U Jílkové: To mi kurva neříkejte! Ječel šéf spolku

Praha – Pořád České televize Máte slovo se v tomto týdnu nesl v „poklidném“ duchu nadávek a hysterie. Tématem bylo dřívější propouštění vězňů na svobodu, které by umožnilo některým z nich opustit vězení již po odpykání třetiny trestu.

Ve studiu byl přítomný ministr spravedlnosti Pavel Blažek, který má za cíl vyřešit přeplněnost českých věznic. Dále stínový ministr rezortu Jeroným Tejc, soudkyně Petra Stará a šéf spolku Šalamoun John Bok.

Pro přeplněnost českých věznic, do kterých jsou mimo jiné zavíráni občané za to, že malují politikům na plakáty tykadla, vláda navrhuje řešení. Jedním z nich je dřívější propouštění vězňů na svobodu nebo možnost domácího vězení.

Dřívější propouštění by se týkalo pouze „prvotrestaných“. Dále by mělo obavy občanů zmírnit to, že jde o nenárokový návrh. Vězeň by neměl na propuštění po třetině trestu nárok, ale mohl by o ně požádat, což nezaručuje, že se dostane na svobodu.

O propuštění z vězení rozhoduje komise a ředitel zařízení, který všechny vězně zná a tak ví, zda by bylo vhodné či nikoli jej pustit mezi lidi. Navíc ředitelé věznic už mají zkušenost s tím, kdy vězeň pouze předstírá, že se napravil. Slib „já už budu hodný“ takové komisi skutečně nestačí.

Což soudkyně potvrdila, vyvrátila, že by ředitele věznic mohl někdo uplatit, neboť oni nesou odpovědnost a postavila se za návrh. Stejný názor měl i Bok, který je přesvědčen, že by pustili na svobodu někoho, kdo by pak spáchal trestný čin. Navíc ve věznicích sami nestojí o to, aby se jim ta vězni zase vraceli. Blažek tuto důvěru ve schopnosti vězeňské služby uvedl na pravou míru s tím, že je samozřejmě možné, že se jeden z dvaceti vrátí.

Před dvěma lety byla u některých trestných činů snížena sazba. Podle ministra spravedlnosti Blažka se však toto rozhodnutí v praxi příliš neosvědčilo, a tak by se měla výše trestů vrátit na původní. Blažkovi se nějak nechtělo odpovědět moderátorce Jílkové na dotaz, který ministr tento nepovedený návrh vytvořil. Nechtělo se mu říct, že se jednalo o jeho spolustraníka Jiřího Pospíšila. Možné propouštění po třetině trestu, které vláda navrhuje, by pak lehce kompenzovalo toto nevhodné předchozí řešení.

Bok s Tejcem vyjádřili přesvědčení, že je nutné najít systémové řešení přeplněnosti věznic. Prioritu by měli být především předcházení trestným činům.  Tejc navíc není nikterak nadšen z dřívějšího propouštění vězňů na svobodu, zatímco Bok s tím souhlasí. Potrestaný by tak totiž mohl dříve splatit kompenzaci poškozeným, což však může zvládnout dnes ve vězení, neboť je práce vězňům placena.

John Bok narušil poklidný průběh pořadu. Nedokázal totiž hodit za hlavu výrok jednoho z hostů zastupujících veřejnost, který uvedl, že za minulého režimu v 80. letech Valdická věznice vydělávala, zatímco dnes tomu tak už není. Tomu jaksi nedošlo, že v té době vězni pracovali zadarmo.

Věznice byla v dobrém stavu a vydělávala, protože tam všichni dřeli zadarmo a veškerý zisk připadl věznici a vězni dle Boka nedostávali ani slušně najíst. Nejde proto srovnávat tehdejší a dnešní stav věznic.

To vytočilo Boka do takové úrovně, že byl nepřehlušitelný a ve studiu se jednoduše řečeno rozčiloval. Skákal do řeči ostatním, nechtěl je pustit ke slovu a sem tam se ozval sprostý výraz, který se k veřejnému vystoupení zrovna nehodí. Doslova začal ječet na celé studio: „to mi kurva neříkejte! To mi rupne v makovici.“

A že John Bok ví, o čem mluví. Kvůli politickým názorům podepsání Charty 77, byl v 70. a 80. letech perzekuován Státní bezpečností. Mnohokrát byl sledován, vyslýchán i vazebně stíhán. V listopadu 1989 byl s dalšími zmlácen a vězněn v době, kdy vznikalo Občanské fórum.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo Jeroným Tejc John Bok

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy