ROZHOVOR | Politolog pro EZ prozradil, proč bude mít po sněmu TOP 09 špatné vztahy s ODS

ROZHOVOR - Miroslav Kalousek skončil v čele TOP 09. Na postu předsedy ho střídá europoslanec Jiří Pospíšil. Ve volbách sice získal více než 80 procent hlasů delegátů. Jenže Zakladatelé strany, tedy Kalousek a Karel Scharzenberg, dávali už před sněmem najevo, že by v čele strany viděli někoho jiného. Jak silnou pozici bude vlastně Pospíšil mít? A zvládne vytáhnout TOP 09 z krize, když bude pendlovat mezi Bruselem a Prahou? Právě na to jsme se zeptali politologa Jana Kubáčka.

Na jednu stranu Jiří Pospíšil získal 147 hlasů delegátů, na stranu druhou ale dali otcové zakladatelé, tedy Miroslav Kalousek i Karel Schwarzenberg, jasně najevo, že by si v čele strany přáli někoho jiného. Jak silný tedy s ohledem na to všechno Pospíšilův mandát vlastně je?

Bude to odvislé od toho, jak se mu bude dařit a jestli bude mít vyzyvatele. Ukázalo se, že si TOP 09 v současnosti uvědomuje, že opravdu musí mnohé změnit a proto zkouší experimentovat. A to i navzdory názorům otců zakladatelů. Teoreticky by se dalo říci, že například nespokojenost Miroslava Kalouska je strategická, Kalousek má jinou představu politiky, oslovuje jiné portfolio voličů, takže by se dalo říci, že to bude výhodné. Mnozí voliči si totiž řeknou: „Mám výhrady vůči Miroslavu Kalouskovi, tak budu volit Pospíšila“. Nebo naopak. Řeknou si: „Nelíbí se mi Jiří pospíšil, ale líbí se mi Kalousek. Ten se vůči Pospíšilovi dokáže vymezit, takže budu podporovat Kalouska, protože je samostatnou silou“.

Překvapením je ale určitá skepse nebo výhrady Karla Schwarzenberga, což bylo velmi zajímavé sledovat. Očekávalo se, že se přinejmenším bude projevovat neklid a že se budou objevovat požadavky na Jiřího Pospíšila. A to se překvapivě nestalo. Ukázalo se, že mnozí byli schopni volit i proti mínění Karla Schwarzenberga. Navíc se neobjevil žádný výraznější vyzyvatel. To také ukazuje, že členstvo je nespokojené a uvědomuje si, že TOPka musí vykročit jinak. Dá se to také chápat tak, že si někteří od Pospíšila slibují, že bude tak trochu Karlem Schwarzenbergem, ale v současném mladším vydání, a že to zafunguje tak, že si lidé řeknou, že Schwarzenberg je politik z jiného těsta a že vnímá politiku jinak. A to stejné si říkají u Jiřího Pospíšila: „Podívejte se, jak se choval v minulosti, nikdy nikoho neurazil.“

Je otázka, jestli ale tato tak trochu lidovecká politika bude fungovat, politika být za všemi za dobře, tak trochu nevyhraněná a spojená s určitými frázemi a floskulemi. Myslím, že to bylo největší obavou Miroslava Kalouska – že je tam jednak ten blok vůči ODS a že je ta politika zároveň plná frází, bezobsažná a postavená tak trochu na oživení Unie svobody. Že to bude ve smyslu: „Budeme to dělat jinak, budeme to dělat lépe, ale neptejte se nás jak. Prostě to budeme dělat jinak a lépe než ODS“. A to je podle mě pro TOP 09 pod Pospíšilem ta největší hrozba – může se stát Unií svobody.

TOP 09 se na jedné straně deklaruje jako konzervativní strana, na sněmu ale často zaznívalo, že se posouvá k liberalismu. Kam tedy strana bude pod vedením Pospíšila vlastně kráčet?

Myslím, si, že se toho moc nezmění. TOP 09 o sobě ráda prohlašovala, že je pravicová a konzervativní, ale když se podíváte, tak celá řada rozhodnutí byla spíše středová, středově liberální nebo středově levicová. Když se podíváte na podporu voličů, tak i oni si to uvědomovali. Moc se to nepřipomíná, ale když se podíváte na voličskou základnu, byli voliči TOP 09 v mnoha ohledech levicověji zaměřeni než voliči ODS. Často to byli voliči, kteří byli na středu nebo od středu nalevo. A jenom drželi vlajku určitého konzervatismu. Ale naplňovali definici toho voličstva Unie svobody, Občanského fóra nebo Občanského hnutí, popřípadě i Zelených.

Teď bude zajímavé sledovat to i v souvislosti s tím, že v jejich vodách hodně loví Piráti. Budeme sledovat, zda Pospíšil přiláká některé voliče zpátky, nebo zda naopak strana zůstane dál zakonzervovaná, postavena na stále stejných tvářích a jménech. Líbivá politika ale bez obsahu. Otázkou je, jestli tedy jejich místo zaberou Piráti. To bude největší souboj. Dá se očekávat, že právě tady bude největší přetahovaná o voliče.

Pikantní je pak fakt, že Pospíšil byl místopředsedou ODS, ze které ale odešel. Teď tedy vstoupil do TOP 09 a nově ji také povede. Může jeho zvolení nějak ovlivnit spolupráci obou stran?

Myslím si, že dál zůstane chladná a napjatá, protože mnozí občanští demokraté mají k Jiřímu Pospíšilovi výhrad. Jeho politiku často označovali za netýmovou, opatrnickou, solitérní a zaměřenou jen na jeho osobu a jeho prezentaci. ODS navíc nesnáší separatismus, nemá ráda, když stranu někdo opustí a nevěří na „návraty“ a kooperace. Takže myslím, že bude platit argument, že jednou stranu opustil, vybral si a nechť zůstane v TOP 09.

I kdyby byl Petr Fiala velkým pragmatikem a řekl, že to jsou staré vody, které jsou pryč, je nutné dodat, že ani jemu tato spolupráce vyhovovat nebude. Protože Pospíšil představuje stejný typ politika – je to klidný, akademický intelektuál, spíše elitářský. A Fiala nepotřebuje „dvojníka“. Bude tedy pod určitým tlakem, aby trochu změnil svůj slovník a vystupování, protože teď to bude souboj dvou akademiků. A to může paradoxně posílit třeba Václava Klause mladšího, který v tomhle ohledu, ač je také vzdělaný, volí jiný slovník, jiné argumenty, jiná témata i prezentaci. Takže čím silnější bude Pospíšil v TOP 09, tím víc to posílí Václava Klause mladšího a zkomplikuje pozici Petra Fialy. Někteří v ODS si totiž řeknou, že dva „akademici“ na pravici jsou příliš a že je třeba to změnit, aby dokázali zaujmout a přetáhnout voliče.

Pospíšil je zároveň také europoslancem. Sám sice opakovaně prohlásil, že zvládne vykonávat oba posty a že není jediný poslanec Evropského parlamentu, u koho se taková kombinace objevila, jenže TOP 09 je v hluboké krizi a musí hledat cestu, jak z ní ven. Je možné to zvládnout s předsedou, který pendluje mezi Prahou a Bruselem?

Teď se velmi dobře ukáže, jak je aktivní na evropské půdě. Máme totiž dva typy europoslanců. Dříče, kteří se pohybovali především na evropské půdě a v evropských orgánech – a tudíž často byli pryč. A pak jsou tu tací, kteří jezdili jen na hlasování a kteří vše stíhají, protože ve Štrasburku nebo Bruselu jsou jen relativně málo. A teď se ukáže, jak pracuje Pospíšil – zda se za republiku rval a byl na všech plénech a výborech. Pokud to bude tento případ, bude pro něj složitější TOP 09 vést. A nebo se ukáže, že jen využíval to evropské zázemí, jezdil jen na hlasování a v Praze všechno bude stíhat.

Ukáže se také to, co se říkalo v minulosti – a to sice, že není úplný pracant. Bude moci ukázat, jestli šlo jen o pomluvy a neférová osočená a jestli vše dokáže odpracovat. To je něco, co zatím nevíme a nebylo to ani součástí projevu. Nevíme, jaká je nabídka TOP 09. Jen jsme slyšeli, co všechno je špatně a proti čemu se musí bojovat. A upřimně, to bylo řečeno tolikrát už před sněmem, že to nikoho nemůže překvapit. Nejsem si jist, že voliči TOP 09 stačí říct, že problém je v putinovském Rusku. Myslím si, že voliči TOP 09 chtějí víc a jsou mnohem náročnější. Mají spíše výhrady vůči tuzemskému dění a kvalitě politické kultury. A o tom z úst Jiřího Pospíšila příliš nezaznělo.

Bude zajímavé sledovat i to, jak si představuje prezentaci TOP 09 a jejích hodnot. Zatím mám totiž dojem, že mu postačí vylepit svou tvář na plakáty, využít toho, co už naznačili jeho partneři z řad Starostů a lidovců, tedy že by udělali společnou kandidátku do Evropského parlamentu, což logiku má. Ale není to nové a není to přínos Jiřího Pospíšila. Ale o jeho politickém stylu a hodnotách jsme se moc nedozvěděli.

Například jeho slovenský kolega Richard Sulík zvládá pozici europoslance, vystupování v německých médiích a vedle toho i aktivní práci na Slovensku, ale nutno dodat, že taky ve straně Sloboda a Solidarita nemá rivaly a postavy, které by ho zastoupily. A to Pospíšil říct nemůže, protože stále je tu Karel Schwarzenberg, ale hlavně Miroslav Kalousek, který bude velmi aktivní a čiperný předseda poslaneckého klubu. Takže pro Pospíšila to bude mnohem náročnější a čeká ho fuška. Bude se muset hodně ohánět, protože za zády bude mít zdatného sekundanta minimálně v podobě Kalouska, ale možná i některých dalších nových tváří. Například místopředsedkyně Markéty Pekarové Adamové.

Děkujeme za rozhovor. 

Související

Irácká věznice Abú Ghrajb Rozhovor

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 
Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

rozhovor Jan Kubáček (politolog) Jiří Pospíšil top 09

Aktuálně se děje

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

včera

Madonna do starého železa nepatří. Brazilskou show sledoval více než milion lidí

Madonna zůstává i v 65 letech tahákem pro hudební nadšence po celém světě. Na sobotní bezplatnou show na slavné pláži Copacabana přišlo podle odhadu úřadů v Riu de Janeiro přes půldruhého milionu lidí, uvedla agentura Reuters. Koncert v Brazílii proběhl na závěr turné Celebration, které začalo loni na podzim. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy