Do 10 let bude většina lidí v civilizovaném světě vlastnit diamant. Ve špercích i v různých zařízeních

Praha - Přes 70 % všech vytěžených diamantů nachází uplatnění v průmyslu a ve vědě. Ze zbylých necelých 30 % (esteticky dokonalé kameny) se vyrábějí šperky. Hlavním důvodem stále častějšího využití diamantů v průmyslu je velmi vysoká tepelná vodivost i skutečnost, že se jedná o jednu z nejpevnějších látek vyskytujících se na naší planetě. Diamanty například nahrazují křemíkové obvody a polovodiče. Poptávka roste také po diamantových špercích – a to i v Česku.

Diamanty jsou nejmodernějším materiálem pro výrobu elektronických zařízení. Podle Clivea Hilla, prezidenta Washington Diamonds Corporation, se velmi rychle blíží období, kdy nás diamanty budou obklopovat, aniž bychom si to uvědomovali. „Diamant je jedinečný materiál s obrovským potenciálem. Během deseti let bude většina lidí vlastnit alespoň jeden přístroj, který ho obsahuje. Využití diamantů pro technické účely objemově razantně zastíní využití těchto kamenů ve šperkařství," uvádí Clive Hill.

Stále více diamantů je zasazováno do investičních šperků

Diamanty jsou mimo průmyslové využití pořizovány také jako investice. Buď samotné, nebo jako součást investičního šperku. Ve Spojených státech a ostatních západních zemích má pořizování investičních klenotů dlouhou tradici. Hodnotu určují dlouhodobě rostoucí ceny vzácných kamenů, použité drahé kovy i precizní zpracování renomovanými ateliéry. Rostoucí prodeje investičních šperků s diamanty v poslední době hlásí i česká klenotnictví. "Zájem o diamantové šperky v posledních letech v České republice stále roste. Podle našich odhadů poptávka v roce 2015 meziročně vzrostla přibližně o čtvrtinu," uvádí klenotnictví ALO diamonds.

Průmysl spotřebovává stále více diamantů

Masové využití diamantů lze v brzké budoucnosti očekávat v mnoha průmyslových oborech. Pomocí diamantů se např. modernizují polovodiče. V elektronických obvodech, komponentech a polovodičích je křemík stále častěji nahrazován diamantovým substrátem.

Skvělá teplená vodivost diamantů pomáhá s chlazením v zesilovačích, invertorech a elektronických zařízeních. Diamanty modernizují audio systémy a reprodukci hudby, získávání energie ze solárních panelů, čištění odpadních vod i přístroje na měření magnetického pole.

V roce 2015 německo-australský vědecký tým představil světu novou generaci diamantového laseru. Oproti předchozí verzi je 20× silnější a bez problému dokáže řezat i ocel.Diamanty se velm i často používají pro řezání a vrtání. Velmi rozšířené jsou diamantové řezací kotouče. Diamantové vrtáky již delší dobu využívají těžaři ropy a plynu. Malé části diamantů se používají i v rámci nejnovějších bezpečnostních systémů vyvinutých proti padělání.

Diamanty pomáhají i ve zdravotnictví. Zdokonalily senzory v biomedicíně a dokážou efektivněji detekovat a léčit rakovinu. Nanočástice diamantů jsou totiž schopny transportovat chemoterapii přímo do vybraných buněk.

Diamant: výjimečné vlastnosti i krása

Diamant je nejtvrdší přírodní minerál, který lze na naší planetě najít. Jde o krystalickou formu uhlíku C. Analytici portálu Statista.com odhadují, že v roce 2015 bylo celosvětově vytěženo celkem 127 milionů karátů (25,4 tuny) přírodních diamantů. Aby byl nalezen jeden karát (0,2 gramu) diamantu, uvádí se, že je třeba průměrně vytěžit 250 tun zeminy.

Pro hodnocení kvality diamantů se ve šperkařském průmyslu používají kritéria známá jako 4C: carat (váha), clarity (čistota), colour (barva), cut (brus). „Přírodní diamanty se nejvíce vyskytují v bílé barvě, často s mírnou příměsí žluté. Existují ale i sytě žluté, modré, růžové, zelené a černé diamanty. Samotný nalezený diamant není nijak atraktivní, spíše se podobá nevzhlednému úlomku skla. Při jeho nálezu by jen málokdo řekl, že se jedná o drahokam," uvádí klenotnictví ALO diamonds.

Související

Diamanty

EU představila nové protiruské sankce. Týkají se diamantů

Evropská unie v pondělí schválila další, v pořadí již dvanáctý balík protiruských sankcí. Členské země jím chtějí postihnout zisky plynoucí z vývozu diamantů. Informovala o tom Rada EU. Česko zároveň prosadilo delší výjimku na dovoz ruské oceli až do roku 2028. 

Více souvisejících

Diamanty

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Co bude s Pásmem Gazy dál? Hamás dohodu odsouhlasil, teď záleží na Izraeli

Palestinská militantní skupina Hamás oznámila, že její delegace, účastnící se jednání o příměří v Pásmu Gazy v Káhiře, odcestovala do Kataru. Hamás zdůraznil, že další vývoj záleží na Izraeli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy