V Londýně dnes rozhodnou o vydání Koženého do USA. ČR se vyhne

Londýn - Tajná (státní, soukromá) rada, kterou formálně řídí britská královna Alžběta II. rozhoduje o osudu Viktora Koženého. Svůj verdikt oznámí ve středu.

Rada posuzovala, zda mají Bahamy vydat Viktora Koženého newyorské justici. Nahlíženo z Česka se Tajná rada jeví jako jedna z mnoha archaických institucí ostrovního království. Britové, kteří lpí na tradicích, to nepochybně vidí jinak. Tajná rada, celým názvem Nejvznešenější Tajná rada Jejího Veličenstva (Her Majesty’s Most Honourable Privy Council), je sborem poradců monarchy, ve skutečnosti vlády. Její právní výbor plní úlohu nejvyšší soudní instance jak ve Spojeném království, tak v některých z jeho bývalých kolonií. Mezi ně patří Bahamské ostrovy, rozkládající se v Atlantiku mezi Kubou a Floridou.

"Tajná" sice rada není, ale její jednání jsou neveřejná. Členy rady jsou vybraní politici, soudci, bývalí členové vlády, Dolní sněmovny a Sněmovny lordů.

Výnosy právního výboru rady jsou označeny jako nařízení. Jsou však formulovány pouze jako "doporučení Jejímu Veličenstvu". Vláda "Jejího Veličenstva" je pak doručí adresátům. Země britského společenství (Commonweathu), které jurisdikci rady dodnes uznávají (mezi ně patří Bahamy), tyto výnosy respektují. Rada vznikla postupně z jednotlivých poradců panovníků. Dodržuje staré zásady, například jednací řád právního výboru rady pochází z roku 1833. Tajná rada formálně podléhá královně. Avšak panovnice, stejně jako v dalších případech správy společenství, přenechává její řízení vládě. Jmenuje sice členy rady, avšak jen na návrh premiéra.

Rada má 538 členů. Nikdy se však neschází v úplném složení. Zasedají jenom její výbory nebo komise. Právní výbor rady má funkci nejvyššího soudu. Do rukou členů jiného z výborů zase skládají slib premiér a další členové vlády. Zvláštní komise rady má na starost korunovaci panovníka (panovnice). Na webu právního výboru Tajné rady jsou jména panelu "ctihodných" soudců, kteří případ Viktora Koženého posuzovali. Jsou to lord Hope z Craigheadu, lord Kerr z Tonaghmore, lady Haleová z Richmondu, lord Clarke ze Stone-cum-Ebony a lord Dyson. Tato pětice je poslední právní hrozbou pro Viktora Koženého. Její výnos by ho nakonec mohl dostat do newyorského vězení.

Související

Více souvisejících

Viktor Kožený

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy