V Brodu nad Tichou pokračuje likvidace chovu zasaženého ptačí chřipkou

Z drůbežárny v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde začala v úterý likvidace nosnic kvůli ptačí chřipce, odvezla už auta do kafilerie desítky tun usmrcené drůbeže. Ve středu to bylo prvních 45 tun, další velkoobjemové i menší kontejnery odjely dnes. ČTK to dnes řekl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar a ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj Richard Bílý. 

Kvůli ptačí chřipce veterináři rozhodli o postupném utracení všech zhruba 750.000 nosnic, chovaných ve třech halách. Jde až o 1300 tun drůbeže. Utrácet se dnes začalo i ve speciálních kontejnerech.

Oxid uhličitý, který se k utracení používá, napustili hasiči a veterináři v úterý odpoledne do jedné poloviny haly číslo dvě, kde se nákaza prokázala nejdříve. V této sekci bylo kolem 120.000 slepic. Přes noc plyn působil, ve středu se začalo s vyklízením. Odpoledne měla být zaplynována druhá polovina haly, podle Poncara se ale od tohoto postupu upustilo a drůbež se z druhé části vynáší do kontejnerů a v nich následně utrácí. Bílý odhaduje, že během dneška by se mohlo podařit první polovinu haly vyklidit.

"Dnes od rána probíhá vyskladňování utracené drůbeže z haly číslo dva, její první části. Hasiči ještě technicky zprovoznili druhý výstup z haly na druhé straně tak, aby se to urychlilo. Vše probíhá podle plánu. Ještě se zprovoznil druhý způsob utrácení, a to vynášení živé drůbeže z jiné části haly, kde ještě neproběhlo utracení, a utrácí se přímo v kontejneru určeném pro utrácení drůbeže, takže nám to jde trochu rychleji, než se očekávalo," řekl Bílý. Zatím se používá jeden kontejner, kam se vejde asi šest tun drůbeže. Kontejnerů je na místě 14, když se jeden naplní, pokračuje se s dalším.

Poncar ráno uvedl, že na místě dnes pracuje asi 80 profesionálních hasičů a zhruba 40 zaměstnanců firmy. Zpřístupnění druhého vchodu do haly, nasazení většího počtu hasičů a zaměstnanců firmy a zahájení utrácení v kontejnerech podle Bílého práci zrychlilo.

Ke změně taktiky v utrácení drůbeže se veterináři rozhodli kvůli technickým problémům s distribucí oxidu uhličitého do velké třípodlažní haly a s jeho úniky, řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. Likvidace chovu by měla v Brodu trvat zhruba do 14. ledna. I když hasiči v celé hale utěsnili a zalepili téměř 200 klapek, proudění vzduchu se zcela nepodařilo zabránit. Hasiči i veterináři navíc ČTK už dříve řekli, že chladné počasí není pro distribuci oxidu uhličitého ideální.

Podle Bílého se ale zatím ještě stoprocentně nerozhodlo, zda se slepice v hale číslo tři budou utrácet velkoplošně nebo v kontejnerech. S likvidací nosnic by se v této hale mohlo začít v pátek. "Ještě se musí rozhodnout, jaký bude zvolen způsob, jestli se bude plynovat celá hala nebo jestli se bude drůbež vynášet a utrácet v kontejneru. Hasiči se rozhodnou, až vyhodnotí, jestli je stejně rychlý způsob utrácení v kontejneru, možná se bude pokračovat jen přes kontejnery," uvedl. Nakonec bude utracena drůbež v hale číslo jedna, kde se nákaza objevila jako poslední.

Úhyny nakažených nosnic v halách pokračují, podle Bílého ale nejsou dramaticky vysoké. "Zatím jsou to spíše vyšší stovky kusů než nižší tisíce za celou halu," řekl.

Ve třech halách má být postupně utraceno a následně zlikvidováno v kafilerii až 1300 tun drůbeže. Kapacita nejbližší kafilerie na Klatovsku je maximálně 80 až 100 tun denně. Kromě toho se likvidují i miliony vajec z celého chovu, včetně vajec stažených z distribuce. Odvážejí se do spaloven, likvidovat je má i asanační podnik na Pardubicku a bioplynová stanice. Ve středu to bylo přes šest milionů vajec, denně ale další statisíce přibývají.

Související

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

Více souvisejících

ptačí chřipka ptáci Plzeňský kraj

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 2 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 5 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 18 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

Lipavský: Ruský imperialismus je největší hrozbou. Je v zájmu Evropy, aby se Ukrajina ubránila Rusku

Podle šéfa české diplomacie Jana Lipavského je ruský imperialismus největší hrozbou pro bezpečnost a je v zájmu Evropy, aby se Ukrajina bránila proti ruské agresi. Uvedl to po jednání s maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártem v Budapešti. Szijjártó potvrdil postoj Maďarska, které není ochotno dodávat zbraně Ukrajině.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy