Ve Sněmovně se budou skloňovat lidská práva v Číně a její podpora Ruska. Panují obavy z materiální pomoci v Putinově válce

Dnes se v Poslanecké sněmovně odehrává konference s názvem Vztahy s Čínou v uplynulém desetiletí. Probíhá pod záštitou Výboru pro bezpečnost PS ČR a jeho předsedy Pavla Žáčka, zahraničního výboru a jeho předsedy Marka Ženíška a poslankyně a členky zahraničního výboru Evy Decroix. Na akci se podílí také projekt Sinopsis s účastí některých zahraničních partnerů.  

„Cílem konference je vyhodnotit čínský vliv v České republice v uplynulém období, zejména během takzvaného restartu zhruba mezi lety 2013 až 2018 v širším kontextu mezinárodních vztahů,“ uvedla zástupkyně tiskového mluvčího ODS Kateřina Lodrová v pozvánce.  

Samotný projekt Sinopsis, který má za cíl podávat pravidelný přehled o Číně, nedávno ve článku pro server Hlídací pes kritizoval propagandu Pekingu a upozornil na její neúspěchy ve světě. Největší komunistická země světa podle něj posílila svůj mediální vliv ve světě. Jak Sinopsis uvádí, čínská propaganda ve světě není úspěšná už vzhledem k tomu, že globálnímu publiku servíruje stejnou propagandu jako doma. Média ve světě totiž popisují i tamní korupci, politické obchody nebo nekvalitu spojenou s čínskými projekty. 

Čína před několika lety odstartovala vlastní obrovský projekt One Belt, One Road. V českém překladu zní Jeden pás, jedna cesta. Strategická vize kooperace Číny se zeměmi Asie a Afriky pak spočívá v budování vazeb na dané regiony v oblastech energetické bezpečnosti, obchodu a dopravní infrastruktury. Širším cílem je vytvoření sféry ekonomického a politického vlivu Čínské lidové republiky, vysvětluje Sinopsis na svém webu

Kromě tohoto šíření vlivu se někteří experti obávají také možné podpory ruské války na Ukrajině ze strany Pekingu. „To, co vidíme v posledních letech, je politická, rétorická a jiná nevojenská podpora. Nyní se ale obáváme, že Čína Rusku může pomoci i s vojenským materiálem,“ varoval americký ministr zahraničí Antony Blinken. Připomněl nedávný incident s vniknutím čínského sledovacího balónu do vzdušného prostoru USA.  

Čína projektuje svůj výrazný vliv do Ruska a může jí k tomu pomoct právě válka na Ukrajině. Krátce před invazí mezi sebou oba státy zpečetily „přátelství bez hranic“. Pro západní zpravodajské služby neexistovala prakticky žádná pochybnost, že čínský prezident věděl o plánech šéfa Kremlu Vladimira Putina dopředu. Někteří analytici však podotýkali, že Peking byl agresí Moskvy znatelně zaskočený, jak popsal server Seznam Zprávy.  

Analytička Sinopsis Kateřina Procházková pro týž server dokonce poznamenala, že bez čínského „požehnání“ by Putin agresi vůbec nemohl rozpoutat. Čínský ministr zahraničí Wang I dokonce upozornil na ochotu Pekingu zprostředkovat mírová jednání. Asijský aspirant na lokální hegemonii obecně nesouhlasí se sankcemi uvalenými na zemi agresora a dál s ní čile obchoduje. „Čína chce být vnímána jako silný, neutrální stát, supervelmoc, která je nad celou tou věcí. Čína teď lavíruje mezi tím, aby se udržela jako spojenec Ruska, na druhou stranu, aby právě před tím mezinárodním spojenectvím vypadala jako někdo, kdo je schopen vyjednávat,“ řekla analytička v rozhovoru. 

Dalším z velkých témat konference jsou lidská práva. Peking je vytrvale ignoruje a odnáší to asi 26 milionů lidí na jedné šestině území Číny – konkrétně jde o Východní Turkestán a autonomní provincii Sin-ťiang. Region je bohatý na uhlí, plyn a vzácné kovy a ještě v 50. letech v něm žili hlavně Ujgurové coby etnická skupina vyznávající převážně islám. Region prochází silným počínšťováním, které vyústilo ve fakt, že v něm žije stejně Číňanů jako Ujgurů. Roku 2009 zde vypukly nepokoje mezi oběma etniky a o pět let později Peking vyhlásil boj proti ujgurskému separatismu, extremismu a terorismu. V této oblasti podle Organizace spojených národů probíhá prokazatelná genocida.  

Související

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Čína válka na Ukrajině lidská práva Pavel Žáček (novinář) Eva Decroix Marek Ženíšek (TOP 09) Rusko Ujgurové

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy