Dahlgren dostal za čtyřnásobnou vraždu doživotí a bude se muset léčit

Brno - Američan Kevin Dahlgren dostal doživotní trest vězení za čtyři vraždy z roku 2013, které se staly v Brně-Ivanovicích. Rozhodl tak dnes Krajský soud v Brně. Trest si čtyřiadvacetiletý Dahlgren odpyká ve věznici se zvýšenou ostrahou. Zároveň soud rozhodl také o zabezpečovací detenci. Ta se ale týká až období po případném odpykání trestu odnětí svobody.

Dahlgrenův obhájce ex offo Richard Špíšek se po poradě s klientem na místě odvolal, rozsudek o doživotním trestu tak není pravomocný. Případ bude řešit olomoucký vrchní soud. Státní zástupkyně se odvolávat nebude, s rozsudkem je spokojená, doživotní trest navrhovala. Odvolávat se nebude ani zmocněnkyně poškozených. Podle Dahlgrenova otce ještě nic nekončí, po vynesení rozsudku novinářům řekl, že stále věří v synovu nevinu.

Soudce Michal Zámečník v odůvodnění rozsudku uvedl, že Dahlgren jednal na základě předchozího uvážení, zabíjel brutálním způsobem. V obětech podle rozsudku spatřoval "reprezentanty frustrujícího světa."

Soudce konstatoval, že Dahlgren se v osudný den v domě prokazatelně pohyboval. Násilné vniknutí do domu se neprokázalo, neztratily se žádné cennosti. Vyšetřování ukázalo, že rodina obětí neměla žádné nepřátele. Nikdo jiný než Dahlgren čin spáchat nemohl, uvedl soudce. Zločin je podle něj mimořádně závažný, zavrženíhodný, kdy surovým způsobem vyvraždil kompletní rodinu, jež k němu byla milá, dodal soudce Zámečník.

Jedinou polehčující okolností pro Dahlgrena je podle odůvodnění Zámečníka pouze to, že se Dahlgren dříve nedopustil žádné trestné činnosti. Jiný trest než doživotí ale podle něj v podstatě nepřipadal v úvahu, a to s ohledem na brutalitu a plánovitost činu. Dahlgren by se v budoucnosti mohl stát znovu hrozbou pro společnost, jak soudce uvedl.

I proto zároveň rozhodl pro zabezpečovací detenci. Podle posudku psychiatričky Mileny Zimulové trpí Dahlgren smíšenou poruchou osobnosti. Způsobuje mu vnitřní tíseň a emoční nestabilitu, to ale podle psychiatričky neznamená, že by v době tragické události nemohl své jednání ovládat. Také psycholožka Beata Nour Mohammadi u Američana nalezla výrazné rysy emoční nestability, negativistické a disociální, které podle ní vytváří obraz velmi těžké poruchy osobnosti.

"Vzdala jsem se odvolání po rozsudku, který akceptoval moji závěrečnou řeč a můj návrh jak co do otázky viny, tak i co do otázky trestu a zabezpečovací detence. Takže z mé strany není důvod odvolání podávat," řekla dnes státní zástupkyně Ludmila Doležalová.

Krajský soud v Brně rozhodl také o finančním odškodnění dvěma příbuzným ve výši 415.000 korun. Rozhodl také, že Dahlgren vzhledem k nepravomocnému rozsudku zůstane ve vazbě. Proti tomu se obhájce neodvolal.

Pokud se tento verdikt stane pravomocným, je podle obhájce Špíška pravděpodobné, že bude Dahlgren chtít trest vykonat ve Spojených státech. "V tuto chvíli by trest vykonával tady. Pokud by mělo dojít k jeho extradici do Spojených států, stalo by se tak na základě extradičního řízení. O výkon trestu ve Spojených státech by si musel požádat a souhlasit by musely jak Spojené státy, tak Česká republika," uvedl Špíšek.

Soudce Zámečník rozsudek více nekomentoval, novinářům pouze řekl, že vše zaznělo v odůvodnění.

Dahlgren podle rozsudku v květnu 2013 usmrtil všechny členy rodiny, u níž dočasně bydlel - otce, matku a jejich dva syny, z nichž jeden byl nezletilý. Hlavní líčení začalo na přelomu května a června, vypovídalo mnoho svědků i odborníků. V úterý vypovídala další svědkyně a znalkyně z oboru psychologie a genetiku-forenzní statistiku. Zazněly i závěrečné řeči. Dahlgren vypovídat odmítl.

Související

Soud s Kevinem Dahlgrenem (19. 7. 2016)

Sebevražda Dahlgrena? Dozorci možná porušili předpisy

Brno - Dozorci ve věznici Valdice na Jičínsku zřejmě porušili v případu lednové sebevraždy čtyřnásobného vraha Kevina Dahlgrena interní předpisy, trestného činu se ale nedopustili. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) podala návrh na jejich kázeňské potrestání.
Soud s Kevinem Dahlgrenem (19. 7. 2016)

Masakr, který otřásl Českem. Vyvraždění rodiny v Brně patří k nejhorším zločinům poslední doby

Praha - Jeden z nejhorších zločinů posledních let v ČR spáchal tehdy dvacetiletý Američan Kevin Dahlgren 22. května 2013 v brněnské městské části Ivanovice. Povraždil všechny čtyři členy rodiny, u níž dočasně bydlel - otce, matku a jejich dva syny, z nichž jeden byl nezletilý. Dahlgren, původem z Kalifornie, se v České republice nějakou dobu živil jako učitel angličtiny, zavražděná žena byla jeho sestřenicí.

Více souvisejících

Kevin Dahlgren vražda 4 lidí v Brně (Dahlgren 23.5.2013)

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy