Babišův poslanec se u Jílkové zapotil: Jak chcete monitorovat lidi v mešitách? My jsme vás volili, a vy nám berete jednu svobodu za druhou!

Praha - Od začátku roku byl svět svědkem několika teroristických útoků. Kromě těch viditelných, jako byly například v Petrohradě nebo ve Stockholmu, však státy čelí novému typu útoků - v oblasti kyberprostoru. V současné době tak na situaci reagovalo i české ministerstvo obrany, které přišlo s novelou zákona o vojenském zpravodajství. Budou na základě novely moci zpravodajci číst i naše dopisy? Je bezpečnost vhodnou cenou za ztrátu osobního soukromí? O tom se diskutovalo v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo.

Do dnešního vydání pořadu Máte Slovo přišli diskutovat poslanec za hnutí ANO Bohuslav Chalupa, generál a bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby ČR Andor Šándor, Mikuláš Ferjenčík z České pirátské strany, Štefan Šafár z iniciativy Digitální bezpečnost a soukromí, důchodce Miroslav Kulhavý a starosta obce Kravaře Vít Vomáčka. 

Debatu započal zástupce Pirátů Ferjenčík, podle něho je boj proti terorismu pouhou záminkou pro „šmírování občanů“. Dodal, že už nyní stát občany šmíruje. „Stát už každého šmíruje, všechny mobilní hovory si ukládá a uchovává se to půl roku,“ konstatoval. Stejná situace je prý i u e-mailů.  Na jeho nespokojenost reagoval poslanec za hnutí ANO Chalupa.

Podle něj to, co se dnes děje, je zcela podle zákona. Pokud by to bylo protizákonné, jsou zde nástroje, jak se bránit. Podle generála Šándora nejde o šmírování. „Nikdo se nekouká do obsahu toho hovoru,“ řekl. Podle něj je přirozeným faktem, že žijeme ve světě elektronické komunikace, ta nám pomáhá žít, ale zároveň jejím prostřednictvím zanecháváme elektronickou stopu.

Sorry jako, vy nám berete jednu svobodu za druhou

Šándor dodal, že není důvod k obavám ze strany státu, spíše ze strany některých soukromých firem, která mají podobné odposlouchávací mechanismy, jako stát. Na dotaz Jílkové, jaké firmy, Šándor odpověděl, že jde o praktiky některých byznysových společností. Starosta Vomáčka se po celou debatu vyhraňoval vůči poslanci Chalupovi za hnutí ANO.

„My jsme vás volili, sorry jako, a vy nám berete jednu svobodu za druhou,“ vyhranil se Vomáčka. Ke kritice se následně přidal i Pirát Ferjenčík. „Vy si myslíte, že lidi v publiku jsou teroristi a proto je šmírujete!“ nedal se odbýt. Chalupa se Ferjenčíka zeptal, zda byl vůbec někdy šmírovaný, když to tvrdí. Poslanci podle něho důsledně kontrolují, zda jsou odposlechy podle zákona.

Generál zmínil, že bez ohledu na novelu zákona bude moci tajná služba vstoupit do obsahu jednotlivé komunikace pouze s povolením soudu. Poslanec Chalupa se následně snažil vysvětlit celý mechanismus obrany proti kybernetickým útokům.

Na základě určitých vzorců kybernetických útoků budou tajné služby sledovat, zda se podobný vzorec nevyskytne v Česku, pokud by se tak stalo, předá informaci Bezpečnostní radě státu, která následně přijme opatření. „Pokud nezabráníme takovému útoku, může nám bouchnout chemička,“ uvedl příklad.

Podle pana Valicy z publika probíhá válka mezi státy v kybernetickém prostoru už několik let, útoky jsou směřovány zejména na kritickou infrastrukturu, vodní a energetické zdroje. Podle důchodce Kulhavého je novela zákona prvním krokem, jak splnit závazek členství v Severoatlantické alianci NATO. Tím je vytvoření centra kybernetické obrany, které stále nemáme.

Tazatel z publika se podivoval nad tím, co vlastně hnutí ANO dělá proti terorismu. Vážnější hrozbou než kybernetické útoky je prý například najíždění teroristů kamiony mezi dav lidí. Podle experta na počítačovou bezpečnost Šafára je skutečným záměrem novely skutečně sledování lidí, prostřednictvím tzv. metadat. Ferjenčík zmínil také vážné obavy o to, koho rozvědka a tajné služby mohou sledovat. V této souvislosti zmínil sledování bývalé manželky Petra Nečase jeho milenkou, tehdy Janou Nagyovou.

Následně dostal prosto muž z publika, který líčil svoji příhodu ze Švýcarska, kde mu údajně tajné služby prohledali zabezpečenou skříňku s osobními věcmi. Zmínil, že je spokojený se systémem kamer, které jsou v Česku. Šándor zcela nechápal, co tím chtěl muž říct. Další muž z publika se ptal, proč vojenské zpravodajství namísto sledování virtuálního prostoru nedá sondy před elektrárny, nebo přímo vojenské jednotky.

Poslanec Chalupa mu opáčil, že je potřeba umísťovat sondy pouze na páteřní cíle. „Říkáte, že by to měli hlídat vojáci, šel byste na vojnu?“ dotázal se tazatele Chalupa. „Já mám modrou knížku“, odpověděl tazatel. Chalupa mu odvětil, že i když máme armádu o 22 tisíc mužích, není možné, aby hlídali každý objekt na páteřních cílech.

Pamatuje se na sebevraždu Karla Svobody? Fotky zneužila policie

Další pan z publika zdůraznil, že obrana, jak je také koncipována v novele, je obranou proti vnějšímu napadení, proti útokům zvenku, nemá ohrožovat a šmírovat občany. Starosta Vomáčka však podotkl, že on sám má obavu, jací lidé budou na straně státu bezpečnost hlídat. „Mám strach. Pamatujete si, když se Karel Svoboda zastřelil?“

Podle něho to byli právě zástupci státu, kteří následně prodali bulváru fotografie z místa činu. Podle Chalupy bychom pak tedy rovnou mohli odzbrojit policii. Sám prý nikdy neměl při používání mobilního telefonu obavu, že by ho snad někdo sledoval.

Důchodce Kulhavý na závěr dodal, že i když s obranou proti kybernetickým útokům souhlasí, jde mu o maximální zabezpečení proti zneužití. Všude je však lidský faktor, a to dává zneužití šanci. Jeden z posledních tazatelů z publika položil otázku, zda existuje nějaký plán, jak monitorovat komunikaci v mešitách, kde osoby sedící na kobercích tlumí hlas. Šándor reagoval stručně tím, že to, že je někdo v mešitě, automaticky neznamená, že dělá něco špatně.

Související

Více souvisejících

Michaela Jílková Máte slovo ministerstvo obrany Kybernetická bezpečnost Terorismus Piráti Andor Šándor (bezpečnostní specialista)

Aktuálně se děje

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

včera

Madonna do starého železa nepatří. Brazilskou show sledoval více než milion lidí

Madonna zůstává i v 65 letech tahákem pro hudební nadšence po celém světě. Na sobotní bezplatnou show na slavné pláži Copacabana přišlo podle odhadu úřadů v Riu de Janeiro přes půldruhého milionu lidí, uvedla agentura Reuters. Koncert v Brazílii proběhl na závěr turné Celebration, které začalo loni na podzim. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy