Afrika

Související články:

Zemětřesení, ilustrační foto

2900 mrtvých, přes 5500 zraněných. Vláda nám nepomáhá, zasažené vesnice ignoruje, tvrdí Maročané

Aktuální oficiální bilance obětí zemětřesení v Maroku dosáhla čísla 2900. Počet zraněných ale prudce vystřelil a podle úřadů jich je nejméně 5500. Mnozí občané Maroka se ale stále nemají kde ubytovat a přespávají venku. Obyvatelé zasažených horských vesnic pak neskrývají zoufalství a rozčarování nad tím, že jim vláda neposkytla dostatečnou pomoc.  
Zemětřesení, ilustrační foto

Počet mrtvých v Maroku překonal 2800. Lidé vyhrabávají své příbuzné sami, vláda o pomoc stále nepožádala

Do Maroka zasaženého ničivým zemětřesením měl už druhý večer odletět speciální USAR tým českých hasičů zaměřený na vyhledávání osob v sutinách. Podobně jako v neděli ale ani v pondělí k odletu nedošlo. Marocká strana totiž stále neposlala oficiální žádost. Česko přitom není jedinou zemí, která s pomocí vyčkává. Počet mrtvých mezi tím stoupl 2800 a lidí se snaží své příbuzné z trosek vyhrabávat vlastníma rukama.
Zemětřesení přimělo mnoho obyvatel země strávit noc v ulicích

Maroko zasáhlo ničivé zemětřesení, počty mrtvých raketově rostou

Nejméně 1000 lidí zahynulo a více než 1200 dalších utrpělo zranění v důsledku zemětřesení o síle 6,8 stupňů, které v noci z pátku na sobotu zasáhlo Maroko. Uvedla to stanice CNN. Původní čísla hovořily o méně než třech stech mrtvých. Čísla nemusí být ani zdaleka konečná.
Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Wagnerovci v Africe zřejmě skončí. GRU na žoldáky dohlížela, teď má možnost je nahradit

Budoucnost wagnerovců v Africe, stejně jako tamního ruského vlivu, je nejistá. Tragický osud jejich majitele Jevgenije Prigožina má potenciál celou skupinu zásadně destabilizovat. Zároveň může mít obavy i Kreml, protože to byli wagnerovci, kdo mu pomáhal šířit vliv na kontinentu nejvíce. Do vedoucí role se nyní zřejmě postaví GRU a žoldáky v Africe nahradí jinými ruskými jednotkami. 
Požár v Johannesburgu

V centru Johannesburgu hořela pětipatrová budova, mrtvých je nejméně 73

Nejméně 74 mrtvých si vyžádal noční požár domu obývaného převážně bezdomovci a squattery v hlavní obchodní čtvrti jihoafrického Johannesburgu. Krizové složky evidují také přes 50 zraněných, z nichž šest je ve vážném stavu v nemocnici, a už dříve upozornily, že bilance obětí zřejmě ještě poroste.
Ilustrační foto

Puč v Gabonu: Vojáci anulovali volby a chopili se moci

Skupina vojáků v západoafrickém Gabonu dnes ohlásila zrušení sobotních voleb, uzávěru hranic a rozpuštění státních institucí. Vysoce postavení důstojníci v televizním vysílání prohlásili, že převzali kontrolu nad zemí, informovala agentura Reuters.
Další články

Aktuálně se děje

včera

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

včera

včera

včera

včera

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

včera

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

včera

včera

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

22. září 2023 21:58

Aktualizováno 22. září 2023 21:26

22. září 2023 21:03

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy