Komunální politici mají problémy kvůli majetkovým přiznáním, ministerstvo je neoblomné

Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) dnes vyzvalo ministerstvo spravedlnosti a přestupkové úřady, aby odložily řízení s komunálními politiky, kteří nepodali majetková přiznání. Úřady by měly počkat na rozhodnutí Ústavního soudu, u něhož senátoři napadli zákon o střetu zájmů. Novinářům to dnes řekl předseda SMS ČR Stanislav Polčák (STAN). Ministerstvo požadavek odmítlo s odkazem na svou zákonnou povinnost, kterou nemůže na základě vlastního uvážení neplnit.

Podle Polčáka zhruba 7500 komunálních politiků nesplnilo výzvu ministerstva spravedlnosti, aby podle zákona o střetu zájmů předložili majetková přiznání. "Tito komunální politici se nebrání tomu, aby stát znal jejich majetková přiznání, ale brání se tomu, aby jejich majetková přiznání byla plošně komukoli veřejně dostupná," řekl Polčák.

Vyzval úřady, aby s posuzováním případů vyčkaly až na rozhodnutí Ústavního soudu, u kterého podávání majetkových přiznání komunálních politiků napadlo 61 senátorů. Senátor Michael Canov (STAN) dnes uvedl, že jako zástupce této skupiny požádal ÚS o přednostní projednání záležitosti.

"Dokud platný a účinný právní předpis není Ústavním soudem zrušen, nelze povinností z něj plynoucích nijak zprostit," reagoval na výzvu mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

"Opačný závěr by vytvořil absurdní stav zcela prolamující princip právní jistoty, v němž by každý adresát právní normy subjektivně posuzoval, zda tato norma zasahuje do jeho základních práv a svobod způsobem přiměřeným, nebo naopak nepřiměřeným, a tedy zda je tato norma podle jeho subjektivního názoru ústavní, nebo protiústavní - a na základě tohoto posouzení by se pak rozhodoval, zda se právní normou řídit bude, či nebude," sdělil ČTK mluvčí.

Polčák řekl, že SMS ČR je připraveno poskytnout komunálním politikům právní pomoc v případě, že s nimi úřady povedou kvůli nesplnění zákona o střetu zájmů přestupkové řízení. Za nepodání oznámení nebo uvedení nepřesných, neúplných či nepravdivých údajů hrozí pokuta až 50.000 korun.

Zákon o střetu zájmů čelí kritice zejména z řad komunálních politiků, nelíbí se jim, že citlivé informace může ve veřejném registru zkoumat kdokoli. Zákonodárci proto například navrhovali, aby přístup do registru byl umožněn pouze pod heslem. Podle odpůrců současná praxe povede k tomu, že lidé kvůli obavám z lidské závisti ztratí zájem o účast v komunální politice.

Ministerstvo se však proti těmto argumentům ohradilo. Podle Řepky není pravdou, že majetková přiznání jsou plošně komukoliv veřejně dostupná. "V případě komunálních politiků je veřejnosti zcela skryto oznámení o všech movitých věcech včetně peněz na účtu i v hotovosti a oznámení o závazcích," upozornil. U neuvolněných komunálních politiků - s výjimkou politiků statutárních měst - zůstává skryto i oznámení o příjmech a jiných majetkových výhodách nabytých v průběhu výkonu funkce. Veřejnost tak vidí především údaje týkající se nemovitých věcí a vykonávaných činností, například podnikání, doplnil úřad.

Související

Stanislav Polčák

Europoslanec Polčák obnovil členství v hnutí STAN

Europoslanec Stanislav Polčák obnovil po osmi měsících své členství ve vládním hnutí STAN. Podle vyjádření na twitteru doložil, že s kauzou kolem pražského dopravního podniku nemá nic společného. Polčák pozastavil členství v hnutí loni v červnu kvůli známosti s obviněným v kauze korupce v pražském dopravním podniku a lobbistou Michalem Redlem. Kvůli kontaktům s Redlem tehdy rezignoval také ministr školství Petr Gazdík (STAN).

Více souvisejících

Stanislav Polčák Sdružení místních samospráv Ministerstvo spravedlnosti majetková přiznání Ústavní soud ČR

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy