Český obrozenec, na kterého historie zapomněla. Pohřeb měl na Štědrý den

Známými českými obrozenci (či národními buditeli) byli například František Palacký, Josef Dobrovský nebo Josef Jungmann. Zasloužili se o posílení národního sebeuvědomění i o povznesení českého jazyka. Významným českým obrozencem byl i Josef Franta Šumavský – tak trochu zapomenutá osobnost českých dějin.

Na Josefa Frantu Šumavského se coby na českého obrozence tak trochu zapomíná. Přitom byl výraznou osobností – psal, vyučoval češtinu, podílel se na zakládání českých mateřských škol, věnoval se českému těsnopisu. Také se přátelil s Boženou Němcovou a její rodinou.

Josef Franta Šumavský se narodil dne 27. listopadu roku 1796 v pošumavské obci Poleň do rodiny chudého tesaře. Už jako dítě byl Josef velmi učenlivý a zvídavý. Kvůli chudobě rodiny musel doma pomáhat, a tak jako dítě často pracoval. Volné chvíle však trávil s poleňským kaplanem Kašparem Němečkem, který ho naučil německy a latinsky. Právě díky kaplanovi Němečkovi mohl Josef později navštěvovat gymnázium v Klatovech. Nejenom, že mu Němeček poskytl vzdělání, ale také potřebné finanční prostředky.

Po gymnáziu odešel Josef studovat filozofii do Prahy, kde se později stal členem řádu benediktinů na Emauzech. Již během studií ho začala zajímat jazykověda a pedagogika. Také se zde seznámil s významnými představiteli českého národního obrození – například s Josefem Dobrovským, Josefem Jungmannem nebo Václavem Hankou. V Praze už pak Josef Franta Šumavský zůstal až téměř do konce svého života – zde se věnoval především pedagogické a jazykovědné činnosti. Psal srovnávací jazykovědné práce, sestavoval mluvnice a slovníky, zabýval se poezií a národopisem. Učil také předškolní děti v opatrovnách, jako učitel češtiny působil v Žofinské akademii, v pražské židovské škole, na staroměstském a novoměstském gymnáziu a také v první české hlavní škole v Budči. Později také češtinu vyučoval soukromě v zámožných rodinách i v ženském vlasteneckém kroužku Bohuslavy Rajské (do které se údajně nešťastně zamiloval). Napsal dílo nazvané Malá čítanka, ve kterém se objevila nová metoda výuky čtení, která se stavěla proti dosavadnímu hláskování.

Jako správný vlastenec si Josef Franta zvolil přídomek Šumavský. Svůj život zasvětil pedagogice, jazykovědě a osvětové činnosti. Možná také proto se nikdy neoženil. Bydlel v Praze u své sestry Markéty ve Štěpánské ulici. Aktivně působil v pražské vlastenecké společnosti, pořádal české plesy a slavnosti, spoluzakládal české mateřské školy, byl proslulý svým smyslem pro humor a zpěvem národních písní. Angažoval se tak při revoluci v roce 1848.

Josef Franta Šumavský byl významným jazykovědcem a lexikologem. Věnoval se mimo jiné srovnávání a popularizaci slovanských jazyků, podílel se na sepsání české mluvnice, je autorem česko-německé cvičebnice. V roce 1830 stál spolu s Karlem Slavojem Amerlingem, Janem Slavomírem Tomíčkem a Josefem Jaroslavem Langerem u zrodu časopisu Čechoslav. Později s Janem Slavomírem Tomíčkem spolupracoval při sestavování sbírky slovanských národních pověstí s názvem Slovanka. V letech 1844 a 1846 vyšel jeho dvoudílný Německo-český slovník, v roce 1851 jeho Česko-německý slovník.

Josef Franta Šumavský se přátelil s Boženou Němcovou a její rodinou. Hynek Němec, syn Boženy Němcové, u českého obrozence dokonce jeden rok bydlel během svých studií v Praze. Později Josef Franta Šumavský poskytl střechu nad hlavou i jejímu dalšímu synovi, Karlovi Němcovi.

Když český vlastenec, jazykovědec a pedagog dne 22. prosince roku 1857 ve věku 61 let zemřel na zápal plic, Božena Němcová mu napsala nekrolog. Z pera této spisovatelky máme také zprávy o smrti Šumavského, a to z dopisu, který napsala spisovateli a překladateli Václavovi Čeňkovi Bendlovi: „On musel dávno cítit bolest, ale že třebas si toho nevšiml; v sobotu už mu nechutnalo, ráno v pondělí už nevstal, celý den mu bylo zle, odpoledne začal plivat krev, celou noc zle, ráno zavolali kněze, zavolali ještě dr. Hamerníka také, a v půl desáté byl v Pánu. (…) Byla to dobrá, poctivá duše česká!“

Pohřeb Josefa Franty Šumavského se konal na Štědrý den roku 1857. Místem jeho posledního odpočinku jsou Olšanské hřbitovy.

Josef Franta Šumavský Národní obrození čeština

Aktuálně se děje

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Joe Biden

Americké zbraně na Moskvu nezaútočí, zdůraznil Biden

Spojenými státy poskytnuté zbraně nesmí Ukrajina použít k útoku na ruské hlavní město Moskvu, uvedl americký prezident Joe Biden ve čtvrtek. Kyjev s nimi sice může útočit na území Ruska, ale povolení ze strany Washingtonu má své omezení. 

včera

včera

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Policie při útoku na FF UK nepochybila. Inspekce ale vidí prostor pro zlepšení

Žádný z příslušníků policie není podezřelý z trestného činu v souvislosti se zásahem při tragické prosincové střelbě v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, uvedl ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Vít Hendrych na čtvrtečním jednání sněmovního bezpečnostního výboru. Inspekce však vidí prostor pro zlepšení policejní činnosti při podobných událostech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva o Normandii, Operace Overlord - americký hřbitov a památník padlých

80 let ode Dne D: Na hrdinství spojenců nesmíme zapomenout, 6. června 1944 se otevřela cesta k Paříži

Přesně před 80 lety, dne 6. června 1944 započala operace Neptun, lépe známá pod názvem vylodění v Normandii nebo Den D. Šlo o největší námořní invazi v historii a odstartovala osvobození evropského kontinentu z područí německé nacistické okupace. Tato akce byla součástí rozsáhlejší operace Overlord, jejímž cílem bylo ovládnutí celé Normandie, respektive severní Francie. 

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět blouzní. Rusko podle něj válku na Ukrajině neazačalo

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu prohlásil, že Rusko a USA jsou v "neustálém kontaktu" ohledně možné výměny vězňů, která by mohla zahrnovat i propuštění amerického novináře Evana Gerškoviče, jenž byl minulý rok zatčen kvůli obvinění ze špionáže. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

Putin řekl, jaký dopad budou mít volby v USA na vztahy s Ruskem

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že výsledek amerických prezidentských voleb neovlivní rusko-americké vztahy. Tuto informaci přinesla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy