Ve Svitavách pochodovali skinheadi, bránili rasistického vraha

Svitavy - Přibližně sedm desítek pravicových extremistů přijelo dnes do Svitav protestovat proti věznění skinheada Vlastimila Pechance, který si odpykává trest za rasově motivovanou vraždu Roma Oty Absolona. Ve Svitavách se sešli poosmé, jejich účast byla letos nižší než v minulých letech. Akce se obešla bez větších incidentů.

"Počet (účastníků) byl o něco nižší než v uplynulém roce. Nicméně dvě nebo tři skupiny mohly svoji přítomností v dráze pochodu eskalovat v nějaké střety," řekl ředitel krajské policie Radek Malíř.

Na udržení pořádku se přímo podílelo 106 policistů a další desítky policistů zajišťovaly dopravní opatření. Centrální náměstí, kde extremisté pronesli své projevy, policie uzavřela a pouštěla tam pouze lidi s trvalým bydlištěm. Podle Malíře policie tyto akce nepodceňuje nejen kvůli potyčkám extremistů v Českých Budějovicích.

"Byly zjišťovány totožnosti, byla zadržena jedna zbraň, konkrétně nůž, který nemůže být použit při těchto shromážděních," dodal Malíř.

Vlastimila Pechance soud poslal do vězení v roce 2003 a vyměřil mu trest 17 let. Podle pravomocného rozsudku Pechanec bodl na svitavské diskotéce v červenci 2001 Otu Absolona dvakrát do břicha. Už dříve byl třikrát odsouzený za různé násilné trestné činy, výtržnictví a podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů.

Absolonova družka o rok později podlehla rakovině. Měli spolu dvě malé děti. Pechanec u soudu označil proces za vykonstruovaný a důkazy za smyšlené.

Rasistického vraha se před dvěma roky zastal Tomio Okamura, píše server Lidovky.cz. Stejně tak extremistické Národní strany. "Není (to) strana, kterou jsem kdy volil, v každém případě to byl legitimní politický subjekt zaregistrovaný na Ministerstvu vnitra a splňující zákonnou podmínku, že jejich program není v rozporu s listinou práv a svobod a nepropaguje násilí na jednotlivci ani skupině obyvatel. Národní strana byla řádně zaregistrovanou politickou stranou a nikdy nebylo proti ní vedeno soudní řízení o zastavení činnosti," uvádí na obranu Národní strany Okamura.

Podle Okamury byly názory Národní strany neškodné. "Konečné řešení otázky cikánské", které zveřejnil jeden ze členů strany a které jako jedno z hesel měla strana i v zakázaném předvolebním klipu, podle něj neprosazoval násilné vystěhování Romů, ale jen usnadnění odchodu těm, kteří o něj budou stát.

"Kontroverzní spis o konečném řešení cikánské otázky jsem četl. Nepropagoval žádné vystěhovávání romských spoluobčanů do Indie. Navrhoval v kontextu s dřívějšími vystěhovaleckými vlnami Romů do zahraničí koordinaci vystěhovalectví nejlépe do některého ze státu Indie. Podpora vystěhovalectví samozřejmě jen pro ty, kdo sami chtějí, se státní podporou na založení nové existence v zahraničí a navíc po oboustranné dohodě s cílovým státem či provincií," uvedl tehdy Okamura.

Související

Prvomájová demonstrace Národní demokracie proti EU a české vládě

ROZHOVOR: Na podzim nejspíš uvidíme nepříjemné věci, míní expert na extremismus Jan Charvát

Velká část tuzemské veřejnosti se v důsledku stereotypních mediálních výkladů stále domnívá, že příslušník krajní pravice rovná se skinhead s vytetovaným hákovým křížem, upozorňuje odborník na extremismus Jan Charvát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Politolog z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v něm mimo jiné přiblížil, jak došlo k rozpadu tuzemských krajně pravicových struktur či nakolik se krajní pravice etablovala v prostředí stále populárnějších bojových sportů. Vysvětlil také, proč očekává, že současné ekonomické problémy povedou spíše k posílení populistů a demagogů než skutečných radikálů a extremistů.
Vizáž rebela se mu nedá zapřít

Potetovaný kandidát byl prý skinhead. A co má být?

Komentář – V Lidových novinách se objevil článek, že Vladimír Franz sympatizoval se skinheads. No a co, říkám si. I kdyby to byla pravda, jakože to Franz popírá, tak to ve srovnání s aktivním působením mnohých dalších kandidátů v KSČ působí spíš komicky.

Více souvisejících

skinheadi rasismus Tomio Okamura

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy