Špatná pověst francouzské kávy se vylepšuje: Děje se cosi úžasného

Dát si kávu na terase kavárny v Paříži patří k turistickým zážitkům, přestože tento nápoj nemá většinou dobrou pověst. To se ale postupně mění v souvislosti s upřednostňováním lokálních produktů a módou slow coffee. V Paříži, ale i v dalších velkých městech, jako je například Bordeaux, prudce vzrostl počet obchodů s kávou a prodej kávomlýnků. Spotřebitelé znovu objevují "jemné" metody vynalezené ve Francii, na něž lidé vlivem italského espresa zapomněli.

"Děje se cosi úžasného: spotřebitelé vědí, že se dnes dá pít kvalitní káva, a to na různý způsob, v různých chvílích a v různých podobách," řekl agentuře AFP historik a autor knihy Café Hippolyte Courty.

Francie nedávno poprvé uspořádala salon zasvěcený kávě, se soutěží barmanů a s degustacemi různých druhů kávy či koktejlů na bázi kávy doplněné produkty cukrářského mistra Pierra Hermého.

Brazilská producentka kávy Daniela Capuanová mluví o "neuvěřitelné změně". "Před sedmi lety, když jsem přišla do Paříže, bylo espreso v bistrech spíše špatné. Nyní šéfkuchaři objevují produkt, s nímž se může pracovat a který může mít lokální charakteristiky, stejně jako víno nebo sýr," zdůrazňuje.

Francouzi spotřebují téměř polovinu kávy v kapslích, ale tento trh stagnuje, upozorňuje David Serruys, který stojí v čele sektoru kávy ve Francii. "Pozorujeme naopak obrovský vzestup robotů na mletí kávy, v prvních čtyřech měsících letošního roku to bylo o 55 procent," dodává.

Podle Courtyho jsou kapsle věcí minulosti: je z nich více než 40.000 tun odpadu ročně.

Francouzi vynalezli mnoho přístrojů na přípravu kávy, jako je například kávovar s pístem nazývaný ve světě frenchpress, nebo bavlněný filtr, který se zase hodně využíval ve Střední Americe. Vakuový kávovar, považovaný za japonský vynález, byl sestrojen ve Francii počátkem 19. století, dodává Courty.

Doporučuje měnit chuť a sílu kávy podle příležitostí. "Brazilská káva, která má mimořádně čokoládovou chuť, vyhovuje dokonale jitru, a to filtrovaná nebo jako espreso. V dopolední přestávce na kávu je třeba něco dynamičtějšího: etiopská či panamská káva. Večer se hodí bourbon pointu z (ostrova) Réunionu, který má výraznou chuť a aroma," říká Courty.

"Káva je rovněž novou tendencí v mixování nápojů," říká Victor Delpierre, který si vydobyl uznání za svůj koktejl z kávy, koňaku a sirupu z tabáku.

"Pracuji s tekutinami, abych překročil hranice chuti a vytvořil nové spojení vůní. Káva může přidat na intenzitě, kyselosti či v květinových tónech," vysvětluje. Tento expert na vynikající koktejly dokonce navrhuje spojit kávu a šampaňské jako aperitiv v luxusních restauracích.

Ve prospěch dobré kávy hraje i tendence konzumace potravin šetrných k přírodě.

Dovozce kávy Alexandre Bellangé uvádí, že chtěl před šesti lety vyjít vstříc producentům kávy v Etiopii. "Je tady starobylé, zdravé zemědělství, protože tu nemají přístup k chemickým výrobkům," vysvětluje. "Dělají kávu v lese, kombinují různé druhy stromů. Myslí si, že jsou zaostalí, ale zatím jsou daleko vpředu. My se k těmto modelům zemědělství teď vracíme," říká.

Tento návrat k rituálu filtrované kávy, která je rovněž dražší, nejprve přesvědčil mladé lidi z měst, populaci, která miluje myšlenku vyrábět si vlastní potraviny. "Nepěstují si vlastní jablka, ale dělají si svou kávu," uvádí historik Christian Grataloup.

Související

Káva, ilustrační fotografie.

Kavárny. Místa setkávání nad šálkem lahodného nápoje i kulturního života

První říjnový den je Mezinárodním dnem kávy. Ta u nás nabyla na oblibě v průběhu 18. století, kdy začaly vznikat i první kavárny. Kavárna, to bylo vždy specifické místo, kde se lidé scházeli a nad šálkem lahodného nápoje řešili soukromé, rodinné i politické či obchodní záležitosti. Rozvíjel se zde také kulturní život.

Více souvisejících

káva Francie nápoje

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 5 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 5 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 5 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 10 hodinami

Policejní těžkooděnci vstoupili do Kolumbijské univerzity, rozehnali demonstranty

Policejní těžkooděnci newyorské policie vstoupili v noci na středu na půdu kampusu Kolumbijské univerzity v New Yorku, aby rozehnali demonstranty, kteří v rámci propalestinského protestu obsadili univerzitní budovu Hamilton Hall. Demonstranti se v budově zabarikádovali a vyvěsili vlajky, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy