Zahraniční obchod byl v lednu v přebytku. O české zboží má cizina zájem, hodnotí analytici

Praha - Podle předběžných údajů skončila v lednu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 19,4 mld. Kč, který byl meziročně o 1,5 mld. Kč nižší. Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Podle ekonomů je v zahraničí o české zboží zájem.

Celkovou bilanci v národním pojetí nepříznivě ovlivnilo především meziroční prohloubení deficitu obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji o 4,1 mld. Kč, ropou a zemním plynem o 3,0 mld. Kč, základními kovy o 2,3 mld. Kč a farmaceutickými výrobky o 1,0 mld. Kč.

Příznivý vliv na celkovou bilanci měl zejména růst přebytku bilance motorových vozidel o 5,9 mld. Kč a strojů a zařízení o 2,6 mld. Kč. Deficit bilance chemických látek a přípravků se zmenšil o 1,5 mld. Kč.

Zahraniční obchod Česka se státy Evropské unie skončil přebytkem 60 miliard korun, meziročně tak byl o 400 milionů vyšší. Schodek obchodu se státy mimo unii se prohloubil o dvě miliardy na 38,8 miliardy korun.

Podle předběžných údajů v přeshraničním pojetí se v lednu 2017 zvýšil vývoz meziročně v běžných cenách o 8,0 % a dovoz o 9,6 %. Celkový vývoz zboží dosáhl hodnoty 343,3 mld. Kč a dovoz hodnoty 294,8 mld. Kč, informuje czso.cz. Podle dat Eurostatu byl v prosinci 2016 podíl České republiky na celkovém vývozu a dovozu Evropské unie shodně 2,7 %.

"V zemích eurozóny pokračuje vysoký zájem o nákup automobilů, z čehož těží i čeští výrobci a dodavatelé. Přebytek bilance motorových vozidel tak v únoru vzrostl o 5,9 miliardy korun meziročně," uvedla analytička Komerční banky Jana Steckerová.

Českým exportérům se tak start letošního roku z pohledu objemu vyvezeného zboží vydařil. "Mohou za to opět především automobily. Evropané jsou při chuti v nákupu nových vozidel, čemuž odpovídá i registrace nových aut v eurozóně," potvrdil místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Lednová čísla zahraničního obchodu podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy potvrzují předpoklad, že obchod s cizinou nebude letos tak silným tahounem tuzemské ekonomiky jako v minulých letech. "Dovoz meziročně narůstá rychleji než vývoz, což svědčí o robustní domácí poptávce. Ta naopak letos silným tahounem ekonomiky zůstane," dodal Kovanda.

Související

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Studená válka je zpět! Kdo, s kým a proti komu?

Washington – Klidný závěr 20. století je definitivní minulostí. Nenávratně pryč jsou optimistická 90. léta, v nichž mnozí doufali, že éra vzájemného zastrašování se ze strany jaderných velmocí je již minulostí. Nová studená válka je tady a udeřila plnou silou. Alespoň si to myslí autoři z amerického odborného magazínu The National Interest.
Velmi důležitý národ, o kterém jste pravděpodobně neslyšeli

Velmi důležitý národ, o kterém jste pravděpodobně neslyšeli

Sydney – Je to pátá „největší země“ na světě, je bohatá, populace je dobře vzdělaná a velmi důležitá pro podnikání, politiku, cestování i vzdělávání. I přesto je moc a vliv asi 232 milionů lidí často přehlížena. Řeč je o Expatrii a expatech, tedy o imaginárním společenství krajanů, kteří pracují mimo svou rodnou hroudu.

Více souvisejících

zahraniční dovoz a vývoz čsú Ekonomika firmy

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy