Jsem připravený se okamžitě sbalit a vyrazit do války. Možná své kamarády už neuvidím, říká ukrajinský taxikář

Několik nocí probděl u puštěné televizní obrazovky, z níž viděl válečnou apokalypsu. Rozrušením nebyl schopen pracovat, jak jej ruská invaze v jeho rodné zemi zasáhla. Ukrajinský taxikář Vasyl Vorokhta jezdící v Praze dnes odpoledne opět nesedne do svého vozu, ale zamíří na velvyslanectví, aby se případně zapojil do obrany státu, i když povolávací rozkaz nedostal. „Před lety jsem byl z armády propuštěn, protože jsem utrpěl těžký úraz páteře a trpím velkými bolestmi zad. Ani zdravotní indispozice mně ale nezabrání, abych šel bojovat, pokud mě doma bude zapotřebí. Jsem připraven se okamžitě sbalit, vrátit firmě vůz a vyrazit do války,“ říká exkluzivně pro EuroZprávy.cz téměř třiačtyřicetiletý řidič Vasyl Vorokhta, jehož přítelkyni v Oleksandriji dochází potraviny i léky.

Neustále sleduje displej svého mobilního telefonu, zda mu nevolá matka anebo jeho přítelkyně, které zůstaly na Ukrajině okupované Ruskou federací. „Maminka není zatím v takovém nebezpečí, protože žije v Užhorodu u slovenských hranic a na západní Ukrajině je doposud klid, ale nikdy nevíte, jak se situace vyvine,“ bojí se taxikář Vasyl Vorokhta.

Větší strach má o svoji lásku, která žije v Oleksandriji na střední Ukrajině. „Když jsem s ní naposledy mluvil, tak se se svými dětmi schovávala v úkrytech. Přítomný stres nedělá dobře jejímu nemocnému srdci. Navíc se jí tenčí zásoby potravin i léků. Takové zprávy se neposlouchají dobře. Poprvé v životě přiznávám, že mám strach,“ říká hlasem, v němž jsou znát emoce. Myslí i na své známé, které má v Kyjevě. „Mnohé ženy a děti už stihly odejít do bezpečí a chlapi šli bojovat. Možná už všechny své kamarády neuvidím.“

Maminka pomáhá uprchlíkům u slovenských hranic

Často přemáhá pláč a někdy dlouho hledá slova, aby vystihl realitu, s jakou se jeho krajané potýkají. Je na ně hrdý, jak vzdorují ruské agresi. „Myslím si ale, že stejně by se zachoval každý národ, který by byl napadený. Ukrajinci jsou ale opravdu hrdí lidé, kteří se jen tak neskloní. Jsem přesvědčený, že ani Rusové nepočítali s tak statečným vzdorem,“ vypráví muž, který v České republice žije od roku 1997.

Pyšný je i na svoji maminku v Užhorodu, která za první republiky patřila bývalému Československu. Město na tehdejší Podkarpatské Rusi, které zatím nemusí odolávat na západě země válečným zvěrstvům, doslova zachvátila solidarita. „Maminka opustila domov, aby se s přáteli v tamní škole starala o uprchlíky. Než se dostanou přes hranice, musejí se zklidnit, odpočinout si, najíst se a prospat se. Lidé se také zde sjednotili a o uprchlíky se dojemně starají. Poskytují jim i psychologickou pomoc.“

Sám byl o víkendu připraven konkrétně pomoci. „Volal mně bratranec, který žije v Německu, že potřebují nutně převést k hranicím na Ukrajinu krabice s humanitárními věcmi. Záhy mě však znovu kontaktoval, že sehnali jiného šoféra, protože pomoc opravdu chvátala a než bych pro ni dojel, ztratili bychom dost času.“ Automechanik stále hledá možnosti, jak milovanou zemi podpořit. I když kvůli vážnému zranění páteře, které mu způsobuje silné bolesti zad, neobdržel povolávací rozkaz, zamíří dnes odpoledne na ukrajinskou ambasádu. „Ani zdravotní indispozice, kvůli níž jsem byl propuštěný z armády, mně ale nezabrání, abych šel bojovat, pokud mě doma bude zapotřebí. Jsem připraven se okamžitě sbalit, vrátit firmě vůz a vyrazit do války.“ Jestli by o něj nebyl zájem, chce se zajímat o možnost rozvážet potřebnou krev k hranicím, odkud by cestou zpět nabral utečence.

Živnostník vůbec neví, jaká jej čeká budoucnost. „Tři dny jsem nesedl za volant a nevydělával. Odvody i splacení leasingu však nepočkají. Navíc po covidové pandemii, kdy byli všichni zavřeni doma v karanténě a nebylo koho vozit, jsme všichni šoféři v dluhu,“ praví muž, který má statut OSVČ už od roku 2004. Absolvent gymnázia se běžnými starostmi odmítá zatěžovat. „Nyní není vhodná doba myslet na sebe a své potíže, když naši lidé i děti umírají,“ hlesne a kapesníkem si otře vlhké oči.

Po vypuknutí okupace se zhroutil a nespal

Když se dozvěděl, že ruský prezident Vladimir Putin nařídil okupaci Ukrajiny, zhroutil se a nemohl ani na chvilku usnout. „Vůbec jsem nevěděl, co mám dělat. Začal jsem se třást a měl strach o blízké.“ Po zjištění, že jsou v pořádku, strávil několik nocí a dní u televize, z níž se valila apokalypsa. „Obrazovku jsem měl neustále puštěnou a sledoval v ní válečné zpravodajství.“ Vasyl nepropadá hysterii, neuslyšíte od něj nadávat na obyčejné Rusy. „Vždyť někteří ruští vojáci ani nevěděli, kam jedou a co mají na Ukrajině dělat.“ Snaží se mít nadhled. „Víte, vždycky se v dějinách lidstva válčilo a lidský život neměl cenu. V politice jde jen o moc a peníze, ale nyní Putinovo počínaní v civilizovaném světě překročilo všechny únosné meze,“ konstatuje odhodlaně.

Pokud by ale z pražského Letiště Václava Havla, kde čeká na klienty, vezl Rusy, nevymezoval by se proti nim, nehádal by se s nimi. „Nikdy nehledím na národnost lidí, ale na jejich názory. Myslím si, že mnoho obyčejných Rusů válku na Ukrajině odsuzuje. Kdo je normální, nemůže přece podporovat vraždění obyčejných lidí.“ Náhle se Vasyl Vorokhta rozloučí a začne se připravovat na cestu na ukrajinské velvyslanectví. Netuší, zda nakonec neskončí na frontě, anebo bude pomáhat z Prahy. Než pevně návštěvě stiskne ruku, ještě stihne říci: „Moc si vážíme vaší solidarity, Čechům jsme vděční a i díky vám nejsme na válku a útrapy sami. Děkujeme a držte nám palce. Sláva Ukrajině,“ řekne muž, který možná už za chvíli vezme zbraň do ruky, aby bránil svoji zemi proti ruskému agresorovi. Jsou chvíle, kdy se i chlapovi chce brečet a za slzy se nestydí...

Související

Den beze spěchu ovlivní i chod orloje na Staroměstském náměstí.

Dnes je den beze spěchu. Lidem připomíná, že si tak mohou i zachránit život

Odložit některé aktivity může zachránit život, upozorňuje iniciativa, se kterou přišla Česká asociace pojišťoven. Třetí duben je dnem, kdy se symbolicky zpozdí některé události našeho života, abychom si uvědomili, že spěcháme zbytečně a často v těch nejhorších okamžicích, tedy i za volantem. Jen v loňském roce zemřelo podle Police ČR na českých silnicích kvůli nepřiměřené rychlosti 138 lidí.

Více souvisejících

Lidé Armáda Ukrajina Ukrajina válka na Ukrajině Taxi

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy