I v Turecku jsou na tom učitelé líp! U Jílkové se všichni hádali kvůli školství

Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost kvůli nedostatečnému zvyšování platů. Ve školách chybí minimálně šest tisíc kvalifikovaných učitelů a kvalita výuky se zhoršuje. Bez vzdělaných občanů země neprosperuje a zaostává. Podfinancované školství bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Mezi diskutujícími hosty byli Robert Plaga, ministr školství (ANO), Jiří Mihola, místopředseda parlamentního výboru pro školství (KDU-ČSL), Blanka Žánová, poradkyně premiéra pro oblast školství a ředitelka ZŠ v Sadské, František Dobšík, předseda ČMOS pracovníků školství, Viktor René Schilke, student z Prahy a představitel České středoškolské unie a Štefan Klíma, ředitel Integrované střední školy v Mladé Boleslavi.

Moderátorka Jílková se zeptala ředitele Klímy, zda je skutečně situace tak vážná, že musí hrozit stávkou. Ten svojí odpověď okamžitě směřoval na ministra Plagu (ANO) s tím, že slibované navýšení skutečně není takové, aby přivedlo učitele do škol. Navíc příčinou nedostatku učitelů nejsou jenom nízké platy, nýbrž i špatné podmínky. 

Plaga slíbil, že platy skutečně porostou, a to až o 50 %. Situace sice je kritická a nejde vyřešit během čtyř let, ale vláda se skutečně bude snažit. Klíma nesouhlasil a snažil se debatu vrátit ke kvalitě vzdělávání, tedy k revizi Rámcových vzdělávacích programů. Některá výuka je naprosto zbytečná. "Proč například učeň, který vyjde základní školu se čtyřkami, měl od osmi do půl čtvrté sedět v lavici?," podivoval se Klíma. 

Jílková se opět vrátila k financování. "Dá vám na ministryně Schillerová? Já se obávám, že ne," zeptala se Klímy. Dobšík oponoval, že ačkoliv je pro vládu priorita růstu platů učitelů, realita je někde úplně jinde. Musí se například vzít v úvahu také inflace. Ředitelka Žánová nesouhlasila a řekla, že už si tento rok učitelé polepšili, a že příští rok bude nové financování regionálního školství, kde se předpokládá další nárůst. Dobšík reagoval, že ne všem učitelům se zvýšily platy, a že se často handrkuje s procenty. "Ti, co jsou tady učitelé, očekávali, že dostanou nějakých 10 %. Nedostanou," stěžoval si Dobšík.

Učitelé jsou frustrovaní a vyhořelí

Místopředseda Mihola řekl, že investice do vzdělávání je skutečně výhodná. Jílková mu skočila do řeči a připomněla "ostudnou" politiku předchozích ministrů školství. Plaga trval na tom, že vláda svému slibu zvýšit platy učitelům dostojí. Občanka z publika, které Jílková předala mikrofon, připomněla, že nedostatek učitelů skutečně nemá příčinou pouze v penězích, nýbrž v jejich duševním zdraví. "Jsou frustrovaní a vyhořelí," uvedla. 

Jílková následně zmínila analýzu OECD, podle níž jsou na tom učitelé v porovnání s ostatními absolventy vysokých škol nejhůře. "Český učitel pobírá pouze 64 % průměrného platu jiného vysokoškoláka. V Německu je to 100 %, v Lotyšsku 140 a lépe jsou na tom dokonce i turečtí, polští a řečtí učitelé. Proč by absolventi vůbec chodili učit?!," rozohnila se Jílková.

Student Schilke si postěžoval na kvalitu výuky. "Mám pocit, že středobod té výuky nejsem já jako student, ale ten učitel," řekl Schilke. Klíma na to odpověděl, že se jako ředitel opravdu usilovně snaží, aby byla výuka modernizovaná, ale že má právě kvůli těm nízkým platům problém sehnat učitele. "Dejme tomu, že mám v učitelském sboru jednoho špatného pedagoga. Vyhlásím konkurz na jeho místo a nikdo se nepřihlásí," vysvětlil.

Inkluze zpomaluje výuku, učitelé jsou přetížení

Jílková potvrdila, že kvalita vzdělání českých žáků je skutečně na mizerné úrovni. Problém mají například s porozuměním textu a čtenářskou gramotností. Dále se výrazně zhoršila znalost matematiky a přírodních věd, ačkoliv jsme dříve v těchto oborech excelovali. Dobře na tom není ani výuka cizích jazyků. Žánová řekla, že je problém v obrovském kvantu učiva, velkém počtu dětí ve třídě a v neposlední řadě také v inkluzi, která tempo výuky zpomaluje.

Následně Plaga slíbil, že se Rámcové vzdělávací programy skutečně zredukují. Mihola si pak stěžoval na překotné změny ve školství - například zavedení povinné maturity z matematiky. Pán z publika, který je ředitelem školy, řekl, že je špatně předávat všem. Měli by být zvýhodněni ti pilní a kvalitní pedagogové. "Učitelé si pak řeknou, proč bych se tak snažil a namáhal, když dostanu stejně jako kolega, který si to jenom "odvykládá", a jde domů," dopověděl.

V blížícím se závěru diskuze začali dostávat prostor občané z publika. Zlesák, který zastoupil nespokojené rodiče, si postěžoval na špatný přístup učitelů a liknavý přístup České školní inspekce. Učitelé se nedovzdělávají a neřeší šikanu mezi dětmi. To se dotklo Klímy jako ředitele školy. Ačkoliv spolu s Žánovou trval na tom, že školy šikanu řeší, Jílková mu neustále připomínala, že spousta rodičů má jiné zkušenosti. Plaga poradil obrátit se v takových případech na školního omdusmana.

Paní, která dostala mikrofon, připomněla, že si ředitelé mohou se špatnými učiteli poradit prostřednictvím zákoníku práce, a že ne všechny odbory chtějí tarifové zvyšování platů. Slečna si v závěru postěžovala na nenaplněný potenciál některých předmětů například informatiky. "Za celou výuku jsme se jenom naučili dělat tabulky v excellu! Chtělo by to externí odborníky," zlobila se. Jílková oznámila konec a téma příštího týdne, jímž bude zákon o státním zastupitelství.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo Školství učitelé

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy