Randák žádá odškodnění: Stíhání kvůli platu Nagyové prý zavánělo šikanou

Praha - Bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák požaduje po státu náhradu škody, která mu údajně vznikla nezákonným stíháním kvůli zveřejnění odměn tehdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil Nadační fond proti korupci. Randákův právník Petr Kočí doplnil, že jeho klient se domáhá zhruba 60.000 korun.

„Klient se rozhodl požadovat po státu pouze náhradu hotových výdajů, které v souvislosti s neoprávněně vedeným trestním řízením musel vynaložit. Náhradu vzniklé nemajetkové újmy nepožaduje. Byly bychom rádi, pokud by ministryně spravedlnosti udělala vše pro to, aby ministerstvo poté, kdy panu Randákovi náhradu vyplatí, požadovalo úhradu po policistech, kteří škodu způsobili," uvádí Randákův obhájce Petr Kočí na webu nfpk.cz.

„Celé řízení na první pohled zavánělo šikanováním. Domnívám se, že způsobenou škodu by měl policejní kapitán Vlastimil Kokeš zaplatit ze svého. Minimálně by se měl podílet na nákladech těch úkonů, které činil nadbytečně, nad nutný rozsah požadovaný trestním řádem," dodává k věci sám Karel Randák.

Podle obžaloby předala asistentka Nagyové Lenka Pikorová v roce 2011 dvě výplatní pásky své šéfky Randákovi, který je údajně poskytl internetovému deníku Insider. Z dokumentů vyplynulo, že současná Nečasova manželka Nagyová, o níž se už tehdy spekulovalo jako o premiérově milence, dostávala statisícové odměny. Jen za rok 2011 činily 1,22 milionu korun.

Po vynesení osvobozujícího rozsudku 29. dubna Randák novinářům řekl, že se s rozhodnutím soudu naprosto ztotožňuje. "Já k tomu nemám žádný další komentář," dodal. Už dříve České televizi řekl, že s výplatními páskami na Úřadu vlády se za Nečase zacházelo ledabyle a mělo k nim přístup více nepovolaných osob.

"Nevybavuji si, že bych o Janu Nečasovou kdykoliv vůbec zavadil. Samozřejmě jsem ale věděl, kdo to je... Na výši jejích odměn jsem narazil až v době, kdy už byly zveřejněné. Překvapilo mě to stejně jako každého jiného člověka," řekl Randák v Interview ČT24. 

Nadační fond proti korupci vznikl jako zcela nezávislá iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s tím, do jaké míry korupční jednání infiltrovalo celou státní správu. Jeho cílem je podpora a přispívání k budování etických hodnot v demokratické společnosti, podpora odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.

Související

Karel Randák

Politici mají šifrované telefony, Zemanovy rozhovory by BIS smazala, tvrdí Randák

Prezident či někteří ministři disponují podle bývalého ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Karla Randáka telefony, u kterých mohou zajistit, že hovory nebude možné odposlouchávat. Prezident Miloš Zeman v neděli Blesku řekl, že Bezpečnostní informační služba (BIS) odposlouchávala lidi z jeho nejbližšího okolí a protože nemá telefon, odposlechy se týkaly i jeho.
Karel Randák

Randák hájí ministra Metnara: Šašek musel být postaven mimo službu

Praha - Zproštění výkonu služby je pro ministra jedinou cestou, jak zajistit nezávislé vyšetření podezření vůči řediteli rozvědky. ČTK to dnes řekl bývalý šéf Ústavu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Karel Randák. Další z bývalých ředitelů rozvědky senátor František Bublan (za ČSSD) je z odvolávání vedoucích pracovníků bezpečnostních složek nervózní. Novinářům řekl, že takové kroky by podle něj měla dělat až nová vláda. Ministr vnitra vlády v demisi Lubomír Metnar (ANO) oznámil, že šéf ÚZSI Jiří Šašek je od dneška dočasně mimo službu. Ve funkci nedávno skončil také ředitel pražské policie Miloš Trojánek.

Více souvisejících

Karel Randák odškodnění Jana Nagyová

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy