bývalý premiér Jiří Paroubek. 
Jiří Paroubek

Jiří Paroubek byl zvolen předsedou nové ČSSD

Předsedou strany Česká suverenita sociální demokracie, která používá značku dřívějších sociálních demokratů ČSSD, se dnes stal někdejší premiér a předseda bývalé ČSSD, nyní známé jako SOCDEM, Jiří Paroubek. Zvolili ho delegáti mimořádného stranického sjezdu v Praze.

Více souvisejících

Jiří Paroubek volby 2017 ČSSD

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 57 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 11 hodinami

Biden pracuje na trvalém míru, který by zahrnoval vytvoření palestinského státu

Americký prezident Joe Biden v neděli vyzval k okamžitému příměří v Gaze a uvedl, že pracuje na trvalém míru, který by zahrnoval vytvoření palestinského státu. Informaci přinesla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy