Prosím, nežerte mu tyhle kydy. Topolánkovi a dalším vadí Babišovy řeči o předsednictví EU

Když Česká republika v roce 2009 předsedala Evropské unii jednalo se o velkou událost. K tématu dalšího předsednictví se začal vyjadřovat premiér Andrej Babiš (ANO), i když jeho současné vlády se další české předsednictví v roce 2022 týkat nebude. Bývalý premiér, který v čele země během předsednictví stál Mirek Topolánek Babiše za výroky zkritizoval.

Předsednictví ČR Evropské unii v roce 2009 s sebou neslo v symbolické rovině mimořádnou prestiž. Jednak probíhalo v době dvacetiletého výročí od pádu železné opony, a také ČR byla druhým státem po Slovinsku z nově přijatých zemí, které mohly Unii předsedat.

Úkolu se tehdy ujala vláda Mirka Topolánka, což v sobě skrývalo určité nebezpečí. Premiér pro svůj kabinet těžko hledal důvěru, kvůli volebnímu patu. Přesně polovinu hlasů obdržela levice (ČSSD a KSČM) a druhou polovinu středové a pravicové strany, které se dohodly na vládní koalici (ODS, KDU-ČSL, SZ). Během hlasování o důvěře však vláda získala většinu díky dvěma hlasům přeběhlých poslanců ČSSD Víta Pohanky a Miloslava Melčáka. Pozice vlády v parlamentu tak byla vratká. 

Plně se problém projevil právě během probíhajícího předsednictví v EU. Opozice vedená Jiřím Paroubkem (ČSSD) vyvolala úspěšné hlasování o nedůvěře vlády, což poprvé v historii ČR vedlo k pádu kabinetu. U partnerů v EU domácí politická krize vyvolala značnou nedůvěru a pochybnosti jestli je ČR schopna předsednictví vykonávat.

Na druhou stranu si předsedající Česko a premiér Topolánek připsal v úřadě mimořádný úspěch. Podařilo se mu diplomatickou cestou vyřešit tzv. plynovou krizi, kdy Rusko chtělo přestat dodávat plyn do Evropy přes Ukrajinu.

Aktuálně premiér Babiš první české předsednictví v EU připomněl s tím, že to další by mělo být levnější. "Prosím, nežerte mu tyhle kydy. Rozdíl mezi plnohodnotným předsednictvím ve 2009 a předsednictvím po Lisabonské smlouvě ve 2021 je jako mezi aktem a pietním aktem. To kdyby přirozeně nebylo levnější, tak je to na žalobu pro porušení péče řádného hospodáře," napsal na Tweeteru expremiér.

S vysvětlením, proč Babiš v posledních dnech opakovaně komentuje další české předsednictví, přišel europoslanec Petr Ježek. "Nedivil bych se, kdyby jako všechno ostatní i výroky o drahém předsednictví atd. byly výsledkem práce mediálního týmu: nebudeme Unii hostit. A zároveň AB asi ví, že u předsednictví už nebude. Evropskou sekci na Úřadu vlády a další už zdecimoval. Prosazování zájmů ČR v praxi," vyjádřil Ježek podezření, že jde o další záměr politického marketingu vládní strany.

Složení příští české vlády je dnes nepředpovídatelné, ovšem Andrej Babiš se nechal slyšet, že o další období na pozici premiéra usilovat nebude, tudíž by se ho předsednictví Česka v roce 2022 týkat nemělo.

Související

Mirek Topolánek

Na prezidenta Svazu průmyslu a dopravy kandiduje Topolánek, Rafaj, Palát a Wojnar

Kandidáty na prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR jsou bývalý premiér Mirek Topolánek, současný viceprezident svazu Jan Rafaj, člen jeho představenstva Miroslav Palát a bývalý prezident Sdružení automobilového průmyslu Bohdan Wojnar. Informace serveru e15.cz dnes ČTK potvrdila mluvčí svazu Tereza Šebestová. Nový prezident nahradí Jaroslava Hanáka, který byl ve funkci 12 let.

Více souvisejících

Mirek Topolánek Andrej Babiš Petr Ježek (europoslanec) EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy