Podezřelé aktivity v civilní rozvědce? Hamáček už má zprávu o hospodaření ÚZSI

Praha - Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) již obdržel zprávu o kontrole hospodaření Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Příští týden se sejde s vedením civilní rozvědky a rozhodne se o dalším postupu.

Situací v ÚZSI se ve čtvrtek zabýval i sněmovní výbor pro bezpečnost, jednání přerušil do doby, než se se zprávou seznámí Hamáček a premiér Andrej Babiš (ANO). Kvůli kontrole v rozvědce je od poloviny května mimo službu její dosavadní ředitel Jiří Šašek.

Hamáčkův předchůdce a nynější ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) již dříve uvedl, že "z prověřování hospodaření úřadu vyplynuly skutečnosti, které nasvědčují opakovanému porušování vnitřních předpisů při provádění, evidování, účtování zpravodajské činnosti a nedostatky při řízení zpravodajské činnosti".

Někteří příslušníci rozvědky jsou v podezření, že se dopustili "jednání, která mají znaky trestných činů". Vznikla údajně škoda velkého rozsahu. Znaky protiprávního jednání mělo podle Metnara schválení nákupu majetku za nepřiměřenou cenu. Panují také podle něj pochybnosti, zda byl zaplacený majetek vůbec nakupován.Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) ve čtvrtek po jednání výboru řekl, že výsledky kontroly se už zabývají  orgány činné v trestním řízení. 

Civilní rozvědka podle informací deníku Právo koupila osm až devět zařízení zvaných Agáta a zaplatila za ně zhruba 90 milionů korun. Přesný osud této techniky není podle listu k dohledání; objevily se například nepotvrzené informace, že dvě třetiny z pořízených Agát měly skončit jako dar Egyptu. 

ÚZSI podle předsedy sněmovní komise pro kontrolu její činnosti Pavla Blažka (ODS) prověřuje, zda její agenti stáli za útoky na Babiše přes twitterový účet Julius Šuman. Účet od loňska zveřejnil několik dokumentů či nahrávek souvisejících s Babišovými kauzami. 

ÚZSI je civilní rozvědka, zabývá se informacemi, které pocházejí ze zahraničí. Může je ale sbírat i na českém území. Úkolem služby je chránit ČR proti hrozbám, kterými jsou mezinárodní terorismus, šíření zbraní hromadného ničení, ekonomická zločinnost, různé formy politického extremismu a podobně. Ředitele ÚZSI jmenuje a odvolává ministr vnitra se souhlasem vlády.

Související

Petr Fiala

Fiala ocenil informace od ÚZSI, pro rozvědku chystá s vládou vlastní zákon

Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) poskytuje vládě velmi důležité informace, řekl při dnešní návštěvě sídla rozvědky premiér Petr Fiala (ODS). Po schůzce s ředitelem rozvědky Vladimírem Posoldou ocenil, jak se mu podařilo tajnou službu od říjnového nástupu stabilizovat. Kabinet pracuje na zvláštním předpisu, podle kterého by se úřad v budoucnu řídil. Nyní na rozdíl od zbývajících tajných služeb vlastní zákon nemá.
Milan Chovanec

Rozruch kolem civilní rozvědky: Obviněn exnáměstek, Chovanec zadržen nebyl

Policie dnes obvinila bývalého náměstka Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Zdeňka Blahuta z podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby v souvislosti s hospodařením úřadu. O obvinění dnes informovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ), Česká televize poté uvedla, že se zahájení trestního stíhání týká právě Blahuta. Policie u něho provádí domovní prohlídku a je vyslýchán.

Více souvisejících

Úřad pro zahraniční styky a informace Jan Hamáček Ministerstvo vnitra

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 minutou

před 19 minutami

před 52 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

Čekání na schválení vojenské pomoci americkým Kongresem mohlo způsobit vážné škody

Schválení vojenské pomoci Ukrajině ve výši 61 miliard dolarů americkým Kongresem po pětiměsíčním čekání možná způsobilo škody, které se budou na frontě cítit ještě několik měsíců.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy