Politici a veřejnost si připomněli listopad 1939, zazněl husitský chorál

Uzavření vysokých škol nacistickými okupanty 17. listopadu 1939 a smrt studenta Jana Opletalova a dalších umučených a popravených studentů si dnes připomněli lidé u Hlávkovy koleje v Praze. Výročí událostí z roku 1939 o 50 let později stálo na začátku sametové revoluce. Setkání se zúčastnili politici, zástupci vysokých škol, studenti, akademické sféry i církví. Zazněly především apely na to, aby lidé nezapomínali na oběť studentů i na to, aby se jediný mezinárodní svátek s českými kořeny vrátil do českých kalendářů.

Za totéž se zasazovali účastníci vzpomínkového setkání u pamětní desky Jana Opletala v Žitné ulici, kterou organizuje Studentská komora rady vysokých škol a kam se vydali účastníci pietního aktu u koleje. Deska připomíná i méně známou oběť nacistických represí z roku 1939, dělníka Václava Sedláčka. Kromě rektorů FF UK a ČVUT, kteří mluvili i u Hlávkovy koleje, přítomné pozdravil i rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Stejně jako pietu u koleje i poctu Opletalovi v Žitné zakončil zpěv hymny.

Ranního pietního aktu u Hlávkovy koleje se zúčastnil bývalý předseda Senátu Milan Štěch, nový senátor Jiří Drahoš, někteří rektoři vysokých škol, předseda SPD Tomio Okamura, zástupci vedení Prahy, ministr dopravy Dan Ťok a zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu, který tradičně pietní akt s Hlávkovou nadaci pořádá.

Rektor @MikulasBek uctil v Praze u Hlávkových kolejí památku studentů zavražděných nacisty. Připomínáme si Den boje za svobodu a demokracii, odpor proti fašistické a komunistické totalitě. #17listopad pic.twitter.com/kzMGRok9mQ

— Masarykova Univerzita (@muni_cz) 17. listopadu 2018

Štěch ve svém projevu poděkoval pamětníkovi událostí listopadu 1939 Vojmíru Srdečnému, tehdejšímu studentovi, který se tradičně setkání u koleje účastnil. Letos je mu 99 let a ze zdravotních důvodu se z dnešní vzpomínky omluvil.

"Dnešní den je důkazem toho, že odvaha a ideje mládí, mohou rozpohybovat kola dějinných události," řekl Štěch. Věří, že ani dnešní mladí lidé by se nezalekli a po vzoru svých předchůdců by za svobodu a demokracii dokázali bojovat. "Právem je 17. listopad slaven jako Mezinárodní den studentstva a plně podporuji, aby se to více promítlo i v naší zemi. Studenti několikrát zasáhli významně do našich dějin," uvedl.

Rektor ČVUT Vojtěch Petráček ve svém projevu varoval před relativizací významu událostí z roku 1989 a přechodu k demokracii. "Někdy jsou i ti, kdo druhé bili, vyznamenáváni ve jménu boje za svobodu," uvedl.

Český svaz bojovníku za svobodu před časem vyznamenal komunistu Zdeňka Ondráčka, který se jako policista podílel v roce 1989 na represích odpůrců komunistického režimu. Předseda svazu Jaroslav Vodička, který mu ocenění předal, se dnešní akce neúčastní.

Po položení věnců před kolejí se průvod vydal do Žitné ulice, kde byl 28. října při protinacistické demonstraci zraněn Jan Opletal, který svým zraněním podlehl 11. listopadu 1939. Jeho pohřeb o čtyři dny později se opět stal velkou demonstrací proti okupaci a vedl k rozhodnutí Adolfa Hitlera zavřít české vysoké školy a k brutálnímu násilí na studentech.

Související

Více souvisejících

17. listopad 1939 17. listopad Praha Milan Štěch Jiří Drahoš

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

ČD ve čtvrtek odklidí vykolejený vlak, který ujel strojvedoucímu. Na trati bude výluka

České dráhy začnou ve čtvrtek ráno s odstraňováním dvou vozů, které vykolejily minulý týden u středočeského Klínce, informoval dopravce. Vozy budou nakolejeny s pomocí jeřábu a v rámci možností transportovány z místa po kolejích. Na trati mezi Čisovicemi a Měchenicemi tak bude muset být přerušen provoz, zajištěna bude náhradní autobusová doprava. 

před 2 hodinami

Český tým bude na MS hrát v pražské O2 areně.

Bez Vrány, Noska či Chlapíka. Trenéři naopak ze zámoří povolali na domácí MS Kämpfa

Realizační tým české hokejové reprezentace v čele s koučem Radimem Rulíkem v neděli večer na tiskové konferenci oznámil, kteří hokejisté budou Česko reprezentovat na domácím světovém šampionátu, který v Praze a Ostravě odstartuje v pátek 10. května. Stalo se tak po odehrání generálky, tedy Českých hokejových her v Brně, v rámci nichž se Čechům výsledkově vůbec nedařilo, přičemž vstřelili jen dvě branky. Jinak všechny duely s Finskem (1:4), Švédskem (0:2) a Švýcarskem (1:2) prohráli. Z konečné nominace vyplývá, že se na domácím turnaji představí mimo jiné devět hokejistů ze zámoří, pět hráčů z evropských soutěží a 12 z české extraligy.

před 2 hodinami

Kerčský most spojuje pevninské Rusko s anektovaným poloostrovem Krym.

Kyjev by měl přehodnotit plány útoku na Krymský most, ukazují satelitní snímky

Případný ukrajinský útok na most spojující Rusko s anektovaným poloostrovem Krym už nemusí dávat takový smysl jako v minulosti. Britský deník The Independent upozornil, že Moskva přestala využívat Kerčský most k zásobování frontové linie. Odkazuje se na satelitní snímky společnosti Molfar. Rusové aktuálně využívají pozemní trasy na východě Ukrajiny. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Josef Středula

Odboráři opustili jednání tripartity, potvrdil Středula. Podle vlády k tomu nebyl důvod

Odboráři předčasně opustili pondělní jednání tripartity, informovala ČT s odkazem na předsedu ČMKOS Josefa Středulu. Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů řešili například aktuální situaci v zemědělství, ukotvení duálního systému vzdělávání do školského systému či vytvoření seznamu zemí, jejichž občané nebudou potřebovat k práci v Česku zvláštní povolení.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy