Přehnaná opatření proti koronaviru: Někteří lidé byli "odříznuti" od okolí, zjistila Šimůnková

V některých sociálních službách, zařízeních pro děti nebo cizince omezili v době pandemie koronaviru kontakt s okolím až příliš. Pracovníkům chyběly relevantní informace a metodické vedení. Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková po návštěvách 12 zařízení nezjistila žádné špatné zacházení, avšak striktní zákazy kontaktu, návštěv či vycházek v některých případech označila za problematické.

Ředitelé některých zařízení pro děti přinejmenším v prvních týdnech pandemie osobní kontakt dětí s rodinou nedovolovali, doporučovali komunikaci přes telefon nebo sociální sítě. Lišil se i přístup k povolování dočasného pobytu dětí v rodinách. "Ačkoliv chápu důvody, které ředitele k přijetí opatření vedly, domnívám se, že zavedením plošných zákazů došlo k nepřiměřenému zásahu do práv dětí a jejich rodin," uvedla Šimůnková.

Také v případě sociálních služeb vnímá zástupkyně ombudsmana zákaz návštěv a volného pohybu klientů mimo areál jako problematický. Dlouhodobá absence osobního kontaktu podle ní vede ke strádání. "Podporuji zařízení, aby hledala cesty, jak bránit vnesení nákazy, aniž by docházelo k sociální izolaci," uvedla Šimůnková.

Největší omezení zaznamenala kancelář ombudsmana v zařízeních pro cizince. Zvláště poukázala na jedno z navštívených zařízení. "Vládla zde atmosféra, v níž se vytrácelo vnímání umístěných jako lidí a namísto toho na ně bylo pohlíženo jako na zdravotní hrozbu, i když měli negativní test na covid-19. V jiných typech zařízení takto restriktivní opatření přijata nebyla," doplnila zástupkyně ombudsmana.

Cizinci neměli dostatek čerstvého vzduchu, informací, smysluplného lidského kontaktu, uvedla pracovnice kanceláře Barbora Matějková.

Pracovníci kanceláře ombudsmana od poloviny června navštívili 12 zařízení - dvě věznice, dvě zařízení sociálních služeb, čtyři zařízení pro děti, dvě pro cizince a dvě psychiatrické nemocnice. S dalšími byla kancelář průběžně v kontaktu. Zástupkyně ombudsmana doporučuje některá zjištění zohlednit v metodických materiálech a při opakování podobné situace zajistit lepší vyvážení ochrany veřejného zdraví a práv lidí.

Šimůnková zdůraznila, že prakticky všude se personál snažil dělat maximum pro zajištění běžného režimu a poskytování standardní péče. Všechna zařízení si po počátečních obtížích dokázala zajistit dostatek ochranných a hygienických pomůcek. Případné problémy způsoboval spíš nedostatek informací a metodického vedení.

Související

Stanislav Křeček

Křeček tvrdí, že rezignace Šimůnkové situaci v úřadu ombudsmana neovlivnila

Ohlášená rezignace Moniky Šimůnkové na funkci zástupkyně ombudsmana situaci v úřadu neovlivnila, vyplynulo z vyjádření veřejného ochránce práv Stanislav Křeček na dnešním jednání sněmovního petičního výboru. Šimůnková, jež zdůvodnila odchod nesouhlasem s Křečkovými názory Křečka a jeho profesním i lidským přístupem, se z jednání výboru omluvila. Rezignaci podá podle informací z kanceláře předsedkyně dolní komory ve středu odpoledne.
Stanislav Křeček

Ombudsman Křeček lituje oznámené rezignace zástupkyně Šimůnkové

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se rozhodla ke konci srpna rezignovat. Odchod zdůvodnila tím, že nesouhlasí s názory a přístupem veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Řekla to dnes ČTK. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že ho rezignace Šimůnkové mrzí a zváží, jak její zkušenosti pro stát dál využívat. Křeček tvrdí, že s další spoluprací se Šimůnkovou počítal. Od července ale odebral své zástupkyni všechny agendy.

Více souvisejících

Monika Šimůnková (Vládní zmocněnkyně pro lidská práva) sociální péče ombudsman nemocnice Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 19 minutami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 39 minutami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Finále Eurovize 2024 bez Česka. Aiko v semifinále neuspěla

Česko bude chybět mezi 26 zeměmi v sobotním finále Eurovize ve švédském Malmö. Aiko totiž nepostoupila ze čtvrtečního druhého semifinále. Nejlepším českým výsledkem tak zůstává šesté místo Mikolase Josefa z roku 2018. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy