Čáslavská (†74) zvládala rakovinu obdivuhodně, svěřila se lékařka olympioničky

Praha - Podle Jany Prausové, šéfky komplexního onkologického centra ve Fakultní nemocnici Motol, zvládala Věra Čáslavská svoji nemoc obdivuhodně. Olympionička v úterý podlehla rakovině slinivky.

Onkologické centrum převzalo Čáslavskou do péče po operaci slinivky. Loni v květnu zákrok provedli lékaři Institutu klinické a experimentální medicíny.

"Byla plně informovaná, od začátku věděla, co jí je, znala rozsah nemoci i možnosti léčby a svoji perspektivu. V rámci toho se maximálně snažila využít každou minutu života a nikterak nebyla pesimistická. Její postoj k nemoci a jak to psychicky zvládla, byly obdivuhodné," ocenila lékařka.

Právě tento optimistický postoj podle ní prodloužil slavné pacientce život. Čáslavská dostávala chemoterapii nejprve jedním, pak dalším typem kombinované léčby.

Rakovina slinivky je zákeřná nemoc, jejíž příznaky, jako nechtěné hubnutí a silné bolesti zad, připomínají běžná onemocnění. Většina pacientů proto přijde k lékaři pozdě. Pacienti s pozdě odhaleným nádorem žijí v průměru jen 4,6 měsíce. Naopak včasná radikální operace může přinést až stoprocentní vyléčení, čtvrtina operovaných pacientů přežívá deset let.

Psali jsme:
Rakovina slinivky: Ortel smrti? Zeptali jsme se odborníka, poskytl cenné rady
 

Nádor není ani moc dobře identifikovatelný běžnými zobrazovacími metodami, jako je CT a magnetická rezonance. Průkazné je zvýšení nádorových markerů CA 19-9 nebo CEA, jejich hodnoty u zdravého člověka jsou v jednotkách, u pokročilého onemocnění dosahují tisíců.

Pacientům s včas zachyceným nádorem se odstraňuje slinivka někdy i s částí žaludku nebo slezinou. Pokud už se nádor rozšíří do těla, nejčastěji do jater, volí se léčba systémová, operace možná není. Podávají se cytostatika, obvykle ale s malým úspěchem.

Lidé by neměli přehlížet možné varující příznaky, jako nechtěné hubnutí a nechutenství, problémy s trávením a neurčité bolesti na pravé straně či ve středu břicha. U těch, kteří mají postiženou spíše hlavu slinivky, sousedící s játry, se může nemoc projevit zežloutnutím, jak nádor ucpe žlučové cesty. Ti, kteří mají postižený ocas slinivky, tedy levou stranu břicha, mohou mít až kruté bolesti zad, jak nádor tlačí na kořeny vycházející z míchy.

Související

Více souvisejících

Věra Čáslavská rakovina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy