Velikonoční tradice: Víte, proč zdobíme vajíčka?

Kraslice, zdobená vajíčka, jsou jedním z typických velikonočních symbolů. Malování vajíček se řadí mezi velmi staré tradice, která má původ zřejmě již v předkřesťanských dobách. Proč se o Velikonocích vajíčka zdobí? 

Historie a legendy 

Zatímco dnes je darem pro koledníky o velikonočním pondělí spíše čokoládová figurka nebo jiná sladkost, případně hlt alkoholu, dříve to bývala malovaná vajíčka. Ta nepředstavovala pouze obyčejnou výslužku, ale ukrývala v sobě určitou symboliku. Dívky většinou zdobily vajíčka konkrétním chlapcům, proto na ně i psaly milostné vzkazy. Nejčastěji používanou barvou při malování velikonočních vajíček byla červená. Ta se vnímala jako barva lásky, ale také odkazovala na krev Ježíše Krista, kterou prolil za spásu lidí. Již od dob středověku se vejce v křesťanské ikonografii spojovalo s Ježíšem Kristem, konkrétně s jeho zázračným zmrtvýchvstáním. Není proto divu, že vajíčka malovaná červenou barvou patří k velikonočním svátkům, kdy si věřící tuto událost připomínají. Písemné prameny dokládají zvyk obdarovávání červeně zdobenými kraslicemi o Velikonocích někdy od 14. století. 
 
Ke vzniku tradice malování a darování velikonočních vajíček se váže hned několik legend. Obecně je barvení vajíček starým zvykem, o čemž svědčí archeologické nálezy malovaných vaječných skořápek v hrobech celé řady starověkých kultur, například v Egyptě, Persii nebo Číně. Na našem území archeologové pozůstatky zdobených vajíček nalezli coby milodary v raně středověkých hrobech. Vejce pomalovaná geometrickými ornamenty se dávala mrtvým na poslední cestu a souvisela s tehdejší vírou v posmrtný život.  
 
Červené vejce je zmiňováno také v jedné starořímské legendě související se životem císaře Marca Aurelia. Když se tento muž narodil, slepice jeho matky prý snesla červené vejce, což se vykládalo jako předurčení úspěšné budoucnosti novorozence. Tato pověst stála u vzniku zvyku obdarovávání římských císařů při jejich převzetí moci právě červeně nabarvenými vajíčky. 
 
Podle jedné staré křesťanské legendy dala vzniknout velikonočním zdobeným vajíčkům sama Panna Marie. Ta totiž měla přinést několik vajec vojákům, kteří dostali za úkol ukřižovat Ježíše. Tímto skromným darem chtěla nešťastná matka zmínit utrpení svého syna. Marie tehdy plakala, a když se její slzy dotkly skořápek, vytvořily na nich barevné ornamenty. 

Způsoby zdobení velikonočních vajíček 

Nejstarším způsobem zdobení velikonočních vajec je jejich prosté obarvování, zpočátku nejčastěji na červeno. Proto se v lidovém prostředí mnohdy až dlouho do 20. století Velikonocům říkalo „červené svátky“. Postupem času se vaječné skořápky zkrášlovaly i jinými barvami, přičemž se využívalo přírodních barviv. Zelené barvy se docílilo použitím odvaru ze zeleného obilí, kopřiv, petrželové natě nebo třeba špenátu. Žlutou barvu zaručil šafrán, kůra jabloně nebo květ dřínu. Pro odstíny červené, oranžové a hnědé se využívalo kůry dubu, ořechových skořápek, kávové sedliny nebo pivoňkových květů. Cibulové slupky barvily skořápky na žluto nebo na červeno. 
 
Koncem 19. století se začala vyvíjet celá řada výzdobných technik, které se mnohdy regionálně lišily, a tak míval každý kraj svá specifická velikonoční vajíčka. Z našich zemí jsou známé techniky malování voskem, vyškrabování, batikování, leptání octem nebo kyselinou. Na skořápky se také dávaly nejrůznější aplikace – lepily se na ně kousky slámy, textilie, drátky nebo papírové obrázky. Stejně jako techniky, proměňoval se i dekor na vejcích. Kraslice tak zdobily motivy geometrické či rostlinné, objevovaly se na nich lidské i zvířecí postavičky, básničky a krátké milostné vzkazy. Od výzdobného motivu se odvíjela i symbolika předmětu – zatímco některé vajíčko upozorňovalo na náboženský význam, jiné neslo spíše milostné poselství.  
 
Dnes již symbolika velikonočních vajíček ustoupila do pozadí, kraslice představují především prostý dar koledníkům a sváteční dekoraci.

Související

Více souvisejících

Velikonoce tradice, zvyky, svátky Vejce

Aktuálně se děje

před 55 minutami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

Statisíce lidí přijdou o práci, milion míst změní digitalizace, varuje Jurečka

V následujících sedmi až osmi letech v Česku přijde o práci 300 000 lidí a další milion pracovních míst se výrazně změní kvůli digitalizaci.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy