ROZHOVOR | V Praze padají mosty, snad se nezřítí všechny, bojí se budoucí primátor Hřib

Rozhovor - V posledních dnech je primátor Zdeněk Hřib velmi vytížen. Neví, kam dřív. I v odpovědích pro EuroZprávy.cz se o pár dní opozdil. Na svou roli si zatím ještě evidentně nezvykl, v korespondenci je totiž stále jen „kandidátem Pirátů na primátora“. Odpovídá lakonicky, někdy vážně, vědom si zodpovědnosti, jež na nového muže na pražské radnice doléhá. Jeho vládu již „asi nic“ nezvrátí, uvádí s nadhledem.

Nebojíte se, pane primátora, že to na vás najednou na radnici všechno spadne?

Padají nám tu sice mosty, ale doufám že nespadnou všechny najednou. Město se musí začít starat o svůj majetek a plánovat opravy tak, aby se tyto události nestávaly.

Tvrdíte, že chybou předchozího vedení Prahy bylo, že neměla shodu na společné vizi. Vy ji už se svými partnery nalezl?

Ano. Našli jsme poměrně hladkou shodu na společném programu. To byl i důvod proč jsme preferovali tyto koaliční partnery.

Můžete prozradit jména, která budou na radnici nově pracovat?

Piráti: primátor Zdeněk Hřib - IT, EU fondy, zahraniční vztahy, vnitřní a vnější vztahy. Radní Adam Zábranský - bydlení a otevřená radnice (občanská participace a transparentnost). Radní Vít Šimral - školství, sport, volný čas, věda, výzkum, inovace, podpora podnikání. Spojené síly pro Prahu: radní Hana Marvanová - veřejná správa, legislativa, bezpečnost. Náměstek Petr Hlaváček - Územní rozvoj. Radní Jan Chabr - Majetek a majetkové podíly.

Náměstek Petr Hlubuček - Životní prostředí, infrastruktura a technická vybavenost (včetně ZOO a botanické zahrady). Praha sobě: radní Milena Johnová - sociální politika a zdravotnictví. Náměstek Pavel Vyhnánek - finance a rozpočet (a také Výstaviště a Holešovická tržnice). Náměstek Adam Scheinherr – doprava. Radní Hana Třeštíková – kultura.

Od programu, který bude patrně zveřejněn v nějakém dokumentu, jste už na 100 procentech shody?

Víceméně ano, ale ještě by mělo dojít namapování jednotlivých programových bodů na konkrétní lidi v radě. To dosud nebylo možné provést.

Bavil jste se již s bývalou primátorkou Adrianou Krnáčovou?

Ano. Samozřejmě chceme převzít rozpracované projekty. A také neopakovat chyby našich předchůdců. Máme nicméně podstatně lepší výchozí podmínky, protože máme dobrou programovou shodu a do radě jsou navrženi skuteční odborníci ve svých gescích.

Co je Vaším největším cílem, aby po vás v Praze po skončení vašeho působení zůstalo?

Změna. A to jednak v přístupu magistrátu k občanům, ale i ke spravovanému majetku, transparenci veřejné správy a službám poskytovaných městem.

Související

Irácká věznice Abú Ghrajb Rozhovor

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 
Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

rozhovor Praha Zdeněk Hřib Mosty obecně

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 6 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko ještě víc zvýší výrobu zbraní. Kvůli americké podpoře Ukrajiny

Ve středu ruský ministr obrany Sergej Šojgu nařídil zvýšení výroby zbraní s důrazem na urychlení dodávek pro konflikt na Ukrajině. Toto rozhodnutí přichází týden poté, co americký prezident Joe Biden podepsal nový vojenský balíček v hodnotě desítek miliard dolarů jako pomoc pro Kyjev.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy