Co má vliv na úspěch žáka v českých školách? Rozhodující jsou tři faktory

O úspěchu dětí v českých školách nerozhodují tolik studijní předpoklady jako spíše to, z jakých jsou rodin a regionů. Pokud jsou z chudé domácnosti, mají menší šanci na úspěch. Vliv má rovněž to, zda děti učí pedagogové se zaměřením na daný předmět a zda má škola dost speciálních pedagogů či školních psychologů.

Vyplývá to z podkladů k dnes zveřejněným zprávám o kvalitě vzdělávání v jednotlivých krajích, o kterých ČTK informoval náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Podle něj ze zjištění inspekce plyne, že v ČR rozhoduje o úspěšnosti žáka ve škole hlavně rodinné zázemí, to, kde žije a do jaké konkrétní školy chodí. V bohatších regionech mají děti větší šance na lepší vzdělání než v chudých. Mezi bohaté oblasti patří Praha a Středočeský, Pardubický, Jihomoravský a Jihočeský kraj. Středně bohaté jsou kraje Plzeňský, Královéhradecký, Olomoucký, Zlínský a Vysočina. Jako chudé vychází ze zjištění inspekce kraje Liberecký, Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký.

Výsledky dětí do značné míry ovlivňuje také konkrétní učitel a jeho kvalifikovanost, respektive specializace. Pokud pedagog není takzvaně aprobovaný, tedy nevystudoval specializaci pro daný předmět, má to na kvalitu vzdělávání negativní dopad. Například ve Zlínském kraji je podle inspekce možné vysvětlit nadprůměrné výsledky v testování dětí právě vysokou mírou kvalifikovanosti i aprobovanosti učitelů.

Naopak v krajích Karlovarském, Středočeském a Ústeckém nebo i v Praze je pedagogů s potřebnou specializací nedostatek, což se na kvalitě vzdělávání odráží špatně. Podle inspekce by se proto stát měl snažit zajistit co nejvyšší aprobovanost výuky ve všech krajích.

"Z hlediska rozsahu výuky vedené neaprobovanými učiteli je situace napříč kraji nejhorší na druhém stupni základních škol, kde dosahuje v celorepublikovém průměru podílu 27,4 procenta, a následně v maturitních oborech středních škol, jejichž žáci zároveň vykazují podprůměrné vzdělávací výsledky," uvedl Andrys.

Podle něj je třeba také usilovat o zajištění odborných služeb ve školách, jako jsou třeba speciální pedagogové či školní psychologové. "I v tomto směru je situace napříč regiony komplikovaná a znevýhodněné kraje, jako je například kraj Karlovarský, se navíc potýkají s výrazným nedostatkem těchto specialistů, nejen přímo ve školách, ale i ve školských poradenských zařízeních," řekl náměstek.

Kvalita vzdělávání se podle inspekce mezi školami v regionech liší dlouhodobě. Doporučila proto zapojit do vzdělávací politiky státu více i kraje a obce, které školy zřizují. Pracovní verzi zpráv o vzdělávání v krajích probrali inspektoři s ministrem školství Robertem Plagou (ANO) a zástupci krajů na podzim 2019, sdělil Andrys. Ministerstvo se pak zavázalo, že v chystané strategii vzdělávání do roku 2030 bude usilovat o snížení nerovností. "Školy by měly dostávat takovou podporu, která jim umožní alespoň částečně eliminovat rozdíly dané domácím zázemím žáků, kteří konkrétní školu navštěvují," uzavřel Andrys.

Související

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.
Školství, ilustrační fotografie.

Podzimní prázdniny 2023 nebudou prvním volnem v novém školním roce

Školou povinné děti si ještě užívají poslední dny nejdelších prázdnin v roce, než příští týden po dvou měsících opět usednou do lavic. První volný den v novém ročníku připadá díky státnímu svátku na září. Na konci října budou následovat dvoudenní podzimní prázdniny. 

Více souvisejících

vzdělání děti učitelé Česká školní inspekce rodina kraje Školství

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 45 minutami

před 1 hodinou

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

před 2 hodinami

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 3 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 6 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 20 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

Počasí: Česko čeká poslední mrazivá noc. Pod nulou bude jen na západě

Nadcházející nocí z pátku na sobotu skončí chladná dubnová epizoda. Platí pro ni výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před mrazem ve vegetačním období, která se týká západu republiky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy