Pět let s kauzou dieselgate: Češi se odškodnění nedočkali dodnes

Po pěti letech od vypuknutí kauzy dieselgate, ve které koncern Volkswagen falšoval některé údaje o emisích naftových motorů, se čeští majitelé vozů VW stále nedočkali odškodnění.

Podle společnosti Safe Diesel, která je zastupuje, se k žalobě připojilo 6800 lidí, celkem žádají zhruba 1,5 miliardy korun. Soudy se již některými nároky zabývají, případ je nyní s dovoláním u Nejvyššího soudu (NS). Mluvčí firmy Safe Diesel Ondřej Píša očekává, že by soud mohl rozhodnout do konce letošního roku.

Společnost nárokuje pro každého majitele auta odškodné 220.000 korun. Poté, co koncern Volkswagen odškodnil 260.000 německých vlastníků vozidel, a po rozhodnutí nejvyššího německého soudu o povinnosti vyplatit jednomu z majitelů náhradu za vůz, poslala Safe Diesel firmám Volkswagen a Škoda Auto, která do koncernu VW patří, návrh na vyrovnání mimosoudní cestou. Na počátku července ale podle Píši dostala zamítavou odpověď. "Velmi nás mrzí, že Volkswagen přistupuje ke svým českým zákazníkům jako ke spotřebitelům druhé kategorie. Taková diskriminace je nepřípustná," sdělil ČTK Píša.

Safe Diesel podle něj bude pokračovat v soudních sporech a věří, že uspěje. K žalobě se podle mluvčího mohou přidávat další poškození spotřebitelé. "Podle našeho názoru není nárok promlčený. Volkswagen opakovaně tvrdil, že českým spotřebitelům žádná škoda nevznikla, nemůže tak namítat promlčení. O tom, že škoda prokazatelně vznikla, se tak čeští spotřebitelé mohli dozvědět až mnohem později," uvedl Píša.

České soudy se však doposud nezačaly zabývat přímo podstatou sporu. V polovině loňského roku Obvodní soud pro Prahu 8 sice konstatoval, že firma Volkswagen uznala nároky českých spotřebitelů na odškodnění v kauze v hodnotě přes půl miliardy korun, bylo to však proto, že se společnost v požadované lhůtě k žalobě nevyjádřila. Odvolací soud rozsudek zrušil a nyní se čeká, jak případ posoudí NS. Verdikty se týkají nároků 2435 spotřebitelů, kteří podali žalobu do 7. září 2018.

"I pokud by Nejvyšší soud dovolání nevyhověl, případ se vrací k projednání k soudu první instance. Doufáme, že se brzy začne probírat samotná podstata sporu, tedy zda spotřebitelé utrpěli škodu," řekl mluvčí společnosti Safe Diesel.

Emisní skandál propukl před pěti lety, 18. září 2015, když americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) oznámila, že v automobilech koncernu Volkswagen objevila zařízení, které dokáže ovlivnit množství vypouštěných emisí. Software umí rozpoznat, že automobil prochází emisním testem, během něhož vypouštěné škodlivé látky automaticky sníží.

V USA Volkswagen vyplatil každému majiteli dotčeného vozu odškodné 5100 až 10.000 dolarů a nabídl opravu či zpětný odkup těchto vozů. V Německu koncern akceptoval pokutu jedné miliardy eur. V Česku se prodalo zhruba 165.000 z celkem 11 milionů dotčených vozidel.

Související

Volkswagen

Odvolací soud odmítl žalobu kvůli aféře dieselgate

Středočeský krajský soud dnes definitivně zamítl žalobu společnosti Safe Diesel, která požadovala odškodnění v souvislosti s tzv. aférou dieselgate. Soudy se nebudou zabývat nároky více než 7000 českých majitelů vozů značky Volkswagen vybavených naftovými motory, které byly vybaveny softwarem manipulujícím s emisemi.
Volkswagen

Dieselgate: Soud zastavil řízení s bývalým šéfem VW obviněným z manipulace

Soud v německém Braunschweigu zastavil trestní řízení s bývalým šéfem německého automobilového koncernu Volkswagen Martinem Winterkornem, které se týkalo manipulace s akciovým trhem v souvislosti s emisním skandálem podniku. Winterkorna nicméně stále čeká soudní proces, ve kterém kvůli emisní aféře čelí obvinění z podvodu, informují dnes tiskové agentury.

Více souvisejících

dieselgate volkswagen

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy