Komentář: Odtajnění materiálu o smrti Kennedyho? Jsou věci, o kterých se nemluví

Celosvětová pozornost vystoupala na maximální úroveň. V předvečer 54. výročí atentátu na nejmladšího prezidenta USA Johna Fitzgeralda Kennedyho byla odtajněna další část materiálů, od kterých si historici a příznivci konspirací slibovali nové poznatky.

Nakonec místo nadšení a badatelského vzrušení přišlo něco jako nepříjemná kocovina. Oněch 2800 stránek, jejichž zveřejnění bylo nařízeno zákonem z roku 1992, nepřináší nic tak třaskavého - spíš přinášejí pár drobných střípků, které rozhodně nemohou nic zásadního odhalit. Tím spíš, že pořád ještě zůstává v utajení další část materiálů, které nebyly z obav o národní bezpečnost (což je tradiční "kouzelná formule" administrativy USA) na příkaz prezidenta USA zveřejněny. Dalo by se použít známého výrazu o nasyceném tvoru latinským jménem Canis lupus, zatímco jeho rohatá oponentka zůstala bez jediného šrámu.

Jestliže někdo čekal, že konečně padne stále více neudržitelná teorie o jednom střelci, protože už bylo mnohokrát dokázáno, že výklad dráhy střely, která bez podkladu fyzikálních zákonů zběsile putovala po interiéru prezidentského vozidla, bude vysvětlen, musí notně pocítit zklamání. Také vysvětlení překotné likvidace Lee Harvey Oswalda zůstává do jisté míry záhadné. Všeobecně se mělo za to, že údajný atentátník byl odstraněn, aby jeho výpověď nepotvrdila fakt, že s akcí neměl vůbec nic společného. Záhy se totiž objevila situace, kdy to vypadalo, že v Dallasu operoval člověk, který se za něj vydával. 

Podle jedné varianty, kterou poskytl FBI v roce 1967 kubánský důstojník, byl Oswald dobrým střelcem, což onen muž dokládal faktem, že Oswalda znal před atentátem. A my jen můžeme klást otázku, zda je věrohodnější záznam výsledků střeleb při Oswaldově vojenské prezenční službě, kde je hodnocen jako spíše podprůměrný, nebo svědectví vojáka ze znepřáteleného tábora.

Vůbec se také nemluví o velkém množství záhadně zahynuvších svědků nebo nečekaných změnách výpovědí dalších z nich. Hovoří se o přetrvávání konspiračních teorií. Samotný výsledek Warrenovy komise byl natolik slabý a nepřesvědčivý, že přímo jejich vznik inspiroval. Nejasné výroky byly bagatelizovány, přehlíženy a nebrány v potaz. Pokud chcete něco spolehlivě utlumit, pak strčte materiály pod zámek na tak dlouhou dobu, aby o celou záležitost buď zájem upadl, nebo většina zúčastněných bude už spolehlivě po smrti, takže za jejich činy už neponesou odpovědnost.

Do jisté míry se v tomto směru přepočítali, protože zájem o Kennedyho smrt nadále trvá, otázkou ale je, zda už to není jenom dozvuk s nádechem senzace. Moderní technologie jsou schopné rozklíčovat nejen dokumenty v podobě filmu Abrahama Zaprudera a dalších záběrů, lze díky jejich pomoci přesně vypočítat balistickou dráhu střel a zpochybnit teorii jednoho střelce. Spíš to tedy vypadá, že si Amerika zoufale snaží udržet svůj punc neomylnosti a posouvá celou záležitost do dob, kdy už nebude téměř žádný žijící svědek událostí, který by k nim mohl něco říci. Stačí ještě vydržet nějakých 20 až 25 let a bude vyhráno.

Související

John Fitzgerald Kennedy Rozhovor

60 let od atentátu na Kennedyho zůstává jeho pozadí nadále záhadou, míní historik

Uplynulo 60 let od chvíle, kdy série výstřelů ukončila život amerického prezidenta Johna Kennedyho. Atentát, k němuž došlo 22. listopadu 1963 ve městě Dallas, je americkými historiky i publicisty sice pečlivě zmapován, přesto se stále nepodařilo zcela objasnit, kdo jej zosnoval, což nahrává nejrůznějším konspiračním teoriím, uvádí ředitel Historického ústavu Slovenské akademie věd Slavomír Michálek. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč kořeny Kennedyho násilné smrti patrně vyrůstaly z tehdejší politické situace ve Spojených státech a z jakého důvodu hodnotí Kennedyho prezidentství jako úspěšné, navzdory tomu, že bylo relativně krátké.  
Robert Kennedy Rozhovor

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

Více souvisejících

John Fidgerald Kennedy (J.F.K.) atentát

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

Juraj Cintula

Na Slovensku se začíná rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Policie v sobotu eskortovala Juraje C., který byl obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ke Specializovanému trestnímu soudu v Pezinku. Soudce má dnes rozhodnout o vzetí obviněného do vazby. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Britové i po vyrovnaném duelu s Dánskem stále bez bodu. Němci opět nastříleli osm branek

Duel dvou trápících se mužstev pražské skupiny A, tedy duel mezi Velkou Británií a Dánskem, nabídl v pátek odpoledne vyrovnanou bitvu, ze které vzešli nakonec vítězně Seveřané, navzdory dobrému vstupu do zápasu ze strany Britů. Ti sice svého soupeře trápili a dokázali hrát vyrovnanou partii, zásluhou přesilovkového gólu Wejseho však tři body putovali k dánskému týmu, Britové jsou dále bez bodu. Kdo rozhodně není bez bodu, je v ostravské skupině Německo, zvláště pak po posledních dvou zápasech, v nichž nastřílelo celkem 16 branek. 

před 3 hodinami

Petr Fiala

Fiala ocenil reakci odborů. Vyhlíží návrat k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají. 

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 4 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy