Cenu za šíření dobrého jména ČR získalo 16 lidí, mezi nimi i Čáslavská

Praha - Olympionička Věra Čáslavská, spisovatel a filmař Petr Sís nebo organizátor pražských maratonů Carlo Capalbo patří k 16 osobnostem, kteří dnes obdrželi od ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) cenu Gratias agit. Toto ocenění bylo už podvacáté udělováno těm, kdo se podílejí za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

Zaorálek uvedl, že laureáty různých osudů a profesí spojuje velmi hluboký a vřelý vztah k České republice a důvěra k ní. "Ta důvěra je na tom to nejsilnější," uvedl ministr s tím, že představuje pramen síly a zároveň obrovský závazek pro ty, kdo tuto zemi spravují.

Sedminásobná olympijská vítězka a čtyřnásobná mistryně světa v gymnastice Čáslavská byla na cenu nominována českým velvyslanectvím v Tokiu, kde v roce 1964 zazářila na olympiádě a získala si obdiv Japonců. Je stálou propagátorkou dobrých vztahů obou zemí. Při předávání ceny se jí dostalo nejdelšího potlesku.

Sís, který žije v New Yorku, je mezinárodně uznávaným autorem knih pro děti a tvůrcem animovaných filmů. Známým se stal rovněž svými ilustracemi nebo výtvarnými díly pro newyorské metro či mezinárodní letiště. Jako jediný na předávání chyběl ze zdravotních důvodů, cenu převzal jeho bratr. Capalbo v roce 1994 založil společnost Prague Internationa Marathon, která organizuje běžecké akce i v dalších českých městech a propaguje tak ČR v oblasti sportovní diplomacie.

Mezi laureáty byl i předseda Izraelské společnosti přátel České republiky Avraham Harshalom, kterého po útěku z transportu v závěru 2. světové války zachránila rodina Sobotkových. Jiřina Sobotková se pak na jeho podnět stala první Češkou, která získala ocenění Spravedlivý mezi národy.

Cenu, kterou je vedle diplomu symbolický křišťálový globus, dostali zdravotník Aleš Bárta, který od roku 2006 úspěšně vede zdravotnické středisko na západě Keni, baletní mistři Jiří a Otto Bubeníčkovi, portugalská bohemistka Anna de Almeidová, její rumunská kolegyně Anca Irina Ionescuová a překladatelka a osobnost české krajanské komunity v Havaně Jana Rodríguezová.

Laureáty byli rovněž ve Finsku působící malíř Petr Řehoř, zakladatel společnosti Artforum Vladimír Michal, který má zásluhu na šíření české literatury na Slovensku, pěvec a hudební pedagog Hanuš Jiří Stein, jenž žije v Chile, českokanadský podnikatel Milan Kroupa a manželé Suren Tsatsralová a Purevjav Tsenguun z Mongolska, kteří studovali v Praze a jejichž české zkušenosti měly podíl na demokratických změnách v jejich zemi.

Související

Více souvisejících

Věra Čáslavská Lubomír Zaorálek Česká republika

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vrtulník s Raísím našel turecký dron. Rusko zapojilo do pátrání desítky specialistů

Zdroj tepla pocházejícího z havarovaného vrtulníku, ve kterém zemřeli prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján, identifikoval turecký dron. Turecká strana jeho lokalitu poskytla íránským úřadům. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy