Rozdělení Československa považuje Fiala i dnes za nevyhnutelný krok

Rozdělení Československa před 30 lety bylo podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) správným rozhodnutím a nevyhnutelným krokem, udržování společného státu by vyvolávalo jen další napětí a neshody. "Možná by se později rozpadal za daleko horších podmínek," řekl dnes Fiala v debatě se slovenským protějškem Eduardem Hegerem (OĽaNO). V brněnském kině Scala debatu uspořádal český Deník N a slovenský Denník N.

Heger i Fiala v souvislosti s rozdělením Československa dnes hovořili o zázraku, kdy se oba nové státy pokojně rozešly, navzájem se respektují a jejich představitelé udržují nadstandardní vztahy. "Podařilo se zachovat silné pouto, přátelství nevymizelo," řekl Heger. Desítky slovenských studentů v publiku neformálně vyzval, aby se po vysoké škole vrátili do vlasti.

Slovensko podle Hegera prošlo po rozdělení státu trnitou cestu, než se "postavilo na vlastní nohy". Asi jsme nebyli tak dobře připravení, konstatoval slovenský premiér. Historie ale podle něj ukázala, že šlo o správné rozhodnutí.

Podle Fialy existuje jen málo dvojčlenných federací, které by fungovaly, zvláště když jeden národ je dvakrát tak početný než druhý. Ocenil, že česká politická reprezentace v roce 1992 akceptovala jako fakt, že Slováci chtějí naplnit své právo na sebeurčení.

Pokojné rozdělení státu podle českého premiéra vyžadovalo na obou stranách velkorysost. "Slovensko nemělo přehnané požadavky a Česká republika nelpěla na hloupostech," řekl Fiala.

Československo zaniklo po 74 letech od svého založení uplynutím 31. prosince 1992. Od roku 1993 existuje samostatná Česká republika a samostatné Slovensko. Podstatná část jednání o rozdělení státu se odehrávala v Brně, konkrétně ve vile Tugendhat.

Trvalá vazba obou státu se podle Fialy a Hegera projevuje i ve společném postoji vlád po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Česko i Slovensko se podle premiérů staví proti zlu, aniž o tom musí diskutovat. "Víme co máme dělat, nepochybujeme o tom," uvedl Fiala.

Česko a Slovensko poskytují pomoc Ukrajině jako napadenému státu i Ukrajincům, kteří po ruské agresi hledají bezpečí za hranicemi vlasti. Pokud Evropa bude Ukrajině nadále pomáhat, je reálné, že Ukrajinci dosáhnou svých cílů - tedy že zvítězí, uvedl Heger. Je podle něj zapotřebí ukázat sílu demokratického světa.

Podle Fialy by politici neměli uvažovat jen realisticky, ale hodnotově, a rozhodovat se podle toho, co je, a co není správné. "Proto já říkám, co chci a co si přeji: aby Ukrajina zvítězila. Jedině to dává smysl a jedině to je správné. Dělejme vše pro to, ať Ukrajina zvítězí," řekl Fiala.

Související

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) Československo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Co bude s Pásmem Gazy dál? Hamás dohodu odsouhlasil, teď záleží na Izraeli

Palestinská militantní skupina Hamás oznámila, že její delegace, účastnící se jednání o příměří v Pásmu Gazy v Káhiře, odcestovala do Kataru. Hamás zdůraznil, že další vývoj záleží na Izraeli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy