Banky prověřují i malé finanční převody. Podezřelých je i pár tisíc

Banky nekontrolují pouze převody peněz v hodnotách miliónů, ale i mnohem menší. Pozvat si klienta do banky mohou i v případě, že pohyb na jeho účtě činí jen několik desítek tisíc korun. Nejčastěji chtějí vědět, co je zdrojem příjmů, popřípadě doložit dokumentaci původu prostředků. Tuto praxi dokládá příběh paní Michaely.

Paní Michaele přistane každý měsíc na běžném účtě částka ve výši průměrné mzdy, píše server Aktuálně.cz. Aktivitou na svém účtu nevzbuzuje podezření, protože transakce, které by mohly být například za prodej nemovitosti nebo automobilu neprovádí. „Já opravdu nerozumím, proč bych měla bance vysvětlovat, odkud mi jde pár desítek tisíc měsíčně, nepřevádím přece žádné miliony," řekla rozzlobeně.

Podle mluvčích bank, které redakce zmíněného webu oslovila, se nejedná o nic mimořádného. Banky totiž mají daná jasná pravidla, která určují postupy k předcházení zneužívání finančního systému. Jsou to takzvaná AML pravidla. Jedná se zjednodušeně o mechanismy, které mají zjistit obchody, jejichž povahou by mohlo být zastírání původu prostředků.

Podle mluvčího ČSOB a Poštovní spořitelny Patrika Madleho není dotazování na původ peněžitých prostředků soukromých osob žádnou novinkou. „Pokud nám nějaká informace od klienta chybí, naskytnou-li se nějaké nejasnosti, případně si aktuálnost údajů potřebujeme potvrdit, kontaktujeme klienta," sdělil.

Michaela přilákala pozornost bank pravděpodobně z jiného důvodu než kvůli přesunům velkých částek. „Mám sjednanou hypotéku u jiné banky, kam mi kvůli tomu musí chodit výplata od zaměstnavatele, takže peníze si pravidelně přeposílám, a ještě po částech, protože u druhé banky musím naplnit tři povinné platby za měsíc," popsala žena.

Budit podezření kontrolních mechanismů bank tedy mohou právě tyto převody malých sum. Při podezření z páchání trestné činnosti není podle Filipa Čabarty z advokátní kanceláře Havel & Partners výše částek relevantní.

„Takováto regulace má smysl, neboť právě v menším objemu pravidelných plateb je obtížnější zjišťování jejich původu, a jde tedy o logický způsob chování pachatelů, kteří se na zastírání původu prostředků zaměřují," vysvětlil Čabarta. Ve většině případů se pak potvrdí, že jde pouze o běžné transakce. „Je to cena za identifikaci nelegálních převodů,“ dodává.

Kontrole jsou podrobeni všichni klienti bank. „AML prověrka je prováděna u každého klienta, ale rozsah dokládaných informací, dokumentů a dokladů se liší s ohledem na jeho rizikový profil, do kterého je zařazen v souladu s hodnocením rizik," osvětlil za Českou spořitelnu Lukáš Kropík.

Většinou se na pobočku nemusí

Většina českých bank zvládne provést kontrolu na dálku pomocí telefonu, e-mailu nebo formuláře. „Pokud klienta požádáme o další prokázání původu jeho peněz, ptáme se většinou telefonicky a ve výjimečných případech požadujeme zaslání nějakých písemných dokladů, navštěvovat pobočku klient nemusí," ujistil Vladimír Komjati z Air Bank.

Michaela bohužel na pobočku musela. „To mě vlastně na tom dopálilo nejvíc, že musím investovat nemalý čas a cestovat někam na pobočku, kterou mám daleko,“ dodala.

Madle nutnost fyzické přítomnosti za ČSOB a Poštovní spořitelnu potvrdil. Někdy musí podat vysvětlení na pobočce i klienti České spořitelny, ale u produktů, které jsou zřizovány on-line, to neplatí. „K doložení dokumentů a informací k původu peněžních prostředků může být klient vyzván i bankéřem e-mailem v průběhu obchodního vztahu. Pak stačí, když klient zašle požadované informace a dokumenty e-mailem," doplnil Kropík.

Pokud klient odmítne bance objasnit původ peněz, může banka jejich obchodní vztah ukončit. Banka následně hlásí sporné převody Finančnímu analytickému úřadu a může dojít k jejich dočasnému zablokování.

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Kdo nepatří do moderního světa? Obchodník, který odmítá platby kartou

Jedno ‒ jak se rádo říká ‒ z nesmrtelných přísloví praví: Vše, co v životě potřebujeme, lze koupit za nepatrný peníz, jen zbytečnosti jsou drahé. A tohle platí víc než dost i v tom, proč se znovu a znovu objevuje pro některé „neskutečný“ problém, totiž, proč se nedá všude zaplatit kartou a zda by takové „technické“ problémy měla řešit ústava, nebo by se podobné záležitosti podrobily nějakému zákonu. A to si někdo neustále stěžuje, jaká je v téhle zemi často až šílená regulace.

Více souvisejících

finance banky kontrola

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 30 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čerpací stanice, ilustrační fotografie.

Pohonné hmoty mají zlevnit. Navzdory začátku motoristické sezóny

Cena benzinu překročila 40 korun za litr, nafta je o více než korunu levnější. Navzdory zahájení motoristické sezóny se čeká první letošní výraznější zlevňování pohonných hmot. Důvodem je znatelný pokles cen ropy, která se minulý týden prodávala za cenu kolem 90 dolarů za barel. Nyní stojí méně než 84 dolarů. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ruská balistická raketa zasáhla Oděsu. Ukrajina útočí na energetickou infrastrukturu Ruska

Ukrajinské drony v noci na čtvrtek podnikly údery proti energetické infrastruktuře ve Smolenské, Oriolské a Kurské oblasti, uvádějí gubernátoři jednotlivých oblastí. Uvedla to agentura Reuters. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy