Přehled opatření proti covidu v dovolenkových destinacích

I když počty nakažených covidem stoupají, povinnost nošení roušek či respirátorů zatím v ČR zavedena nebyla. V zahraniční je ale situace odlišná a každá země zareagovala na riziko nákazy jinak, proto je potřeba při cestách na letní dovolenou počítat s možnými komplikacemi spojenými s covidem. Jaká opatření můžete očekávat v jednotlivých zemích?

Letní dovolená v zahraničí stojí rodinný rozpočet nemalé výdaje. V případech, kdy je pro vstup do některých zemí podmínkou potvrzení bezinfekčnosti, pozitivní výsledek testu na covid znamená, že veškeré vynaložené peníze na dovolenou přijdou vniveč. Stejně tak hrozí, že pozitivní test, případně karanténa vás může zasáhnout až v cílové destinaci. Mimo to, že si v takovém případě neužijete dovolenou podle plánu, také hrozí, že si budete muset pobyt o několik dní prodloužit. Při ubytování v hotelových komplexech se tak náklady na dovolenou mohou nečekaně značně navýšit. Z tohoto důvodu je vhodné sjednat si kvalitní cestovní pojištění, které pokryje i náklady spojené s případnou karanténou či izolací. „Takové pojištění je sice dalším nákladem, který se může zdát zbytečným, nicméně se může několikanásobně vyplatit. Doporučujeme proto sjednání cestovního pojištění nepodcenit a ujistit se, že platí i pro cílovou destinaci,“ uvedla ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová. Většina pojištění se však nebude vztahovat na destinace, které ministerstvo zahraničí určí jako rizikové, případně do nich nedoporučí cestovat. Při aktuální situaci s onemocněním Covid-19 však žádná z oblíbených destinací takto označena není.

Podmínky vstupu do často navštěvovaných zemí

Přestože pandemie nemoci Covid-19 již neomezuje každodenní život, na dovolené v zahraničí již na určitá omezení narazit můžeme. Nejčastějším omezením je však pouze povinnost nosit respirátor například v hromadné dopravě či u lékaře – většina zemí totiž pro vstup již nevyžaduje prokázání očkování či negativní test. Přesto se ale do cílové destinace nemusíte bez těchto potvrzení dostat, neboť je může vyžadovat například letecká společnost.

dTest porovnal podmínky vstupu a případných dalších restrikcí uvnitř státu.

Bulharsko

Není potřeba jakýkoliv certifikát o bezinfekčnosti – do země se tedy lze dostat i bez očkování a testování.

Egypt

Má podobné podmínky jako Bulharsko – také nepožaduje žádný certifikát.

Francie

Ve svých podmínkách je jednou z nejpřísnějších zemí v EU. Všechny osoby od 12 let musí při vstupu předložit:

Certifikát s negativním testem (PCR starý max. 72 hodin nebo antigenní test starý max. 48 hodin) Potvrzení o prodělání nemoci (max. 6 měsíců zpět) Potvrzení o provedeném očkování 7 dní po vakcíně Pfizer, Moderna, AstraZeneca 7 dní po první dávce vakcíny, jestliže osoba prodělala nemoc Covid-19 4 týdny po vakcíně Johnson & Johnson Evropský očkovací certifikát má maximální platnost 9 měsíců od podání poslední dávky základního očkování (tedy zpravidla druhé dávky s výjimkou jednodávkové vakcíny Johnson & Johnson), aplikace posilující dávky (třetí) má neomezenou platnost, posilující dávka očkování není povinná pro osoby mladší 18 let. Více informací zde.

To však neplatí k přístupu ke službám (hotely, restaurace apod.). U těch není povinnost cokoliv předkládat.

Itálie

Omezení jsou velmi mírná. Vstup do země je bez restrikcí, a není tak nutné mít certifikát. Uvnitř země jsou stále určitá omezení, jako je například povinnost nošení respirátorů ve veřejné dopravě.

Maďarsko

Bez omezení při vstupu do země funguje i Maďarsko. Ukládá však povinnost nosit roušky v sociálních a zdravotnických zařízeních.

Německo

Také nezavedlo restrikce pro vstup do země. S ohledem na to, že se jedná o spolkovou zemi je však nutné dávat pozor, jaké povinnosti ukládá konkrétní spolková země. Obecně se dá říci, že je v Německu povinnost nosit respirátory ve veřejné dopravě a v sociálních a zdravotnických zařízeních. V některých spolkových zemích však může být tato povinnost přísnější. Zároveň může být i nadále vyžadováno nošení roušek či respirátorů v obchodech, restauracích či kulturních a sportovních zařízeních.

Polsko

Zde platí podobné podmínky jako například v Itálii či Maďarsku. Pro vstup do země není vyžadován žádný certifikát či potvrzení, avšak uvnitř země stále platí povinnost nosit ochranu dýchacích cest (roušky nebo respirátory) ve zdravotnických zařízeních a lékárnách.

Rakousko

Ani u našeho jižního souseda není nutné prokazovat bezinfekčnost při vstupu do země, stejně jako při čerpání služeb (ubytování, restaurace) – výjimkou jsou však například pečovatelské domy, kde je prokázání bezinfekčnosti stále nutné. Podobně jako v ostatních státech je povinnost nošení respirátorů a roušek ve zdravotnických a sociálních zařízeních.

Slovensko, Slovinsko, Španělsko

Slovensko stejně jako Slovinsko a Španělsko také neukládají cestovatelům žádné povinnosti prokázání bezinfekčnosti při vstupu do země.

Tunisko

V Tunisku je jako v jedné z mála oblíbených prázdninových destinací Čechů vyžadováno prokázání bezinfekčnosti. Očkovaní mohou po předložení certifikátu vstoupit bez dalších omezení (není ani omezena platnost certifikátu), neočkovaní však, včetně těch, kteří nemoc prodělali, musí předložit negativní test, který je uznáván jen krátkou dobu (PCR může být starý max. 48 hodin starý, antigenní test max. 24 hodin).

I když je vstup do některých zemí bez restrikcí, je potřeba dodržet i podmínky dopravce, jehož podmínky pro využití služeb nemusí být shodné s podmínkami vstupu do země.

Související

solární energie

Fotovoltaický boom: Na co si dát pozor před podpisem smlouvy

Spotřebitelé se snaží hledat nové cesty k udržitelným energiím. Jednou z možností jsou fotovoltaické systémy, které jsou stále populárnější volbou. Na co si dát pozor, pokud plánujete instalaci takového systému? dTest přináší několik tipů, na co se před podpisem smlouvy zaměřit.
Soud, ilustrační fotografie.

Spotřebitelům se nelíbí návrh zákona o hromadných žalobách

Spotřebitelská organizace dTest tvrdí, že současný návrh ministerstva spravedlnosti na zavedení hromadného řízení nepřináší funkční nástroj pro ochranu zájmů spotřebitelů a nahrává takzvaným šmejdům, tedy nepoctivým podnikatelům. Organizace v dnešní tiskové zprávě také uvedla, že v návrhu zákona chybí i představa o financování hromadných žalob. Ministerstvo přitom počítá s tím, že právě například dTest či Sdružení českých spotřebitelů budou hromadné žaloby podávat.

Více souvisejících

dtest cestování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) dovolená

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Předpověď počasí: Bude tepleji a beze srážek, míní meteorologové

Nebývale chladná dubnová epizoda je u konce, o víkendu už teploty překročí dvacítku. Podle týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pak v příštím týdnu ještě o pár stupňů vzrostou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy