Co to tlačíte do školy a rodin? Na České televizi u Jílkové se to pěkně pohádalo

Mělo by nás naše biologické pohlaví svazovat do mužských a ženských rolí chování? Je správné, že se dnes upravují školní učebnice, aby byly genderově vyvážené, a nevnucovaly dětem představu, že žena patří do kuchyně a muž neprojevuje emoce? Vede stírání mužských a ženských rolí k prosperitě a pokroku rodiny, anebo přináší zkázu? O tom ve čtvrtek v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové diskutovali Jan Balík, biskupský vikář a papežský konzultor pro laiky, rodinu a život, Blanka Knotková-Čapková, docentka Katedry genderových studií Univerzity Karlovy a Metropolitní univerzity v Praze, Marie Nováková, lektorka prevence rizikového chování dětí Centra pro rodinu, Tomáš Pavlas, manažer genderového programu - Otevřená společnost, Jakub Kříž, vysokoškolský pedagog a advokát a Tony Turečků, muž, který byl ženou.

Moderátorka Jílková se zeptala vikáře Balíka, proč se domnívá, že stírání mužských a ženských rolí ohrožuje lidstvo. Ten jí vysvětlil, že je důležité zachovat mužský a ženský princip při výchově dětí, což potvrzuje například i dětský psycholog Herman. Žena matka hraje roli přijímací, zatímco muž představuje stabilitu a určité hranice. "Přestaneme-li tento model respektovat, tak se nám ten pomyslný domeček rozpadá, a tím je ohrožené celé lidstvo," dořekl Balík. Docentka Knotková-Čapková namítla, že všichni muži nejsou stejní stejně, jako všechny ženy nejsou stejné. Děti potřebují především lásku a péči a rozdělení rolí by mělo být čistě v kompetenci daného páru. Balík i nadále trval na nutnosti respektovat určité biologické danosti. Podle jeho názoru říká vývojová psychologie, že každý člověk potřebuje mateřství a otcovství. 

Knotková-Čapková nesouhlasila s tím, že sociální role muže a ženy nejsou dané. "Kde je ta společenská danost, když se ty role mění v čase?," zeptala se Balíka Knotková-Čapková. Balík v tom viděl jakési pseudosnahy o rušení matematických a fyzikálních zákonů. Zrušíme Archimedův zákon? Budeme říkat, že dvě a dvě nejsou čtyři? Následoval smích z publika, a proto Jílková předala slovo paní, kterou Balíkův názor pobavil. "Kdo určil, co je normální? Kdo určil, co je přirozeně dané? Vždyť to je přeci názor nějakých lidí z minulosti, který je už dávno přežitý," zeptala se paní z publika. Následovala diskuze, zda je člověk víc než fyzikální zákon, a zda žena a muž mají odlišné mozky.

Pavlas s tím nesouhlasil. Představa, že ženy jsou z Venuše a muži z Marsu, je podle něj mylná. Ostatně všichni žijeme na jedné planetě Zemi. "Není důvod nějakým způsobem rozdělovat jeden živočišný druh, když jsme u té biologie. Já mám někdy z těchto debat pocit, že bych měl mít blíž k samci šimpanze než k ženě. My máme dost energie na to, abychom tady konstruovali jakési rozdíly," zlobil se Pavlas. Jílková ale namítla, že přeci jenom nějaké určité rozdíly například v propojení hemisfér a složení hormonů existují. Muži jsou například agresivnější. Pavlas ještě dovysvětlil, že když potkáme na ulici průměrného muže a průměrnou ženu, tak tam nějaké určité rozdíly chování můžeme vypozorovat. Ale existují případy, které tyto teorie přímo vyvracejí. 

Diskutující se posléze začali dohadovat, zda jsou vědecky podložené rozdíly mezi mužem a ženou. Jílková si stála za tím, že existují, v čem jí podpořila i protistrana. Knotková-Čapková konstatovala, že by se měla víc respektovat individualita jednotlivce. Většinové rozdíly mezi muži a ženami jsou, ale nejsou absolutní. Nemělo by se tudíž generalizovat. Lektorka Nováková připomněla, že každý člověk přichází na svět díky muži a ženě. "Můžeme se bavit o rovnosti a nerovnosti, ale nejsme stejní," dořekla Nováková. Z biologického hlediska jsou muži a ženy nezastupitelní. Dále Nováková zdůraznila důležitost matky v životě dítěte. Ta je pro dítě nezbytná, protože dítě skrz ní vnímá i otce. Tyto věci jsou jasně dané.

Pavlas s Novákovou souhlasil, ale stále si trval na tom, že existují určité genderové stereotypy, které jsou sociálně vykonstruované. Nováková na to reagovala, že si ženy za diskriminaci mohou často samy, protože nedokáží docenit své ženství. Když jim skončí mateřská, tak řeknou, že už jdou konečně do práce. "Naše důstojnost ženy by měla být dána i tím, že víme, kým jsme," dořekla Nováková. Paní z publika jí dala v podstatě za pravdu, protože česká společnost nedoceňuje roli matky. Advokát Kříž řekl, že muži a ženy jsou navzájem komplementární a požádal zastánce genderové ideologie, aby nemluvili rodinám do toho, jakou mají mít roli. "Vy vytváříte sociální inženýrství," poprosil protistranu Kříž.

Podle Pavlase jsou ale patrné pouze snahy o přizpůsobení se realitě. Máme za sebou první a druhou vlnu feminismu. Ženy běžně učí na vysokých školách, létají stíhačkami a na Slovensku mají dokonce prezidentku. Balík do toho vstoupil a konstatoval, že některé věci se nezměnily. Například žena je nositelkou daru mateřství, zatímco muž nikoliv. Turečků řekl, že by žena neměla být ani podceňovaná, ani přeceňovaná, ale že to má v životě těžké. Paní z publika se zeptala, jaké postavení mají mít bezdětní lidé. Balík řekl, že existuje i duchovní plodnost. Dříve se ženy vzdávaly mateřství, aby mohly být například učitelkami, nebo lékařkami. 

Jílková se obrátila na Balíka, zda Římskokatolická církev nestaví ženu na druhou kolej. Ostatně nejprve Bůh stvořil Adama a až z jeho žebra vznikla Eva. Není tím žena druhořadá? Balík opět trval na komplementaritě muže a ženy, na základě níž vzniká nový život. Jílková diskuzi ale vrátila k postavení ženy, která má podle církve všechno snášet. Má rodit, držet rodinu a schovat takříkajíc pod svou sukni i muže násilníka. Balík ale řekl, že právě díky nástupu křesťanství získalo mnoho žen významné postavení, včetně možnosti mluvit do politiky. Jako příklad uvedl Anežku Českou.

Knotková-Čapková vyzvala Kříže, aby právě on nechal rodiny na pokoji. Sama řekla, že respektuje rozhodnutí jednotlivců žít v tradiční rodině, a že si nepřeje, aby byli lidé nuceni tento model přijmout. Ten jí odpověděl, že neexistuje žádná politika adorující tradiční rodinu, ale že existují politici bojující proti genderovým stereotypům. Na to mu bylo ze strany Knotkové-Čapkové vysvětleno, že nemá pravdu, a jako příklad uvedla snahy některých politiků zakotvit manželství jako svazek muže a ženy. Dále připomněla Balíkovi, že ženy neměly před vznikem samostatného Československa možnost, pokud chtěly být lékařkami, nebo učitelkami. Ony nesměly mít děti a zároveň učit. Následovaly dohady o postavení žen v křesťanství. Balík připomněl, s jakou úctou se k ženám choval Ježíš.

Paní z publika se zeptala, zda není zavádění genderové výchovy do škol sociálním inženýrstvím, které je tlakem na ředitele a na učitele. Zároveň se také dožadovala vědeckých studií potvrzujících, že muži a ženy jsou stejní. Medicína říká něco jiného. Pavlas řekl, že muži, kteří se ztotožní s feminismem a vymaní se z patriarchátu, se cítí lépe. Jílková se ho zeptala, v čem to spočívá. Odpovězeno jí bylo, že muži jsou v patriarchátu zvýhodňováni, protože má jejich slovo větší význam, a nikdo je nedegraduje na základě pohlaví. Kříž ukázal výukové materiály, které mají stírat genderové stereotypy. Děti se vybarvují například chlapečky s vagínou. 

Knotková-Čapková vysvětlila, že jde pouze o jinakost a respekt k ní. Jak k tomu přijdou děti, které se narodily do špatného těla. Například chlapeček v těle dívky. Turečků se svěřil se svými traumaty a depresemi z dětství, kdy musel jako dívky nosit sukni, a kdy se v pubertě neztotožňoval s ženským tělem, a vadilo mu například, že mu rostou prsa. Bylo mu nepříjemné, když se k němu holky chovaly jako k holce. Heumann, který je taktéž transmužem, vysvětlil, že translidí je ve společnosti spousta, a už v dětství nějak prožívali svojí identitu. Nepřijetí ve společnosti a tabuizaci pak má za následek deprese a sebepoškozování. Nováková se ale domnívala, že každá jinakost vede k úzkostným stavům, a že by rodiny měly respektovat originalitu a individualitu dítěte.

Diskuze se chýlila k závěru a prostor začali dostávat další lidé z publika. Pán, který dostal mikrofon, poděkoval Novákové za její slova o nutnosti respektovat individualitu a vyzval veřejnost, aby respektovala originalitu jednotlivců, jejichž chování neodpovídá sociálním rolím muže a ženy. Ženám, které dělají kariéru na úkor rodiny, je často podsouváno, že dělají chybu, a že toho jednou budou litovat. Hodina z Unie otců si zároveň postěžoval, že feministické spolky často brojí proti péči obou rodičů po rozvodu.

Jiný pán konstatoval, že v čele firem většinou bývají lidé, kteří mají dobré rodinné zázemí. Silnou ženu dělá silný muž. Zároveň vyjádřil znepokojení z dopadů unisexové módy ze 70. let, která má neblahý vliv na děti. Paní v závěru řekla, že muži a ženy se chovají dobře i ošklivě, a že stírání rolí často vede k neporozumění mezi lidmi, kteří se tlačí do pro ně neodpovídajících rolí. Zároveň se ještě mluvilo o souvislosti mezi marxismem a feminismem. Jílková oznámila konec diskuze a téma příštího týdne, jímž bude hubnutí.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo genderová rovnost rodina feminismus

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi především díky čtyřem bodům kapitána Červenky jasně přehráli Brity 4:1

Z pohledu českého národního týmu to byl v sobotu pohodový večer. Proti Britům, kteří nikterak výrazně českým hráčům duel nezkomplikovali a umožnili jim bezstarostnou cestu za dalšími třemi body, tak svěřenci kouče Radima Rulíka v klidu došli k výhře 4:1. Tu navíc režíroval ten nejzkušenější z Čechů, samotný kapitán Roman Červenka, jenž zaznamenal čtyři asistence. Do utkání pak nastoupil i Martin Nečas, který teprve kolem sobotního poledne přiletěl ze zámoří, ovšem na své první body na turnaji si bude muset ještě počkat.

včera

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 

včera

Medvěd hnědý, ilustrační foto

Medvěd Wojtek. Zvíře, které před 80 lety pomohlo vybojovat vítězství v bitvě o Monte Cassino

V poslední době k nám ze sousedního Slovenska přicházejí zprávy o napadení lidí medvědem. Soužití člověka a medvěda je doloženo již z dob pravěku, postupem času si toto zvíře lidé dokázali i ochočit. Toho je důkazem například medvěd Wojtek, který se uplatnil v armádě za druhé světové války. Přesně před 80 lety pomohl porazit nacistická vojska v bitvě o Monte Cassino.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Dosud neporažené Švýcarsko si smlslo na neškodném Dánsku, Švédové rozhodli třemi góly během 26 vteřin

Jasnými výsledky skončily sobotní polední zápasy. Zatímco ve skupině A potvrdili Dánové, že se jim na tomto MS i přesto, že se zřejmě vyhnou sestupu, jinak herně nedaří a s favorizovanými Švýcary nakonec prohráli jasně 0:8, v ostravském duelu proti sobě nastoupili suverénně působící Švédové proti obhájcům bronzu z Lotyšska. Ani tento pobaltský účastník přes počáteční vyrovnaný hokej nenašel recept na švédskou reprezentaci, která v tomto utkání přečkala pětiminutové oslabení a po něm rozhodla třemi brankami v rekordním rozmezí 26 sekund. Švédové nakonec vyhráli 7:2 a stejně jako Švýcaři ve skupině A i oni se můžou zatím těšit z neporazitelnosti.

včera

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory)

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

včera

Český národní tým, ilustrační fotografie.

Nečas myslel na přílet do Prahy hned po skončení v play-off NHL. Pohmožděná žebra vyloučil

Pětadvacetiletý útočník Martin Nečas i přes zpoždění letu z Ameriky do Česka je již v Praze a krátce po připojení k národnímu mužstvu se vyjádřil pro česká média. Uvedl, že prakticky hned po konci v play-off NHL s Carolinou nepřemýšlel nad ničím jiným než nad tím, jak se co nejrychleji přesunout do dějiště světového šampionátu, tedy do Prahy. Jak sám také řekl, nejraději by už nastoupil večer proti Británii a zároveň vyvrátil, že by snad měl něco se žebry.

včera

včera

Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci v kancléřství předsedy vlády ve Varšavě (Polsko, 14. května 2024).

Po Ficovi je v ohrožení další evropský premiér. Tuskovi vyhrožovali smrtí

Záběry z Handlové, kde došlo k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, otřásly ve středu 15. května celým světem. Premiér je nyní stabilizován po náročné operaci, avšak jeho stav zůstává nadále kritický. Tento útok zasáhl nejdůležitějšího člena slovenské vlády, což vyvolalo obavy o bezpečnost v celé Evropě, když se již objevily výhrůžky proti vládám i v jiných zemích kontinentu jen několik dní po události.

Aktualizováno včera

Juraj Cintula

Na Slovensku se začalo rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

včera

David Pastrňák

Příjezd Pastrňáka se Zachou by národní tým přivítal. Chystá se telefonát

Podobně jako u Davida Kämpfa a Martina Nečase, kdy těmto hráčům volali Petr Nedvěd s Martinem Havlátem téměř hned po vypadnutí jejich týmů z play-off kanadsko-americké NHL, budou nyní tito členové realizačního týmu národního mužstva během soboty kontaktovat oba hráče Bostonu Davida Pastrňáka a Pavla Zachu za účelem jejich posílení reprezentace na domácím MS.

včera

Ficův stav se zásadně nemění. Kaliňák ale zmínil pozitivní prognózu

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je nadále vážný, nicméně stabilizovaný, uvedla ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Fico, jehož po středečním výjezdním zasedání vlády v Handlové několikrát postřelil atentátník, zůstává pro tuto chvíli v nemocnici v Banské Bystrici. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy