Štěch se rýpe ve schůzce ústavních činitelů: Je to takové podivné, byl tam i Mynář...

Praha - Na Pražském hradě se tento týden sešli ústavní činitelé, aby jednali o české zahraniční politice. Na důležitém jednání ovšem chyběl zástupce Senátu. Předseda Milan Štěch (ČSSD) měl ale na Hradem určený termín už dlouho dopředu dojednanou služební cestu. A jeho zástupkyni prezident Miloš Zeman pozvat odmítl. A to se Štěchovi příliš nelíbí.

Za Zemanem na Hrad dorazili premiér Andrej Babiš, předseda Sněmovny Radek Vondráček (oba ANO), ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Štěch byl na zahraniční cestě, účast místopředsedkyně Miluše Horské (za KDU-ČSL), která měla Štěcha zastoupit, Hrad odmítl. „Chtěl sem poslat zástupce, ale to bychom tady za chvíli měli druhou ligu," prohlásil prezident Miloš Zeman na Štěchovu adresu.

Mezi ním a Štěchem dlouhodobě panují spory a šéf horní komory Parlamentu se netajil tím, že se mu chování Zemana příliš nelíbí. „Bylo to takové podivné," poznamenal v pořadu Události, komentáře s tím, že zahraniční cestu měl prý domluvenou od června, o konání schůzky k zahraniční politice na Pražském hradě se dozvěděl 16. srpna.

I tak se prý snažil, aby na jednání Senát zastoupen byl. „Bylo řečeno, že ta schůzka bude od 14 hodin, přitom na Pražském hradě věděli, že se mohu z Itálie vrátit tak v půl páté, takže bych v 5 mohl být na Pražském hradě," dodal host. V souladu s jednacím řádem Senát navrhl, že pošle svého zástupce - Miluši Horskou. To ale Hrad odmítl.

Štěch poukázal na to, že mu na všem něco nesedí. „Kdybych nebyl dotazován na ten čas, tak bych to bral tak, že to bylo stanoveno a že se s tím nedá nic dělat," vysvětloval. Jenže na schůzce byl třeba také ministr obrany Lubomír Metnar, který z hlediska ústavy zastává nižší funkci než místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, takže ta podle něj na jednání klidně mohla být přítomna. „A to už vůbec nemluvím o tom, že byl na schůzce přítomen i hradní kancléř Mynář," poznamenal Štěch.

Dodal také, že i když se s Milošem Zemanem často neshodnout, bylo by správné, aby byl na setkání zastoupen také Senát.

Související

Více souvisejících

Milan Štěch Miloš Zeman Senát ČR Pražský Hrad Vratislav Mynář

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy