Bytová krize v Česku: Ceny rapidně rostou, problémy nemá jen Praha

Vládní koalicí na pražském magistrátě otřásá konflikt ohledně řešení bytové krize. Astronomické částky za bydlení však nejsou problémem jen v Praze, ale i v dalších českých velkých městech, kde lidé nedosahují ani takových příjmů jak v české metropoli.

Česká pirátská strana, která aktuálně drží křeslo pražského primátora, do svého programu zařadila na přední místo řešení problému s bydlením v Praze. V programu se hovoří i o zdanění prázdných bytových jednotek. Prvním krokem mělo být vytvoření mapy bytů, které nikdo neobývá. Jejich koaliční partner, strana TOP09, se do nich pustil s obvinění ze šmírování elektroměrů a z komunistických manýrů.

Jak dopadne spor uvnitř pražské koalice není jasné, nicméně situace ohledně bydlení v Česku je v mnohých lokalitách problematická. Ceny bydlení poměrně rapidně rostou. Řeč čísel je neúprosná. Český statistický úřad v posledním komentáři k cenám bydlení uvedl. "Svůj růst zrychlily hlavně ceny za bydlení. To se projevilo jak na meziměsíčním, tak meziročním vývoji. V rámci bydlení zdražily ceny elektřiny, nájemného i tepla a teplé vody. Ceny za bydlení vzrostly oproti loňskému srpnu o 3,2 % a měly tak největší vliv na meziroční zvýšení celkové cenové hladiny,“ uvádí Pavla Šedivá z odboru statistiky cen ČSÚ. Jedná se sice o půl roku starý údaj, který však vystihuje dlouhodobý trend.

Podle aktuálních údajů ČSÚ se cena nájemného zvedla meziročně dokonce o 3,8 %. Cena celého spotřebitelského koše podle úřadu vzrostla jen o 2,7 %. S trochou zjednodušení nájemní bydlení roste celorepublikově rychleji než inflace.

Nikoho nepřekvapí, že nerostou jen ceny nájmu, ale i ceny bytů na prodej. Podle statistik realitní společnost Re/max například malý dvoupokojový byt 2+kk v Praze v roce 2010 stál 2 603 745 v roce 2018 se prodával již za 3 779 864. Jinými slovy, pár let po ekonomické krizi stojí byty o 45 % více než před krizí.

Prudký nárůst cen, který sice pomalu dosahuje svého vrcholu, vytváří situaci v níž střední příjmové skupiny mají problém bydlení ufinancovat. Vládní strana ČSSD připravuje novou legislativu týkající se sociálního bydlení, ovšem zákon s lidmi, kteří vydělávají těsně pod statistickým průměrem, se sociální bydlení netýká a ani by nemělo. Přesto mají často s bydlením potíže, zejména v Praze, ale i v dalších krajských městech (zejména v Brně, Plzni, Olomouci nebo Pardubicích).

Podle developerů cenu nemovitostí akceleruje zejména nedostatek bytů v inkriminovaných lokalitách zapříčiněný pomalou výstavbou, jelikož příprava developerského projektu v Česku může trvat i 13 let. Pokud je jeden ze zásadních problémů v nekvalitní legislativě, měli by čeští politici s problémem něco udělat, jakkoliv konzervativní pravice bude opakovaně hovořit o komunismu. Jestli sledování elektroměrů problém vyřeší, je zcela jiná otázka. 

Související

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.
Byty

Český realitní trh krvácí. Experti pro EZ popsali, co nás letos čeká

Podle veřejně dostupných dat a informací se v roce 2023 v tuzemsku prodalo nejméně bytů a domů od roku 2015. Data říkají, že bytů se oproti roku 2022 prodalo o devět procent méně, domů pak až o 17 procent. O 19 procent se také propadl prodej chat a chalup. Může za nepříznivá data jen nižší výkon stavebnictví nebo o poznání horší poptávka či koupěschopnost zákazníků, anebo je na vině inflace? A souvisí nějak spolu všechny zmíněné veličiny?

Více souvisejících

Bydlení Sociální bydlení Praha Česká pirátská strana top 09

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy