Kolem Volného a Bojka bude ve Sněmovně nakonec asi plexisklo

Kolem míst nezařazených poslanců Lubomíra Volného a Mariana Bojka ve sněmovním jednacím sále zřejmě přeci jen bude ochranné plexisklo. Oba poslanci odmítají navzdory vládním protikoronavirovým nařízením nosit respirátory či roušky. K zásahu proti porušování hygienických opatření vyzval vedení dolní komory zdravotnický výbor.

"Předpokládám, že od variabilního týdne budeme mít nějakou ochranu aspoň těch, kteří sedí okolo, ve formě plexiskla," řekl dnes na plénu předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), který přítomné poslance s usnesením výboru seznámil.

"Děkuji vedení Sněmovny za předvolební billboard Volného bloku ve Sněmovně," napsal ČTK v reakci Volný. Vznik seskupení Volný blok oznámili oba nezařazení poslanci začátkem února, má podle nich sjednotit národovecké a vlastenecké síly pro říjnové sněmovní volby.

Ochranné plexisklo by se tak mohlo kolem míst obou poslanců objevit v posledním jednacím týdnu březnové schůze, plánovaném od 23. do 26. března. Dnes dopoledne Volný a Bojko v sále přítomni nebyli. Tento týden bude Sněmovna jednat ještě v pátek, příští týden je vyhrazen pro schůze výborů.

Zdravotnický výbor požádal vedení dolní komory o to, aby "důrazně zasáhlo proti trvalému porušování zásadních hygienických opatření" některými poslanci tak, aby se nezvyšovalo riziko onemocnění koronavirem u ostatních poslanců a zaměstnanců.

Úvahy o plexisklu se kvůli počínání Volného a Bojka objevily už v únoru. Vedení Sněmovny a šéfové poslaneckých klubů se ale tehdy shodli na tom, že případná opatření by spíše vyhovovala oběma poslancům k jejich reklamě. Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek v polovině února při sněmovní diskusi o takzvaném pandemickém zákonu navrhoval vykázat Volného a Bojka na galerii pro veřejnost nad sněmovním jednacím sálem. Galerie je nyní uzavřená, ochranné plexisklo je na ní namontováno už delší dobu.

Předsedající schůze Volného a Bojka pravidelně napomínají, byli i vykázání z jednacího sálu. V únoru je ze sálu vyvedla policejní ochranná služba.

Oba poslanci už dříve oznámili, že odmítají nosit ve Sněmovně ochranu nosu a úst, a to, jak uvedli, z občanských a politických důvodů. Uvnitř Sněmovny je nošení respirátoru nebo roušky povinné. Volný se účastnil i několika protestů proti vládním protikoronavirovým restrikcím. V neděli ho na pražské demonstraci, kterou spolupořádal, zadržela policie, když si odmítal nasadit povinnou ochranu nosu a úst.

Ochranné plexisklo používají například už od konce léta v chorvatském parlamentu, kde vybudovali průhledný štít kolem řečnického pultíku. Tamní poslanci tak během projevů nemusejí nosit roušky, které jinak vedení Saboru vyžaduje. Podobné opatření zavedly parlamenty i v dalších zemích, například už na jaře v Řecku či Srbsku. Loni v září pak dostali švýcarští poslanci každý vlastní plexisklovou kóji, aby mohli zachovat co největší sociální odstup, podobnou ochranu dostali zákonodárci také v Kanadě.

Související

Lubomír Volný

Volný dostal u soudu za šíření poplašné zprávy o ivermektinu podmínku

Obvodní soud pro Prahu 7 dnes uložil bývalému poslanci Lubomíru Volnému (Volný blok) dvouletý podmíněný trest za šíření poplašné zprávy. Podle obžaloby na sociálních sítích uvedl, že kvůli diskriminační kampani proti léku ivermektin mohou zemřít lidé. Volný vinu odmítá. V závěrečné řeči prohlásil, že je nadále přesvědčen o pravdivosti informace. Proti verdiktu se na místě odvolal.
Lubomír Volný

Volný u soudu odmítl, že by kvůli ivermektinu šířil poplašnou zprávu

Bývalý poslanec Lubomír Volný (Volný blok) dnes u soudu odmítl obžalobu ze šíření poplašné zprávy o léku ivermektin. Uvedl, že dostal informace o diskreditační kampani proti přípravku, kvůli které mohou lidé i zemřít. Odmítl se však vyjádřit k tomu, zda takové zprávy následně zveřejnil na sociálních sítích.

Více souvisejících

Lubomír Volný (SPD) Marian Bojko Poslanecká sněmovna Radek Vondráček (ANO)

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co bude s Pásmem Gazy dál? Hamás dohodu odsouhlasil, teď záleží na Izraeli

Palestinská militantní skupina Hamás oznámila, že její delegace, účastnící se jednání o příměří v Pásmu Gazy v Káhiře, odcestovala do Kataru. Hamás zdůraznil, že další vývoj záleží na Izraeli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy