Stavební materiály ještě zdraží, prodejci čekají propad prodejů o pětinu

Ceny stavebních materiálů začátkem letošního roku dále porostou, když loni v meziročním srovnání zdražily téměř o pětinu. Podle prodejce stavebnin Pro-Doma se může letošní růst průměrně pohybovat od pěti do deseti procent. Firma zároveň očekává, že se bude stavět nejméně bytů a domů za deset let, což bude pro trh znamenat propad prodeje materiálů průměrně o 20 procent. Zástupci firmy, která měla v loňském roce obrat přes 16 miliard korun, to dnes uvedli na setkání s novináři.

Ceny stavebních materiálů rostly od druhé čtvrtiny roku 2021 a za loňský rok zdražily meziročně průměrně o 18 procent. Skokový nárůst některých materiálů přišel v únoru a březnu po začátku invaze Ruska na Ukrajinu. Ve zbytku roku ceny mírně klesaly nebo stagnovaly.

"Dodavatelé stavebních materiálů budou letos dále zdražovat o pět až deset procent," uvedl Petr Vaněrka, generální ředitel společnosti Pro-Doma. Dodal, že situace na trhu je velmi turbulentní a přináší věci, které v Česku nikdy nebyly. "Převis nabídky nad poptávkou nastartuje cenovou válku, která přenese oběti v prodejích do ztráty a bankroty některých distributorů," řekl Vaněrka.

Ředitel obchodního managementu Pro-Doma Daniel Bielich uvedl, že zdražení se očekávalo od začátku letošního roku. "To je již vidět na cementu, jehož cena v lednu stoupla o 20 až 25 procent, u pytle o váze 25 kg stoupla z 80 na 100 korun. Další materiály obsahující cement to tak musejí promítnout do ceny taky, což se týká betonárek. Těm třeba stoupla i cena kameniva," řekl Bielich.

Podle něho však všechny materiály nezdražují. Třeba u pěnového polystyrenu se loni cena vyhoupla na dvojnásobek a za půl roku spadla o polovinu. Klesla i cena nejprodávanější cihly v důsledku snížené poptávky. Podle Bielicha aktuálně stojí cihla bez daně 80 korun, přičemž před půl rokem vyšla na 88 korun. "Ale na 50 korun ze začátku roku 2021 se již nevrátí," dodal.

Stagnaci cen materiálů potvrzuje i statistika společnosti ÚRS CZ, zabývající se sledováním stavebních zakázek či tvorbou rozpočtů pro stavby, kterou vlastní největší český prodejce stavebnin DEK. Podle ní loni v prosinci ze 124 sledovaných druhů materiálů stoupla cena u 46 materiálů (například u kameniva o 5,3 procenta) a u 19 druhů klesla (například ocel profilová zlevnila o 2,4 procenta).

Firma Pro-Doma dodala, že mimo jiné kvůli drahým hypotékám, energiím, vysoké inflaci i práci se letos bude stavět nejméně za deset let. Proto dojde k propadům prodejů. "Průměrně o 20 procent, ale třeba u zdiva a betonových výrobků půjde až od 40 procent," podotkl Vaněrka. Na druhou stranu podle něho neklesnou díky energetické náročnosti prodeje tepelných izolací a jejich konstrukcí.

V loňském roce od jara do podzimu také některé z materiálů na trhu chyběly. Prodejci nakupovali do zásoby, nebo dostávali určité komodity i na příděl. Aktuálně je situace již bez problémů. "Není materiál, který by nebyl. Dodací lhůty se vrátily na svůj standard, což je pozitivní," ujistil Bielich.

Rok 2023 bude podle Vaněrky bitvou o prodejní pozice. Společnosti Pro-Doma, která měla loni obrat přes 16 miliard korun, se to ale podle něj takřka nedotkne.

Související

Více souvisejících

Stavebnictví

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 2 hodinami

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy