Jiří Paroubek byl zvolen předsedou nové ČSSD

Předsedou strany Česká suverenita sociální demokracie, která používá značku dřívějších sociálních demokratů ČSSD, se dnes stal někdejší premiér a předseda bývalé ČSSD, nyní známé jako SOCDEM, Jiří Paroubek. Zvolili ho delegáti mimořádného stranického sjezdu v Praze.

Všechny krajské organizace České suverenity sociální demokracie nominovaly Jiřího Paroubka na pozici předsedy strany. Předtím tuto funkci zastávala Jana Volfová, bývalá sociálnědemokratická poslankyně, která se stala statutární místopředsedkyní strany.

Novými místopředsedy se stali bývalí sociálnědemokratičtí politici Petr Benda a Petr Gawlas, a dále dosavadní statutární místopředseda strany Pavel Havránek. Sjezdu se zúčastnilo 142 delegátů.

ČSSD se loni v červnu přejmenovala na Sociální demokracii (SOCDEM), po 30 letech existence. Jana Volfová následně přejmenovala svou Českou suverenitu na Českou suverenitu sociální demokracie, a chce nadále využívat zkratku ČSSD. Michal Šmarda, předseda SOCDEM, tento krok označil za porušení ochranné známky a strana podala žalobu.

Jiří Paroubek ve svém projevu kritizoval současnou vládu Petra Fialy (ODS). Podle něj žádný kabinet v historii České republiky nebyl tak slabý a ovlivnitelný zahraničními vlivy. Vládu kritizoval za eskalaci konfliktu ve východní Evropě, který podle něj ve skutečnosti představuje konflikt mezi Ruskem a USA. Paroubek označil válku za zbytečnou a kritizoval vládu za inflaci a plány na výstavbu čtyř jaderných bloků.

Prezident Miloš Zeman zdůraznil, že k úspěchu strany jsou potřebné výrazné osobnosti. Také on kritizoval současnou vládu a označil ji za vládu amatérů. Zeman se domnívá, že strana by měla být stranou lidí, kteří jsou opomíjeni, a měla by klást důraz na veřejný sektor.

Jiří Paroubek byl premiérem České republiky asi rok a půl v letech 2005 až 2006 a vedl ČSSD přibližně čtyři roky do června 2010. Poté rezignoval na pozici předsedy strany a vystoupil z ČSSD. V roce 2017 se neúspěšně pokusil o návrat do ČSSD. Paroubek je také zakladatelem spolku Nespokojení. 

Související

Miloš Zeman

Zeman na protivládní demonstraci v Praze. Zmínil ho i Paroubek

Tisíce lidí dorazily na sobotní protivládní demonstraci na Václavském náměstí v Praze a vyslechly si i exprezidenta Miloše Zemana. Jeho hlas zazněl, ačkoliv bývalý prezident je momentálně hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Motol. Zemana zmínil i jeden z řečníků, konkrétně bývalý premiér Jiří Paroubek. 
Tomio Okamura Glosa

Události Petra Nutila: Obstrukce a pohádka o Kecálkovi a Důchodomůrce

Máme za sebou jeden z těch týdnů, které byly dokonale absurdní, dokonce tak, že na to moc rádi, sami a dobrovolně zapomenete. Tak pojďme hned k hlavní věci, která plnila stránky novin po celý týden. Totiž v Poslanecké sněmovně proběhla bitva o snížení valorizace důchodů. 

Více souvisejících

Jiří Paroubek Česká Suverenita

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy