Od počátku války víza dočasné ochrany získalo 353.412 uprchlíků

Od počátku války na Ukrajině víza dočasné ochrany získalo 353.412 uprchlíků. Údaje dnes na twitteru zveřejnilo ministerstvo vnitra. Podle posledního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je v Česku zhruba 200.000 uprchlíků. Vnitro nemá přesný přehled o tom, kolik lidí ze země odjelo. Rusko napadlo Ukrajinu 24. února.

Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 353 412 lidem z Ukrajiny, v pondělí jich přibylo 2097. Cizinecké policii se přihlásilo více než 257 tisíc osob, dalších 2671 jen za včerejší den. 

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) minulý týden projednal novelu zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina. Úprava explicitně odmítne dočasnou ochranu občanům Evropské unie. Prodlouží lhůtu na vyřízení žádosti o dočasnou ochranu na 60 dní a zároveň zkrátí dobu, dokdy musí uprchlík nahlásit změnu pobytu z 15 dnů na tři dny.

Nově budou muset žadatelé o dočasnou ochranu z Ukrajiny prokázat, že mají zajištěné ubytování, pokud nebudou mít bydlení zprostředkované krajským asistenčním centrem. Novela obsahuje také zkrácení nároku uprchlíka na zdravotní pojištění.

Počty uprchlíků cestujících vlaky do ČR klesly na desetinu, stejný počet odjíždí

Počty uprchlíků z Ukrajiny cestujících po železnici do Česka po třech měsících války na Ukrajině klesly na zhruba desetinu množství z prvních týdnů v únorů a březnu. Celkově jde o 5000 až 7000 lidí, přibližně stejný počet z Česka naopak odjíždí do zahraničí. Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK.

Situace na železnici se podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského v posledních týdnech ustálila a počty přijíždějících běženců do Česka se nyní výrazněji nemění. Upozornil, že počty přijíždějících a odjíždějících utečenců jsou nyní přibližně vyrovnané, část uprchlíků se vrací zpět na Ukrajinu, další pokračují z Česka v cestě na západ Evropy.

Od vypuknutí války čeští dopravci přepravili do ČR více než 150.000 uprchlíků, přesná čísla za tři měsíce nejsou k dispozici. Největší nápor cestujících dopravci zaznamenali v prvních týdnech války, v dubnu začal jejich počet postupně klesat. V úvodních týdnech války dopravci vypravovali pro uprchlíky speciální vlaky, nyní stačí pravidelné mezistátní linky. Podle Českých drah, které nyní přepravují drtivou většinu běženců, se už nevyskytují ani problémy s přeplněností spojů a kapacita vlaků je v současnosti dostačující.

Nákladní dopravci začali také přepravovat některé strategické suroviny z Ukrajiny. Ta nyní nemůže kvůli ruské invazi vyvážet například obilí po moři, musí proto k vývozu více využívat železnic. Podle serveru Zdopravy.cz český státní železniční nákladní dopravce ČD Cargo odvezl první vlak s kukuřicí z Ukrajiny do německého přístavu Brake. Odtud zásilka zamíří lodí do Egypta.

Související

Více souvisejících

víza uprchlíci

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy