Problémy mají všechny hotely a restaurace v ČR. Je to jako po útocích 11. září, tvrdí šéf asociace

V problémech kvůli koronavirovým opatřením jsou v současné době všechny hotely a restaurace v Česku. V diskuzním pořadu Partie na stanici CNN Prima News to dnes řekl prezident Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) Václav Stárek.

Tuzemský cestovní ruch podle něj čeká letos propad ve spotřebě 160 miliard korun. Nynější situace podle něj přepíše mapy cestovního ruchu, připodobnil jí stavu po teroristických útocích v USA 11. září 2001.

"Potřebujeme nějaké trvalé opatření, které tady bude delší dobu, bude preventivní, ale zároveň nebude tak dramaticky zasahovat do ekonomiky," uvedl Stárek. Připomněl projekt Stay Safe, který AHR spustila. Členové asociace se touto značkou mohou prezentovat a upozornit tak na svůj zvýšený zájem o problematiku hygieny. Zároveň se tak vůči hostům zavazují dodržovat zásady, které použitím značky deklarují.

"Všechno činíme pro to, abychom tu situaci trvale udrželi tak, aby se tato (koronavirová) vlna neopakovala. Protože třetí vlnu pandemie bychom už tak snadno neustáli," řekl Stárek. "Cestovní ruch předpokládá propad ve spotřebě o 160 miliard korun v tomto roce, každým rokem přinášíme zhruba 300 miliard korun. A já bych chtěl jenom říct, že do veřejných rozpočtů odvádíme dohromady 125 miliard korun (ročně) včetně všech odvodů, což je, myslím, docela legitimní k tomu, aby skutečně došlo k nějaké podpoře podnikatelů", dodal.

Rámcové odhady podle něj hovoří o tom, že zkrachovat by mohla až třetina restaurací a ubytovacích zařízení, číslo ale označil zatím za předčasné. "Teď je důležité, aby ti, kteří mohou přežít, aspoň přes toto období přežili. Podle našich výhledů se zahraniční cestovní ruch, pokud nepřijde něco zásadního, začne postupně oživovat pravděpodobně ve druhém čtvrtletí příštího roku, ten domácí postupně už v lednu," uvedl Stárek. Na úroveň roku 2019 se podle něj pak podle evropských odhadů dostane cestovní ruch v letech 2023 nebo 2024.

Uvedl, že současná vládní nařízení asociace nenapadá, naopak na nich spolupracuje například s Hospodářskou komorou ČR. Zmínil třeba program COVID ubytování. Ministerstvo pro místní rozvoj v pátek uvedlo, že v programu zatím proplatilo 679 příjemcům 550,5 milionu korun. Příjem žádostí skončil 3. listopadu. Státní fond podpory investic (SFPI), který dostal administraci programu na starost, přijal 5502 žádostí za zhruba 2,5 miliardy korun. Vláda na program schválila 3,3 miliardy korun.

Program má provozovatelům ubytovacích zařízení kompenzovat ztrátu za 72 dní nuceného uzavření na jaře. Příspěvek podle kategorie a třídy ubytování činí 100 až 330 korun za pokoj a noc. Podpora se nevztahuje na krátkodobé pronájmy typu Airbnb.

Související

Více souvisejících

Restaurace Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek Hotely cestovní ruch Ekonomika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy