KOMENTÁŘ | Kdo nepatří do moderního světa? Obchodník, který odmítá platby kartou

Jedno ‒ jak se rádo říká ‒ z nesmrtelných přísloví praví: Vše, co v životě potřebujeme, lze koupit za nepatrný peníz, jen zbytečnosti jsou drahé. A tohle platí víc než dost i v tom, proč se znovu a znovu objevuje pro některé „neskutečný“ problém, totiž, proč se nedá všude zaplatit kartou a zda by takové „technické“ problémy měla řešit ústava, nebo by se podobné záležitosti podrobily nějakému zákonu. A to si někdo neustále stěžuje, jaká je v téhle zemi často až šílená regulace.

Jistě si řeknete, že se o tom už napsalo tolik komentářů, analýz či textů, že z toho musí jít člověku hlava kolem. Napsalo, a jde z toho hlava kolem. A přece je to pořád málo. Tak tedy: Proč takový problém vzniká, má nějaké jednoduché řešení nebo se dokonce můžete oprávněně ptát, zda je výhodnější mít hotovost nebo platební kartu? Na všechno je ale paradoxně jednoduchá odpověď, viz začátek tohoto komentáře.

Souboj o to, proč některé firmy, podnikatelé či subjekty tvrdošíjně odmítají přijímat platební karty před hotovostí má své kořeny. Řada firem se sice zdánlivě oprávněně vymlouvá na vysoké provize bankám, které si je podle majitelů firem nezaslouží, ale zakopaný pes je podle všeho jinde. A když si sami dáte tu práci a najdete v online prostoru analýzy toho, kolik vlastně firmy musejí platit za platební terminály, rychle přijdete na to, že to není nic, co by podnikatele zruinovalo. Neplatí ani argument o tom, že stále hodně lidí nechce platební kartu mít. Když bychom tenhle argument dovedli do absurdna: Stále více lidem doslova „hrabe“ v hlavě kvůli tomu, že uvěřili, že nežijí v České republice, a tudíž neuznávají nic z platných předpisů a zákonů země. Znamená to, že jim budeme tolerovat porušování norem a zvyklostí?

Viďte, že ne. Ono totiž i většina těch, kteří hlava nehlava odmítají brát platební karty, bude spíše argumentovat tak, aby se nikdo nedozvěděl, co vlastně mají „za lubem“. A asi nemá cenu dodávat, komu se pak tyhle nesmyslné výmluvy a vytáčky hodí do krámu. Jak upozorňuje řada analytiků, ale i podnikatelů, „po časech restrikcí a omezení, zrušení EET totiž tyto entity nechtějí, aby jim zkrátka bylo vidět ‘pod prsty'“. Leč i hodně firemních zástupců proti tomu tvrdí, že ani to není pravda. Zase je tak na scéně, zdá se stále častější český rys: „Já za to nemůžu, to ti druzí.“ Ale zpět k těm výhodám či nevýhodám karet oproti hotovosti.

I když se proslýchá, že už se někde v nejrůznějších kuloárech rodí nějaká norma, která má všem neposlušným říct jasně, že se karty prostě přijímat musí, není to podle všeho ideální řešení. Je to totiž podobné jako mít v Ústavě nutnost přijímat hotovost (psal jsem o tom zde). Je pak ale jediná cesta k řešení tohoto problému to, že lidé třeba neochotou kupovat u toho, který odmítá platební kartu, přejdou ke konkurenci? A co když konkurence není? Možná ale zafunguje to, že ony zmiňované kuloáry chtějí do připravované normy dát povinnost pro obchodníky přijímat nejen fyzické peníze, ale i ty karty.

Vlastně je to celé postavené na hlavu. Vždyť snad každý, kdo někam vyrazí, ať už na výlet nebo nakupovat, si může vybrat (anebo nemusí) víc peněz než obvykle. Tak proč ty souboje o peníze? Můžete namítnout, že platební karta odstraňuje potíže s hledáním bankomatu, neztrácí tak čas a často i námahu najít plechovou bednu, ze které bankovky vypadnou. Při používání platební karty jde zkrátka o pohodlí a úsporu času. A zákazníkům je i podle statistik jedno, že transakce uskutečněné platební kartou, telefonem nebo hodinkami něco stojí. Ať, co na tom?

Z veřejně dostupných dat, zveřejněných o letošních prázdninách Sdružením pro bankovní karty (SBK), jež shromažďuje údaje o platebních kartách, vyplývá, že počet transakcí hrazených u obchodníků elektronicky roste kontinuálně už pět let. Zatímco v roce 2018 jich bylo 1,1 miliardy, v roce 2022 už 2,3 miliardy. Navíc ‒ s počtem transakcí roste i objem peněz uhrazených elektronicky. Zatímco před pěti lety utratili tuzemští držitelé karet 700 miliard korun, na konci loňského roku to bylo už víc než jeden a půl bilionu korun. A pak že prý technický pokrok se dá zastavit nějakými příkazy o přijímání jen hotovosti. 

Možná ale, jak dokládají data výzkumné agentury STEM/MARK, že spor o to, zda by měli všichni obchodníci přijímat peníze nebo hotovost, tkví jinde. Jak totiž vyplynulo z dat zmiňovaných výzkumníků, denně vytáhne bankovku celá třetina Čechů, zatímco loni to byla pouhá čtvrtina, dále pak aspoň jednou týdně používá hotovost více než devadesát procent respondentů, což je o pět procent více než před rokem. Mimochodem, výzkumu se zúčastnilo přes 500 lidí ve věku 18 až 65 let. Výsledek prý odpovídá tomu, že obchodníci nechtějí přijímat karty. Že by přece jen za tím vším bylo ono zmiňované „šméčko“ a nebýt „viděn“? Inu, jsem pořád v Čechách. A to není bohužel vůbec veselé.

Související

Volební štáb hnutí ANO Komentář

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  
Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

Více souvisejících

komentář platební karty bankomaty Lidé finance Obchody

Aktuálně se děje

před 55 minutami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Předpověď počasí: Bude tepleji a beze srážek, míní meteorologové

Nebývale chladná dubnová epizoda je u konce, o víkendu už teploty překročí dvacítku. Podle týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pak v příštím týdnu ještě o pár stupňů vzrostou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy