Sobotka by měl zmizet ze Sněmovny. ČSSD se od něj musí distancovat, nebere si servítky Paroubek

Praha - Piráti sehnali 94 poslaneckých podpisů podporujících vznik vyšetřovací komise k privatizaci těžební firmy OKD. Po zřízení komise je potřeba 40 podpisů. Sestavení komise by na sněmovním plénu chtěli stihnou do Vánoc. Někdejší premiér a expředseda ČSSD Jiří Paroubek poukazuje, že to může být pro sociální demokraty hodně špatné.

Prodej akcií OKD schválila v roce 2004 vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Ministrem financí byl v dané době Bohuslav Sobotka (ČSSD), který bývá kvůli údajně nevýhodné privatizaci terčem kritiky a který má v trestní věci postavení svědka. Výtky odmítá, vláda podle něj OKD prodala za nejvyšší nabízenou cenu.

Podle Paroubka není velkým překvapením, že Piráti uspěli v Poslanecké sněmovně se svým návrhem na ustavení vyšetřovací komise na prošetření privatizace OKD. „Je to zřejmě součást širší strategie Pirátů, kteří v Poslanecké sněmovně v zásadě nejsou ničeho schopni, nemají žádnou koncepci, ani program a chtějí se zřejmě soustřeďovat pouze na viditelné kauzy politiků tradičních politických stran,“ tvrdí exministr. Právě kauza OKD se jim prý přímo nabízela. „Protože ukazuje spojení vrcholného politika ČSSD, dokonce jejího premiéra s bezohledným finančníkem, který jde jen za svými sobeckými zájmy,“ shrnuje kauzu Paroubek.

Kauza má podle jeho slov silný sociální akcent, což narušuje obraz sociální demokracie v regionu, který byl tradičně jejím nejsilnějším volebním regionem. „Jde o to, že obětí Bakalovy bezohlednosti, kterou nepřímo způsobila rozhodnutí Sobotky (alespoň tak je to vnímáno očima běžného občana na Ostravsku), přišly o možnost zakoupit si za levný peníz nájemní byty (jde o skoro 44 tisíc bývalých hornických bytů OKD), ve kterých žijí. A "přítel lidu" Bakala jim nakonec za nějakých 20–25 miliard, které tyto byty nového nabyvatele stály, prodal střechu nad hlavou. A krátce poté se evakuoval z OKD vůbec,“ píše Paroubek na blogu Aktuálně.cz. Stejně výrazný dopad do sociální a tedy i politické situace na Ostravsku má podle Paroubka to, že dochází k výraznému poklesu zaměstnanosti v důsledku ztrát zaměstnání v důlní činnosti OKD i v navazujících činnostech. „Dříve nebo později sociální demokracii nezbude nic jiného, než se distancovat od činnosti svého bývalého předsedy a nyní končícího premiéra. A pokud to strana neučiní, pochopí to voliči, a nejen na Ostravsku tak, že není schopná jakékoli změny. A to se závažným způsobem promítne do volebního výsledku již za rok na podzim při volbách komunálních a senátních,“ říká někdejší předseda ČSSD.

Upozorňuje, že političtí soupeři ČSSD budou existence vyšetřovací komise ke kauze OKD v průběhu času využívat proti sociální demokracii. „V tomto okamžiku není jisté, zda na základě závěru komise nevzniknou doporučení na trestní oznámení vůči všem, kdo byli na kauze zainteresováni, tedy včetně odstupujícího předsedy vlády Sobotky. Pokud bude Sobotka alespoň zčásti moudrý, zmizí rychle z Poslanecké sněmovny, jejímž je členem. Pokud bude na očích, bude zkrátka chodícím terčem a později i rohožkou, o kterou se budou političtí protivníci sociální demokracie otírat nohy,“ dodává Paroubek.

Související

Miloš Zeman

Zeman na protivládní demonstraci v Praze. Zmínil ho i Paroubek

Tisíce lidí dorazily na sobotní protivládní demonstraci na Václavském náměstí v Praze a vyslechly si i exprezidenta Miloše Zemana. Jeho hlas zazněl, ačkoliv bývalý prezident je momentálně hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Motol. Zemana zmínil i jeden z řečníků, konkrétně bývalý premiér Jiří Paroubek. 
Jiří Paroubek

Jiří Paroubek byl zvolen předsedou nové ČSSD

Předsedou strany Česká suverenita sociální demokracie, která používá značku dřívějších sociálních demokratů ČSSD, se dnes stal někdejší premiér a předseda bývalé ČSSD, nyní známé jako SOCDEM, Jiří Paroubek. Zvolili ho delegáti mimořádného stranického sjezdu v Praze.

Více souvisejících

Jiří Paroubek Bohuslav Sobotka ČSSD OKD

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy