KOMENTÁŘ | Česká politika opakuje staré chyby. Škoda nejen pro důchodce, ale i ostatní

Říká se, že jen blázen dělá stejnou chybu dvakrát. Jenže nám v Česku stará moudra asi nic neříkají, a i kdyby platila, nám to prostě nevadí. Říkáte si, že ne? Ale ano. Ukázka toho, že nejen politikům, ale ani jejich voličům nevadí neustálé opakování starých chyb a jejich nenáprava, je tu doslova na denním pořádku. 

Výše popsané, s trochou zjednodušení, nedávno v přímém přenosu České televize možná nechtěně potvrdil Radek Vondráček z hnutí ANO, když podotkl k výtce o nesmyslných obstrukcích kvůli plánům vlády změnou valorizační formule pro výplatu důchodů snížit jednorázové extrémní navýšení státních výdajů, že „měnit jednací řád české Poslanecké sněmovny (kvůli nesmyslně dlouhým obstrukcím) podle nějakých zaběhlých vzorů, třeba z Německa či Rakouska, se mu nezdá, protože my tu máme naše pořádky a podle nich bychom měli jednat…“ No jo. Ale proč o tom vlastně mluvit? Inu, protože zmiňovaní důchodci, podobně jako třeba OSVČ jsou právě v dobách krizí snad nejviditelnějším terčem. Terčem pro všelijaké změny, které se týkají placení do státní kasy a výplat z něj. 
 
Nechám stranou přísloví o nepoučitelnosti (i když nejen ti moudřejší ze všech možných stran jistě dobře vědí, jak to skončí, když se nikdo nechce z minulých chyb poučit) a budu se věnovat oněm dvěma sociálním skupinám obyvatelstva. Mají totiž paradoxně hodně společného. Jsou propojené jako přesýpací hodiny. Zatímco jedni jsou většinou terčem za to, že do sociálního i zdravotního systému prý platí minimum, zatímco údajně chtějí jenom čerpat maximum, ti druzí mají přece vždycky právo čerpat ono maximum, když před tím desítky let platili státu, co jen to šlo. Tak teď nechtějme, aby nyní kvůli neschopnosti státu najít nějaké jiné řešení v úsporách nějak trpěli.  
 
Důvodem výše popsané, podle mě doslova urputně šířené snahy rozvrátit vztahy v domácí společnosti není ale nic jiného než opoziční sbírka politických bodů. Pro voliče populistů a extrémistů jistě chvályhodně, že? Nynější snaha státu omezit výdaje a dát právě po vládách populisticko-extrémních skupin státní finance do pořádku, se tak stává pořádně ostrým střelivem. Což o to, jenže milovníci těchto uskupení neradi slyší, že za nezřízené rozhazování peněz ze státní kasy, které způsobilo potíže s výdaji, mohou právě jejich miláčkové. A právě proto tu ze strany opozice místo skutečné snahy najít společně s vládou cesty k systémovým a dlouhodobě platným reformám, které by děravý státní rozpočet zacelily, máme jen ty obstrukce. Když pominu, že právě poslanci ANO většinou moc dobře vědí, že na „sekeru“ moc dlouho stát existovat bez vážných následků nemůže, pak je jenom nechtěnou třešničkou na dortu ve sběru politických bodů poukázání na to, že i vláda, která by ze své orientace měla více než podporovat právě živnostníky, tak prý nedělá. 
 
Ten argument je přece jednoduchý. Člověku se podle něj nechce ani věřit, že místo podpory drobného podnikání, zjednodušování daňové, finanční či účetní agendy pro všechny, se tu spíš dlouhodobě, i přes střídání různě orientovaných politických hnutí a stran, dělají systémově spíše kroky jiné. I když se tu a tam něco prosadí. Otázkou tak je, proč si stát „jako by“ bere na paškál právě důchodce a živnostníky, že? Někdo si tak může položit otázku, proč se byznysu staví do cesty náměty o tom, že odvody podnikatelů a živnostníků za sociální pojištění by se v příštích třech letech mohly zvednout až o 60 procent. Nebo to, že živnostníci by si mohli připlatili na odvodech pojistného tak, aby se jejich zdanění srovnalo na úroveň zaměstnanců.  
 
Namítnete jistě, že dokud se žádná ze zmíněných materií neprojednává v parlamentu pro přijetí do zákona, jde jen o diskuzi. A někdo může s o to větší chutí namítnout, že jen diskuse o všech možných, byť třeba nakonec do reálu neuvedených opatření, která možná narovnají nějaké zádrhele nejen ve výplatách důchodů, ale i v příjmech státu (v tomto případě u OSVČ navíc hodně spojeného problému), je nutná. Nemyslím si to.  
 
V Česku jsme totiž, bohužel, zvyklí místo pozitivního myšlenkového rozvoje a systémového uspořádání návrhů od jednotlivců, většinou hned všechno kritizovat, ukazovat prstem a zašlapávat do země. A v politice o to víc. Že přeháním? Stačí se podívat na přenosy z Poslanecké sněmovny za posledních několik dní. Přijde vám, že strategie „vypouštění balónků“ do prostoru a testování toho, co ještě veřejnost unese, je správná, místo aby se většina záležitostí představila nejen v celkovém kontextu se všemi možnými i nemožnými variantami a bylo snahou všech odpovědných najít pro lidi to správné řešení? Že je to utopie? Také to si nemyslím.  
 
Máte pocit, že fungování německého nebo rakouského parlamentu je špatné? Bohužel, máme tu názory odpovědných, kteří místo změn, vedoucích k lepší funkčnosti státu hájí zavedené české (nefunkční) praktiky a zasmrádlý píseček s jeho špatnými prvky, jenom proto, že je „náš“. To je na nic. V důsledku totiž nakonec tihle lidé nepomohou nejen důchodcům, ale ani OSVČ. Nikomu, jen možná sami sobě. A to tím, že kvůli naštvání voličů se s o to větší chutí vrátí zpět k moci. A jak to dopadlo naposled, můžeme vidět v těchto dnech. Tak snad se OSVČ ani důchodci mezitím nedostanou na nějakou šikmou plochu. 

Související

Volební štáb hnutí ANO Komentář

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  
Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

Více souvisejících

komentář důchodci, senioři živnostníci důchody Poslanecká sněmovna politika

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy