GLOSA | Kontroverzní MS ve fotbale plné gest. Zaslouží si po něm Infantino další funkční období?

Normální selský rozum říká, že na utlačování lidských práv kohokoli kýmkoli je potřeba patřičně poukázat, stejný normální selský rozum říká, že ani klekání, nošení duhových pásek či zakrývání úst utlačovaným nepomůže. Normální selský rozum říká, že klekání, nošení duhových pásek a zakrývání úst jsou aktivisticky-politická gesta, stejný normální selský rozum říká, že sport a politika by nikdy neměl jít ruku v ruce. A to je ten nejpádnější důvod, proč by prezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianni Infantino neměl pokračovat ve funkci, ani další činovníci, kteří se v roce 2010 zasloužili o předání pořadatelství MS takové zemi jako je Katar.

Jistě si všichni živě pamatují nedávná plamenná slova předsedy světového fotbalu Infantina hovořící o tom, že se cítí být Arabem, gayem, postiženým i ženou, že by se měl západní svět tomu rozvíjejícímu tři tisíce let spíše omlouvat za svůj rasismus a pokrytectví vůči němu, když teď Západ poukazuje mohutně na nedodržování lidských práv v Kataru. A že by si dovedl představit šampionát v Íránu či dokonce v KLDR, protože fotbal dokáže měnit svět.

Infantino, jenž se s rodinou přestěhoval do Kataru už rok před zahájením mistrovství, by se do takovéto až absurdní situace nemusel dostat, kdyby před lety naprosto vším zdiskreditovaný tehdejší šéf FIFA Sepp Blatter nerozhodl o Kataru jako o pořadateli tohoto šampionátu. Nechvalně proslulý švýcarský funkcionář je v těchto letech vyšetřován soudy kvůli podivným machinacím a jednáním při volbě pořadatele nejen tohoto mistrovství, ale i toho před čtyřmi lety, které se konalo v Rusku. Od Infantina se při jeho zvolení v roce 2016 čekalo, že udělá za temnou minulostí FIFA tlustou čáru, svým dosavadním jednáním ale čáru dělá spíše zmizíkem.

Svět jako takový je pochopitelně pro všechny s těmi největšími rozdílnostmi, o tom žádná. A každý by na něm měl mít v ideálním světě stejná práva, o tom snad také žádná. Rozhodně ale k lepšímu ideálnějšímu světu nepomůže Gianni Infantino svým plamenným projevem poté, co se šampionát umístí do Kataru a před tím, co jeho FIFA zakáže fotbalistům se proti utlačováním lidských práv projevit.

Copak o to, sám jsem také příznivcem toho, že když se koná nějaká sportovní velká akce, ať už je to kdekoli, aby se věnovala pozornost spíše samotnému sportu, protože co jiného dokáže lidi nejrůznější pleti a vyznání po celém světě spojit, nehledě na to, že na gesta jako klekání v případě Angličanů, zakrývání úst v případě Němců či nošení duhových motivů když ne v případě fotbalistů, tak v případě novinářů (u kterých si nejsem jist, jestli je to úplně v jejich popisu práce), se dá použít hláška z Pelíšků „A komu tím prospějete?“

Může ale za to sama FIFA v honbě za co největším ziskem, protože jsou všude ve světě peníze vždy až na prvním místě, a tudíž její tehdejší i současní představitelé a činovníci svým nemorálním jednáním, že zase je tu, bohužel, sport s politikou ruku v ruce. Proto by neměl rozhodně Infantino dál pokračovat v čele fotbalu.

Náplastí na duši ryze fotbalového fanouška je fakt, že ať už se fotbalový šampionát koná kdekoli, nadále platí, že přináší řadu příběhů, díky kterým se přeci na fotbal celý svět dívá a díky kterým svět fotbal opravdu spojuje a alespoň na chvíli tak každého dělá rovnocenným.

Normální selský rozum ale autorovi těchto řádků říká, že tyto řádky situaci taktéž nijak nepomůžou, zvlášť když jsou psané v češtině.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Polský sudí Marciniak se nenechává rozhodit kritikou výkonu ve finále MS. Francouzům poslal jasný vzkaz

Každý fotbalový fanoušek má jistě ještě stále v živé paměti úchvatné finále letošního mistrovství světa ve fotbale v Kataru, ve kterém se Argentinci střetli s Francouzi a ve kterém to byli právě Jihoameričané, jimž se podařilo po stavu 3:3 po prodloužení vyhrát na penalty 4:2. Jenže Francouzi stále nemůžou očividně skousnout tuto porážku, a nejenže se tak ve Francii objevila petice pro opakování finále, kterou podepsalo už 200 000 lidí, ale stále tam sílí i kritika hlavního sudího zápasu, Poláka Szymona Marciniaka. Podle Francouzů totiž přinejmenším jeden z argentinských gólů neměl vůbec platit.

Více souvisejících

MS ve fotbale Katar 2022 Fotbal FIFA

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy