Poptávka a nabídka nájemního bydlení v ČR se začínají přibližovat

Poptávka a nabídka na trhu nájemního bydlení v Česku se od července sice začaly přibližovat, nabídka je však nadále výrazně vyšší. Poptávka byla v prvním srpnovém týdnu o 43 procent vyšší než průměr v prvních deseti týdnech, kdy nebyla zavedena opatření proti šíření koronaviru.

Nabídka však byla vyšší o 206 procent, rozdíl tak byl 163 procentních bodů. V polovině května to bylo 368 procentních bodů. Vyplývá to ze studie společnosti UlovDomov, kterou má ČTK k dispozici.

"Pandemie koronaviru zapříčinila nestandardní situaci na trhu nájemních bytů, kdy nabídka dlouhodobých pronájmů výrazně převyšovala poptávku. V časech nejistoty lidé přestali hledat nové bydlení, majitelům navíc odpadla možnost krátkodobě pronajímat byty turistům," uvedl ředitel společnosti UlovDomov Martin Březina.

Po uvolnění mimořádných opatření se však podle něj zájem obnovil a s návratem turismu začal objem inzerce dlouhodobých pronájmů opět klesat. Nabídka a poptávka na trhu nájemních bytů se tak začíná pomalým tempem narovnávat.

"Ještě na začátku února se podle našich dat poptávka držela nad úrovní nabídky. O dva týdny později již setrvale klesala a nejnižšího bodu dosáhla kolem 20. března, kdy u nás koronakrize udeřila naplno," uvedl dále Březina. Standardní cykly poptávky v minulých letech byly podle něj takové, že poptávka v létě obvykle rostla na dvojnásobek a kolem Vánoc klesala na polovinu. "Letos neobvykle klesla na polovinu koncem března, aktuálně už ale roste zpátky k běžným letním číslům," podotkl Březina.

Co se týče nabídky pronájmů, data podle něj ukazují, že proti obvyklým ročním cyklům byl letošní vývoj opravdu nestandardní. Jak uvedl, v minulých letech nabídka během roku fluktuovala maximálně v rozmezí 50 procent, obzvláště směrem nahoru v letních měsících. Letos však byla na jaře vyšší téměř o 400 procent.

Ceny nájemného na konci června byly podle údajů developerské společnosti Trigema v jednotlivých regionech podobné jako ve stejném období loňského roku. Meziročně se nejvíce zvýšily v Olomouckém kraji, o 4,2 procenta. Naopak v Karlovarském a Plzeňském kraji o 3,4 procenta klesly.

Nejvyšší nájemné bylo v Praze, v průměru 319 korun za metr čtvereční. Následovaly Jihomoravský (254 korun) a Středočeský kraj (230 korun). Nejnižší nájemné bylo v Ústeckém (161 korun), Moravskoslezském (163 korun) a Karlovarském kraji (171 korun).

V porovnání s prvním čtvrtletím ceny nájemného klesly v 11 ze 14 krajů. V Královéhradeckém kraji se zvýšily o 1,5 procenta, v Jihomoravském kraji a na Zlínsku stagnovaly. Nejvíce se snížily v Libereckém kraji, o 11,4 procenta.

Související

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.
Byty

Český realitní trh krvácí. Experti pro EZ popsali, co nás letos čeká

Podle veřejně dostupných dat a informací se v roce 2023 v tuzemsku prodalo nejméně bytů a domů od roku 2015. Data říkají, že bytů se oproti roku 2022 prodalo o devět procent méně, domů pak až o 17 procent. O 19 procent se také propadl prodej chat a chalup. Může za nepříznivá data jen nižší výkon stavebnictví nebo o poznání horší poptávka či koupěschopnost zákazníků, anebo je na vině inflace? A souvisí nějak spolu všechny zmíněné veličiny?

Více souvisejících

Bydlení Byty Ekonomika nájemníci

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy