čeština

Ilustrační foto

V souvislosti s koronavirem se v češtině objevily stovky novotvarů

Koronakrize, koronténa, koronáč. To jsou jen některá z nových slov, která se v češtině objevila v reakci na aktuální koronavirovou pandemii. Podle Michaely Liškové, která se v Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR zabývá výzkumem jazykových novotvarů, jsou nových slov souvisejících s koronavirem v češtině už stovky.
Ilustrační foto

Česká centra vysílají on-line kurzy češtiny, bude i přednáška o COVID-19 a fake news

Česká centra v zahraničí vysílají své programy on-line, do digitálního prostředí přechází i kurzy češtiny a pracovníci center pomáhají zastupitelským úřadům v konzulární agendě, tedy v komunikaci s českými občany. Česká centra v zahraničí jsou pro veřejnost nyní uzavřena, plánované akce se přesouvají na podzimní období, případně se ruší a domlouvají možné varianty jejich realizace v příštím roce.
Ilustrační foto

Kolik žije v Česku cizinců ze států mimo EU? Chystá se nová koncepce integrace

Ke konci srpna letošního roku pobývalo v Česku legálně 341.496 cizinců z tzv. třetích zemí, tedy ze států mimo Evropskou unii, Evropský hospodářský prostor a Švýcarsko. Vyplývá to z koncepce integrace cizinců pro příští rok, kterou v pondělí projedná vláda. Nejvíce, přes 140.000 lidí, pocházelo z Ukrajiny, následovali občané Vietnamu a Ruska.
ministerstvo školství

Zkouška z češtiny bude složitější? Stát chce přitvrdit vůči cizincům

Od roku 2021 se možná ztíží zkouška z češtiny pro cizince, kteří pochází ze zemí mimo EU a chtějí v ČR získat trvalý pobyt. Vyplývá to z návrhu novely nařízení vlády, který připravilo ministerstvo školství. Podle něj by žadatelé o trvalý pobyt měli nově prokazovat znalost českého jazyka zhruba na úrovni pokročilých. Dosud jim stačilo umět jen úplné základy českého jazyka. Podmínkou k novele je navýšení rozpočtu na zkoušku z 1,65 milionu na 4,51 milionu korun.
Ilustrační foto

U maturity z češtiny "vybouchlo" 4,3 procenta studentů, chlapci si vedli hůř než dívky

Ústní část maturitní zkoušky z českého jazyka letos na jaře nezvládlo 4,3 procenta středoškoláků, kteří skládali státní maturitu poprvé. Takzvaná čistá neúspěšnost je prakticky stejná jako loni. U ústní zkoušky z cizího jazyka propadlo 3,2 procenta prvomaturantů, před rokem jich bylo o tři desetiny víc. Vyplývá to z analýzy, kterou na webu zveřejnilo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), jež maturity organizuje.
Školství, ilustrační foto

Kdy psát mě a kdy mně? Pomůže vám Vašek

Správné skloňování zájmena já je pro mnoho Čechů stále záhadou. Netuší, kde přesně se píše mě a kde mně. Naštěstí existuje několik jednoduchých zásad a pomůcek, které jim umožní to napsat správně.
Česká republika, pohled na Prahu

Češi se v zahraničí dočkali velké pochvaly

Na světě existuje více než 7000 různých jazyků. Ten český ale patří mezi nejpřitažlivější a nejvíc "sexy" jazyk na světě. Vyplývá to z celosvětové ankety, o které informoval New Zealand Herald.
Jan Kněžínek

Vláda odmítla zákon o češtině: Návrh KSČM je podle Kněžínka nesmyslný

Vláda dnes podle očekávání odmítla komunistický návrh na uzákonění češtiny jako státního jazyka. Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) na tiskové konferenci označil návrh zákona za zbytečný, protože preference češtiny jako úředního jazyka platí už nyní a zákony ji dostatečně upravují. Normu dostane k posouzení Sněmovna.
Vláda

Zákon o češtině? Vláda je proti. Mohl by se vymstít, obávají se ministerstva

Vláda zřejmě odmítne komunistický návrh na uzákonění češtiny jako státního jazyka. Podle stanovisek ministerstev je takováto norma pouze proklamativní a nadbytečná, neboť používání českého jazyka je již dostatečně právně upraveno. Kabinet ANO a ČSSD, který vládne s podporou KSČM, se má návrhem zabývat tento pátek.
Josef Franta Šumavský

Český obrozenec, na kterého historie zapomněla. Pohřeb měl na Štědrý den

Známými českými obrozenci (či národními buditeli) byli například František Palacký, Josef Dobrovský nebo Josef Jungmann. Zasloužili se o posílení národního sebeuvědomění i o povznesení českého jazyka. Významným českým obrozencem byl i Josef Franta Šumavský – tak trochu zapomenutá osobnost českých dějin.
Velký knižní čtvrtek ( foto: Lenka Dvořáková)

Za češtinu jsme v minulosti tvrdě bojovali. Kolik utratíme za knihy dnes?

Praha - Češi utratí za knihy včetně e-knih a audioknih průměrně 719 korun za rok. Vyplývá to z z údajů knihkupectví Kanzelsberger. Čeští čtenáři tak například dají ročně za knihy méně než Turci (v přepočtu 771 Kč) a více než Poláci (585 Kč). Nejvíc za četbu v přepočtu na koruny vydají podle údajů Bookmap.org Němci, Norové, Američani a Britové. Průměrná ceny knihy se mezi roky 2014 a 2016 zvýšila z 252 na 261 korun, vyplývá z údajů Svazu českých knihkupců a nakladatelů.
Ukrajina, ilustrační foto

V ukrajinském Užhorodu se dodnes učí čeština, podmínky jsou drsné

Užhorod (Ukrajina)/Praha - Česká republika by měla pomáhat, aby český jazyk a povědomí o československých dějinách v Zakarpatí, nejvýchodnějším cípu někdejší první republiky, nevymizely. Je o tom přesvědčena Světlana Fesenková, ředitelka jediné školy v Užhorodu, kde se stovky dětí učí česky.
historie

Tajemství české kroniky: Kdo byl Dalimil? Němce nesnášel, vlastencům zavařil

Ve středověku lidé dělali celou řadu věcí jinak, než je děláme dnes. Jednou z nich bylo i to, že autoři zajímavých děl, ať už literárních nebo výtvarných, necítili vždy potřebu se pod ně podepisovat. To je případ i první česky psané a zároveň veršované kroniky. Přestože se pro ni ustálil název Dalimilova kronika, dodnes nevíme, kdo byl jejím skutečným autorem a asi se to ani nikdy nedozvíme.

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimír Putin na ekonomickém fóru ve Vladivostoku

Rusko se připravuje na válku s NATO? Odvolání Šojgua z funkce ministra naznačuje, co Kreml chystá, tvrdí ISW

Podle analýzy amerického Institutu pro výzkum války (ISW) navrhnutí Andreje Belousova, dosavadního prvního místopředsedy ruské vlády a ekonoma, na post ministra obrany naznačuje, že prezident Vladimir Putin podniká kroky směřující k mobilizaci ruské ekonomiky a zbrojního průmyslu pro potenciálně dlouhodobý konflikt na Ukrajině a možnou budoucí konfrontaci s NATO. 

před 2 hodinami

MS v hokeji

Navzdory bojovnému srdci Poláci nestačili na zkušenější Švédy, alpské derby nabídlo jedenáct branek

Po vyrovnané boji s Lotyši narazili Poláci ve svém druhém zápase na letošním MS na daleko těžšího soupeře a to Švédy. Přestože ani tentokrát našim severním sousedům nechybělo vedle hlasité podpory z hlediště Ostravar Areny podobě nadšení jako proti pobaltskému soupeři, kvalita v jednotlivých hokejových dovednostech byla znát. Seveřané rozhodně nehráli na plný plyn, ale i v poněkud utlumeném režimu si dokráčeli za pohodovou výhrou 5:1 a k dosavadním třem bodům si tak připsali další tři. To v Praze se favorizovaným Švýcarům nerodilo očekávané vítězství vůbec lehce. Alpské derby nabídlo jedenáct branek, přičemž tu rozhodující vstřelili Švýcaři až v poslední minutě základní hrací doby. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

MS v hokeji

Kanada si připsala druhou tříbodovou výhru. Lotyši vyhráli v prodloužení opět díky Daugavinšovi

Hokejisté Dánska možná pomýšleli na to, že by mohli v Praze zopakovat dva roky starou senzaci a vyhrát nad Kanadou třeba stejným výsledkem 3:2, jenže na to mohli pomýšlet maximálně tak první dvě třetiny. Po nich totiž Seveřané ztráceli na favorita pouze gól, když prohrávali 1:2, přičemž především ve druhé třetině dokázali Dánové Kanadě zatápět. Jenže zámořští mají ve svých řadách vycházející hvězdu Bedarda, který opět ukázal svou genialitu, k níž přidal hned dvě branky. Nejen díky nim, ale pak i suverénně odehrané třetí třetině nakonec Kanada dokráčela k jasné výhře 5:1. Daleko vyrovnanější duel se v neděli odpoledne hrál v Ostravě, kde Lotyši s Francouzi dospěli až do prodloužení, v němž za stavu 2:2, podobně jako v prvním zápase s Polskem, rozhodl o vítězství pobaltského účastníka turnaje jen vteřinu před koncem kapitán Daugavinš. 

včera

Šojgu a Putin v důvěrném hovoru

Šojgu skončil na postu ministra obrany. Putin ho odvolal

Ruský prezident Vladimir Putin dekretem odvolal Nikolaje Patruševa z funkce tajemníka Rady bezpečnosti Ruské federace a na jeho místo jmenoval Sergeje Šojgua, který dosud působil jako ministr obrany. Za nového ministra obrany Putin navrhl jmenovat dosavadního vicepremiéra Andreje Belousova. Vyplývá to z návrhů, které šéf Kremlu zaslal horní komoře parlamentu - Radě federace, informuje Reuters.

včera

včera

včera

včera

Navalná převzala ocenění, které poměrně udělili jejímu manželovi

Julija Navalná, vdova po zesnulém ruském opozičním politikovi Alexeji Navalném, převzala v neděli v Drážďanech ocenění, které poměrně udělili jejímu manželovi. Drážďanskou cenu míru dotovanou částkou 10.000 eur jí předali na ceremonii v místním divadle, agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy