ROZHOVOR | Co se stane v případě krize? Loni by potraviny vydržely jen 1 den

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) má na starosti přijímání hospodářských opatření v případech krize, zajišťování státních hmotných rezerv a ropné bezpečnosti. Podle údaje z roku 2016 by potravinové zásoby v případě krize vydržely pouze jeden den. Edita Pechalová ze SSHR zprostředkovala serveru EuroZprávy.cz odpovědi na nejpalčivější otázky. Vyplývá z nich například to, že Správa schraňuje nedostatek těstovin a luštěnin.

Loni se v tisku objevila informace, že potravinové zásoby v případě krize vydrží pouze na jeden den. Vláda chce, aby to byly tři dny. Změnila se nějak situace k dnešku? Jak s tímto problémem Správa bojuje? Na co vypisuje tendry?

Složení hmotných rezerv (HR, konkrétně potravinové a průmyslové komodity) a skladované množství navrhuje na základě požadavků ministerstev SSHR, zpracovává Plán, který schvaluje vláda ČR.

Níže uvedené potravinové a průmyslové zásoby, včetně zásob obilovin, jsou určeny k zajištění obranyschopnosti a obrany státu, pro zajištění odstranění následků krizových situací a pro ochranu životně důležitých hospodářských zájmů státu.

SSHR v současné době ochraňuje a obměňuje prostřednictvím smluvních partnerů například tyto potravinové zásoby:

máslo, sýry, olej, maso a masové konzervy, cukr a další komodity, které jsou nutné k zabezpečení prvopočáteční krizové situace. Dále SSHR rozhodla ve spolupráci s ministerstvy, na základě již zveřejněných informací, posílit potravinové komodity o sušené odtučněné mléko a v letošním roce tato komodita byla posílena o naskladnění i sušeného mléka plnotučného.

Pro další období je nutné tento potravinový sortiment rozšířit například o komodity, které jsou svým strategickým významem důležité, např.: těstoviny, luštěniny, kojenecká výživa, ale i čaj, nebo káva.

Jak je to s ostatními surovinami (nepotravinovými), co všechno musí Správa schraňovat?

Správa disponuje i průmyslovými komoditami, které požadují ministerstva, jako ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo obrany. Tyto komodity mohou být především využity ve strojírenství, stavebnictví a v neposlední řadě i v leteckém a automobilovém průmyslu. Jedná se například o tyto komodity: přírodní a syntetický kaučuk, nikl, měď, hliník, olovo, zinek a cín.

Loni se pro tisk vyjádřil předseda Správy pan Pavel Švagr, že jednou z cest, jak potravinové zásoby zesílit, je skladování více sušeného mléka a čokolády. Jak to s těmito komoditami vypadá?

V současné době je velký důraz kladen na navýšení zásob sušeného mléka. Jak jsem již uvedl výše, v letošním roce tato komodita byla posílena o naskladnění i sušeného mléka odtučněného i plnotučného.

Lze čerpat inspiraci v okolních zemích (Aby se prodloužila doba, kdy potravinové zásoby vydrží)? Můžete uvést nějaký konkrétní případ opatření z některé země, který by byl vhodný zavést i v ČR?

Správa získává zkušenosti i v okolních zemích. Zejména se jedná o poznatky vedoucí k úpravě legislativy, zejména skutečnost, že do státních hmotných rezerv lze zařadit i majetek, který není vlastnictvím Správy nebo zajištění státních hmotných rezerv formou rezervaci, kdy by k nákupu došlo až v případě aktuální potřeby za krizového stavu.

Odpovědi zprostředkovala Edita Pechalová z oddělení komunikace s veřejností ze SSHR

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.
Ilustrační fotografie.

Česko dnes poslalo na Ukrajinu další humanitární pomoc

Česko dnes ráno poslalo vlakem na Ukrajinu další humanitární pomoc. Ve 38 vagonech je především zdravotnický materiál a hasičské a pracovní oblečení. V tiskové zprávě o tom informoval Tomáš Pořízek z generálního ředitelství hasičů.

Více souvisejících

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) katastrofy rozhovor Potravinová banka potraviny jídlo

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy