USA se obávají možných čínských dodávek zbraní Rusku

Spojené státy se obávají, že Čína zvažuje, že Rusku poskytne vojenské vybavení pro boje na Ukrajině, včetně zbraní a munice. Televizní stanici CBS to řekl americký ministr zahraničí Antony Blinken, který také zopakoval, že Čína podle USA už Rusku jistou vojenskou podporu - nikoliv ovšem zbraně a munici - poskytla.

"Byli jsme svědky toho, že čínské firmy ruské vojenské snažení podpořily vojenským vybavením, samozřejmě v Číně neexistuje skutečný rozdíl mezi soukromými společnostmi a státem. Čeho se obáváme nyní, je, že Čína zvažuje i poskytnutí zbraní a munice," uvedl Blinken, který má dnes na programu návštěvu Turecka, kam vyrazil z Mnichovské bezpečnostní konference.

V Mnichově se Blinken setkal s vysokým čínským diplomatem Wang Im, kterého "varoval před následky, pokud by Čína Rusku poskytla materiální pomoc pro invazi" na Ukrajinu, píše agentura Reuters.

Stanice CNN a agentura Bloomberg už v lednu s odvoláním na dva americké zdroje informovaly, že americká administrativa komunikovala s čínskou vládou a "vyjádřila obavy" ohledně důkazů, že čínské firmy podporují Rusko ve válce na Ukrajině nesmrtícím vojenským materiálem, jako jsou helmy nebo neprůstřelné vesty. Média tehdy informovala, že čínská centrální vláda podporu nutně schválit nemusela, jelikož nemonitoruje každý krok svých firem tak detailně.

Z Blinkenova aktuálního vyjádření není jasné, zda se USA domnívají, že i tehdejší údajná podpora čínských firem pro Rusko byla schválená centrální vládou nebo zda ji centrální vláda přímo nařídila.

Čína a Rusko v říjnu loňského roku prohlásily, že jsou "přáteli bez hranic", ruskou invazi na Ukrajinu však Čína nepodpořila a alespoň oficiálně neposkytla Rusku finanční ani materiální pomoc. V sobotu v Mnichově Wang I opakovaně zdůraznil, že Čína vždy stojí na straně míru a že ve válce na Ukrajině podporuje mírové rozhovory a dialog. Kritizoval také "určité síly", které podle něj nechtějí brzký konec války.

Související

Více souvisejících

Antony Blinken Čína Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy